BRIEVEN VAN DEN DRÉ Eü 20 Ulvenhout, 3 October 1940. Amico, Ge kent 'm een van ons proplejen is den Joost. 'Nen kleinen, steuvigen tiep, van zestig jaren om trent. Steuvig, ja! D'n kaerel hee 'n paar polsen lijk pèèrde-enkels. Gin wonder trouwens; den Joost is 'nen ouwen waereldkampioen, 'nen mannekesputter, die bergen verzetten kan. Van den vroegen mergen tot den laten avond is ie op route, kart ie alle Brabant- sehe durpen af, op 'n kwaje fiets, die 't belasting- plotje nie wèèrd is. Dat plotje hangt dan ook trouw aan den rever van zijnen jas, zoodoende is ie er zeker van, dat z'n fiets in z'n bezit bleft, want. wie gapt nou 'n paar kilo's ouwen roest op kwaje wielen? Ja 'nen mensch mot aan alles denken! Want als den Joost bij z'n klanten binnen is, om z'n artikel worsterijen aan te prevelen, dan duurt 't wel 'ns 'n uur, veur ie te woord gestaan wordt. En zoo staat zijnen „Rolls Roys" dikkels uren in den schemer van den vallenden avond, of in den regen teugen 'nen boom, hier of daar op 'nen verlaten durpsweg. Tot teugen Limburg aan bereist ie ons groote provincie, stampende in weer en wind, in tij en ontij, mee tachtig graden hitte in den schaduw, teugen felle noordoosters, die 's winters z'n vel kerven. Maar hij is veul opgewekt van aard. Als ie den wind méé hee, dan fluit ie onderweugen alle nuuwe radiomopkes; zit den wind teugen, dan neuriet hij die mopkes en zoo „reist ie mee 'nen wagel-mee-inge- bouwden-radio", volgens zijn zeggen. Onderlest, enkele maanden veur den oorlog, hee den Joost z'n zuiveren feest gevierd. Vijfentwintig jaren had ie worst verkocht, 'n Kwarteeuw de goeie, slechte, belommerde en vinnige wegels van Brabant afgekard om den baas van zijnen worst af te helpen. Hij had 't mij in m'n ooren gefluisterd, den Joost, omdat ik hum, nogal toevallig, sjuust lachende ge vraagd had: „Joost, hoeveul kilometers hebt ge nou al bij malkaar getrapt deur Brabant?" ,,'n Half millioen," zee-t-ie zonder bedenken, 'k Stond efkes mee 'nen open mond. 'n.Half millioen.Joost? „Ja," laehte-n-ie: „Ga maar na, 'k heb 't lest op de fiets uit zitten rekenen,,'k Stamp per dag zestig, zeuventig kilometers bij malkaar, zeg gemiddeld vijfenzestig. Dat mokt 'n kleine vierhonderd km per week. Per jaar, da's rap bekeken, twintigduuzend km en.in vijfentwintig jaren wordt dat sjuust 'n half millioen, op den kop af! 'k Heb nooit 'nen dag gemankeerd, 'k ben goed gezond, Goddank, dus. „Dan".... zee ik verbouwereerd: „dan.... 'ns kijken, Joostdan hebt ge.vier op vijftig, vier op vijftig.ja, da klopt, dan hebt ge twaalf en 'nen halven keer den omtrek van de waereld afge fietst. „Ja?" zee-t-ie peinzend: „da's 'nen heelen weg." Ik vertelde 't in de propclub en den Pielp zee dalijk: „Dré, daar motten we hiets van maken! D'n Joost staat halleenig hop de waereld, z'n vrouw. nouja, die is honbetreurd gestorven, z'n kinders zijn weggezwermd, wij zullen 'n haarigheidje hop touw zetten veur 'm." Den Fielp, zoo is ie nou eenmaal, 't is 'nen goeien kaerel, kwam al rap in vuur. Zee toen en draaide 'nen knoop van m'n vest „wittewa, 'k gaai 's mee zijnen baas praten!" „Zoude da wel doen, Fielp? Ge kent dieën mensch nie, den Joost sprikt weinig over 'm, maar 'k heb zoo den indruk: scheutig is dieën vent nie!" „Dieën kaerel zal toch wel 'n art hin z'n donder ebben," zee den Fielp. „Veur hiemand die twaalf en 'nen alven keer veur oe de waereld rondstampte Vlak dé nie huit, Dré!" „En tóch. Fielp!" „En tóch gaai 'k 's klasjeneeren mee dieën worsten constructeur!" „Prot er 's mee den Joost eigens over, man!" ,,'t Mot 'n verrassing blijven," mokte den Fielp uit: „handers his-t-er gin haarigeid haan Nou 't wierd 'n verrassing. Als den Fielp bij den patroon was uitgesproken, dan zee dieën mensch, dieppeinzend en wrijvend langs z'n kin: „mja. oemja. vijfentwintig jaren in m'n zaak. den Joost wordt. oud." Europa kwam in disorde. Mobilisaties, oorlogs verklaringen, distributie Afijn, ge wit. En den baas zijnen worst vlóóg weg! Den baas lee dat uit als ,,'t publiek kan buiten onzen worst nie meer leven," hij „reorganiseerde" z'n zaak en den Joost wierd overcompleet. Op den dag van z'n zilveren ju bileum, toen 't half millioen km vol was, kreeg ie gedaan. Den Fielp z'n planneke, hoe goed bedoeld, ko3t nie deurgaan. Want op den dag van 't half millioen km was den ermen Joost sjuust te oud om z'n zilveren feest te vieren. Wij wisten dat al eerder dan den Joost, die nog fluitende over de wegels stampte, want. den verkoop gong gesmeerd! Mee trots kwam ie den volgenden