De «fe van den bliksem is onberekenbaar: de geheele kamer is versplinterd en vergruisd, doek \et kinderledikant werd zelfs niet geschroeid. (Foto Po,y}rooI1) spanning en oefent in een onderdeel van een seconde een ongekende kracht uit. Het is in waarheid kort maar krachtig, buitenge woon krachtig. Deze kracht spreekt helaas duidelijk uit de gevolgen. Mensch en dier worden door den blik sem op slag gedood, huizen worden verwoest, metaal smelt, boomen versplinte ren, zelfs op rotsen kan men waarnemen, dat een deel van het harde gesteente onder invloed van den bliksem gesmolten is. In Weenen heeft men de „slachtoffers", alle moge lijke voorwerpen welke door den bliksem getroffen en min of meer beschadigd en vervormd werden, in een museum verzameld. Daar kan men leeren, dat wij vaker dan wij vermoeden door 't hemelvuur bedreigd wordendaar kan men zien, welke grillige fantasieën de bliksem soms in de |l verschijnsel, zeer hooge bliksemstraal II pto Ass. Press! Men heeft beproefd een costnum samen te stellen, dat den deetrischen stroom onmiddellijk naar de aarde leidt. De spanning bij bliksem inslag is echter zoo hoog, dat toch nog eerbran - dingsrersehijnsrlen optraden. (Foto Halkin! Fantasie van den bliksem. Dit is geen versteende, plant, doch een figuur van kwartszand, waarin de bliksem is geslagenhet boompje vertoont hetzelfde beeld als de bliksemstraal en zijn vertakkingen. (Foto Halkin) De bliksem heeft een stuk uit een hoed gebrand, een schoen vernield en den bodem uit een kopie gtslagen. (Foto,g Balkin) getroffen voorwerpen grift, hoe schrikwekkend groot de kracht van dit natuurverschijnsel is, dat in een ondeelbaar kort moment over de aarde flitst en in zijn onmeetbare kracht zoo hevige verwoestingen kan aanrichten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17