WAAR DE TABAKSPLANT GROEIT.... Op Gelderschen bodem, ondereen Hollandsche zon De pluk van de pruimtabak. Beschut door een haag van boonenstruiken rijpt te Rhenen de tabak. Véél belangstelling hebben de Hollanders in de dagen, dai de grenzen aan alle zijden open stonden, voor de vaderlandsche tabakscultuur, bedreven op goed-Nederlandschen bodem, niet gehad. We waren eigenlijk vergeten dat er, vóór den wereld oorlog, in de Gelder- sche vallei in hoofd zaak, Nederlandsche tabak werd verbouwd, die zich in een goeden naam mochtverheugen. In de jaren van een geweldige hoogconjunctuur, toen slechts het beste van het beste, het fijnste uit het fijnste goed genoeg was, geraakte het degelijke vaderlandsche tabaks-product op den achtergrond, het werd door de exotische soorten uit wMJ7a jB* - -Mverre tropische werelddeelen overvleugeld en meer enmeergavende Gelderscheen Utrechtsche „tabaks- AbHL planters" hun verbouw op, teelden zij loonender en -- AgTA.'ifi meer gewaardeerde producten. Het feit, dat Nederland niet meer een rustig eiland jn Europeesche branding is gebleven, heeft hierin De zoogenoanule uilschieters verandering gebracht: nu de rookers en him aanhang voor de zaadwinning. onrustig de winkels afspeuren naar sigaretten, naar sigaren en tabak, die niet meer zoo overvloedig en in allerlei merken en soorten voorhanden blijken, nu herinnert men zich eensklaps ook weer dat er in het vruchtbare land der Geldersehe vallei eens tabak verbouwd werd. Nu ja, het was weliswaar niet zulke exotische hoog-kwaliteit, die Nederlandsche tabak, maar zij was toch te gebruiken, nietwaar. Zou ze er nog geteeld worden? Ja, Nederlander, ze wordt er nog steeds geteeld en daarom willen wij u er op deze pagina's iets van vertellen. Mei een vlijmscherp mes wordt over de dikke nerf een lange snede gegeven en hierdoor steekt men dan stok, waaraan de bladeren te worden En dan leiden wij u naar Rhenen, naar een dier lange schuren, die u daar achter een boerenwoning van degelijke allure langs den weg ziet staan. Een tabaksdroogschuur, waar de versch geplukte bladeren van de tabaksplant te drogen han gen aan de puntige stokken, waar op zij gespietst worden. Het is een flink bedrijf, dat wij hier aantreffen en de man die ons rondleidt over de vierhonderd roe den grond, die er met tabak beplant zijn, is een kweeker van het goede oude soort. „Zesenvijftig jaar lang, meneer," zoo vertelt hij, „heb ik hier op dezen grond tabak verbouwd. Eén jaar maar heb ik in al dien tijd géén tabak gezaaid." Wij loopen op 't paadje tusschen de tabaksvelden, die zorgvuldig omringd zijn door koog-opgeschoten boonenhagen. Deze ha gen moeten de teere

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2