HET WAPEN VAN DON AR: DE BLIKSEM I ize arme aardbol heeft heel wat te verduren. Wij hangen op onze planeet M in het heelal en worden van alle zijden belaagd en bestookt, zoodat wij er ons eigen- lijk sterk over moeten verwonderen, dat wij 't er nog zoo dikwijls zonder schram metje afbrengen. Een cycloon buldert over ons heen en verwoest al onze bouwsels, zoo sterk en stevig als ze lekeneen orkaan speelt met enorme schepen of het droge takjes zijn, een vloedgolf spoelt in een half uur weg wat in geen eeuw gebouwd kan worden, aardbevingen scheuren den aard bodem open, en onweer en bliksem is niet van de lucht. Het laatste is letterlijk waar, want dagelijks In het Bliksemmuseum te Weenen staan boomstammen, waarin een diepe groef den weg teekent, welken de bliksem genomen heeft. (Foto Balkin) knettert de donder op 44.000 plaatsen en in één uur schieten 360.000 bliksemstralen door de lucht. Inderdaad, hoe komen wij er nog zoo goed aft Per dag dus 44.000 maal onweer, en in één uur Een auto vindt bescherming tegen blikseminslag in de isoléerende banden, doch bij een fiets is dit niet het. geval, daar de banden door het gewicht van den berijder slechts een betrekkelijk dunne laag tusschen aarde en wielvelg vormen. Vandaar de raad aan wiel rijders, om tijdens een onweer niet op of bij hun fiets te blijven. Proeven (waarvan wij hieronder twee foto's puMieeeren) hebben aangetoond, dat op een fiets reeds een electrisehe vonk oversprong bij een spanning van 7000 volt, terwijl de sjmnning van een eleetrische ontlading tijdens een onweer veel en veel grooter is. (Foto's Balkin) 360.000 bliksemstralen. Een zoo veelvuldig weer keerenden gast zouden wij van haver tot gort moeten kennen, maar het tegendeel is waar. Voortdurende en geduldige onderzoekingen en waarnemingen hebben ons wel het een en ander geleerd, en vele boeken bewijzen dat er zware, strenge studie van is gemaakt, doch wij kunnen niet beweren, dat wij precies weten wat er gebeurt, wanneer de bliksem omhoog schiet. Niet omlaag, maar omhoog; het is namelijk gebleken, dat tijdens onweer zwakke blik semstralen zich van een wolk naar een punt op de aarde bewegen, en als 't ware het pad effenen voor den sterken straal, die echter van de aarde naar boven schiet en met een heftigen knal dus niet inslaat, maar uitslaat. De electrisehe ontlading van on weerswolken (de bliksem is slechts het I dat deze ontlading vergezelt), is Een geslaagde opname van een kronke horen hef Witte Huis te Washington.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16