Zaterdag bij zijnen baas. Wiedes! Den Joost had 'n vol orderboekske. Maar den baas keek veul triestig. Schudde meewarig zijnen volbloedigen kop en sprak eindelijk „Joost, ik kan die orders nie uitvoeren." „We. we. waarom nie, meneer?" „Ik heb gin voorraad meer." „Me. me.maar, meneer, 't magazijn lee stampvol. „Wat heb jij. (knoop). op mijn magazijn te maken. En pats! Den vuist op tafel, dat 't portret van den baas zijn huisgezin omviel. Den Joost wierd spierwit. Lijk bij 'nen drenkeling zoo vlogen 'm de afgeloopen jaren veurbij zijnen geest. Hij zég de verschillende tronies van z'n klanten veur Herfst/wolken hoven Vlvenhout. (Eigen opname) z'n glazige oogen. Hij voelde z'n eigen ergens bij den kraag gevat en buitengesmeten worden. Hij kneep in z'n orderboekske hoeveel had ie er zoo versleten? hij zag de tallooze Zaterdagen, dat hij hier, mee den baas, aan deus eigenste schrijftafel had zitten zurgen en overleggen om de volgende week zooveul meugelijk van die ééne soort worst te verkoopen, die.... nouja.... die „haast" kreeg! En hij zag de sigarenkist, waaruit ie dan, soms twee keeren op eenen Zaterdag, had meugen opsteken! Dan draaide alles veur den Joost z'n oogen. Alles wentelde, lijk 'n groote, zwarte schijf, om 'n blinkend- rood middelpunt: den baas zijnen kop. Dan begost den Joost te zweeten, voelde z'n eigen ziek. Z'n borst wierd gloeiend heet van binnen, z'n knieën knikten. De baas kalmeerde. Zette z'n familie overeind, sprak, strak ziende naar de foto: „ge verstaat wel, Joost klanten die vechten om mijn artikel, gin voorraadik heb, hmik heb veur jou gin werk meer. 't Is broerd, maar 'k zal oe 'n buitenge woon getuigschrift geven. Ge hoeft Maandag veur mij nie op route. Ik betaal oe de heele maand vooruit, ge kunt dalijk gaan zoeken. Ik ben ook den broerdste nie! Eh. willen samen 's 'n mooi getuigschrift opstellen?" Wij moesten iets doen. Maar hoe? Maar watte? Den Fielp.'Nen bakker maken van den Joost, op deuzen leeftijd, dat gong toch nie! Iets aan de gemeente? Misschien kost den Fielp als oudste raadslid iets doen? Maar: „Bij de gemeente," zee den Fielp, „krijge de werknemers op den Joost z'n jaren zoetjesaan pensioen, wat toch veul plazieriger is veur 'nen moeigewerkten mensch dan 't schoonste briefke van Baas Worst." Neeë, den Fielp had nie dalijk iets bij d'hand. Den Jaan? Allee, den dieën! Ik Ik zat er krek mee als den Fielp. Maar den Blaauwe! Die wist iets! Ge wit, den Blaauwe hee van élles bij de hand. Verkensfokkerij, boerderijke, 'n handeltje in eigesgemokte limonades, 'n eigesgevonden recept teugen kletskoppen, 'nen brandstoffenhandel, 'n wildhandeltje.En zoo wijer. Waar of den Joost iets veur voelde? Nou, stroopen lag 'm nie. Maar den verkoop van limonades veur den zomerdag! Den verkoop van brandstoffen veur den winterdag! „Daar zat muziek in," vond den Joost. „Nou is er één bezwaar," zee den Blaauwe: „ge mot de brandstoffen eiges afleveren, Joost! Zijde nie benaauwd veur 'n zwart toetje?" „Ikke niks!" riep den Joost vol vuur, of 't 'nen lank onverhoorden wensch van 'm was gewist, om onder 'nen zak steenkool te loopen! Ochja, 'nen mensch die werken wil.Zoodat, amico, den Joost van den worst in den steenkool versukkelde. Hij kwam op Ulvenhout wonen. Gong in 'n goei kosthuis, bij 'n weduwvrouw mee 'n dochter, die goed veur hum zurgden. Was er niks af te leveren, dan stond ie verlejen winter bij den Blaauwe op den erf mee 'n spanzaag hout te zagen. Want den Blaauwe „doet" ook in boskes kachelhout, vuur- aanmakers en turf. Zoo wierd dan den eenen ermen prul voortgeholpen deur den anderen! Én al kost ik nou nie zeggen, dat den Joost, op z'n zestig jaren, eindelijk den weg naar 't fortuin was opgestapt veurloopig was ie onderdak en hoefde nie, na 'n lank leven van eerlijken, braven arbeid in de rij te gaan staan mee z'n handje open! En dat was veur den Joost 'nen heelen winner! Wij kregen 'nen kameraad, die veul te wijd weg woonde, op ons durpke; de propcluh kost er alleen maar wél bij varen Mee 'n klein bietje goeien wil mokt ge 'nen mensch 't leven weer meugelijk. Als dat meer wierd ingezien, lieven God, wat zou 't leven veul schoonder zijn Afijn, we wéten 't allemaal, we doen 't alleen maar anders! En klagen dan over „slechte tijen." En „volle maga zijnen", net als Baas Worst. Jaja! Over den Joost hoorde nog wel meer. Hij stelt 't best. Is weer in den worst, mee den Blaauwe samen. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t. h. v. DRÉ

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20