ZUID-DOBROEDSJA k - Bulgarije afgestaan door Roemenië aan "■fcTa den wereldoorlog werd in 1918 bij den vrede van Versailles gedecreteerd, dat Bulgarije zijn noordelijkste provincie, de Dobroedsja, moest afstaan aan Roemenië. Het land was niet zeer vruchtbaar en vrij arm, maar toch beteekende deze afstand veel voor beide landen. Want Bulgarije verloor hierdoor bet gebruik van den Donau en de Donau-delta, daar bij de plaats Giurgiu de Donaii nu door uitsluitend Roemeensch gebied stroomde. Bulgarije, dus behoorende tot de zoogenaamde revisionistische mogendheden, rustte niet, en heden herkrijgt het althans een deel van zijn oude pro vincie: namelijk de zuide lijke helft, die begrensd wordt ten westen door den Donau, ten noorden door de spoorlijn die van Constanza tot aan den Donau loopt en ten oosten door de Zwarte Zee. De grens, die dus voordien tot aan de plaats Giurgiu liep, is nu langs den Donau omhoog geschoven. Overeen werd gekomen, dat Roemenië en Bulgarije hun bevolkingsgroepen in Op ruwe boerenwagens, getrokken door tie bekende Roemeensche wille bufjels, verhuizen de Roemenen hun inboedel uit Zuid-Dobroedsja. De Donau vormt de grens, daar staan Roemeensche posten voor de eontróle. Extra-treinen, welke voor onze begrippen op beesten- iragens lijken, vervoeren de migranten uit Zuid-Do broedsja naar Roemenië. In de openlucht wordt gekookt op houtskool in ruw-ijzeren potten. Ook s ile geiten verhuizen mee. De bevolking van Zuid-Dobroedsja is arm en uiterst kinderrijk. Deze familie behoort tot de z.g. welgestelden, want zij bezit een groote lastkar. Zuid-Dobroedsja zouden uitwisselen, in dier voege, dat de Roemenen in het afgestane deel verhuizen naar het ingekrompen Roemenië. Met huis en have en medenemen van den reeds binnengehaalden oogst, trek ken nu drommen Roemenen uit het Bulgaarsch ge worden deel van de Dobroedsja over den Donau naar hun oorspronkelijke vaderland. Vrouwenen kinderen trekken mee over de lange wegen, na uren loopen wordt er even gerust, waarbij de vrou wen zich, zootds in hun latul de gewoonte is, afzonderen van hun mannen (Foto's Ass. Corr.) In afwachting van hun nieuwe behuizingen, kampeeren de Roemenen die uit Zuid- Dobroedsjakomen in primitieve tenten. De inboedel wordt rondom opgeslagen, en voor de maaltijden zorgt, moederzij kookt op houtskool.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 27