Zingende mannen van den Opbouwdiensttij dens een demonstratie, die de afdeeling geeste lijke en lichamelijke opvoeding te Den Haag (pij, (Foto Polygoon) Het sportcentrum be schikt over een kern van vast personeel voor administratieve bezig heden, de keuken, enz. Hier worden de dag- rooster en de oefen programma's getikt en vermenigvuldigd. (Eigen toto) „Orde, netheid: tucht" van den Opbouwdienst. meer. Zoo is bij elk korps een cursusleider aange wezen, die de onder- wijsaangelegenheden be handelt. En bovendiende Opbouwdienst zingt. Zeker, vroeger werd in liet leger ook gezongen, welke Nederlander zingt niet? Toch was onze massa zang zelden een succes, getuige het „Laat nu de klok maar luie...." van onze voetbalvelden. De Klaar voor een oefening mei het Rönrad. leiders van den dienst (Eigen foto) hebben begrepen, dat hier goed werk te doen viel. Er is een zangbundel samengesteld, er kwam een cen traal muziekinstituut en de eerste resultaten van het streven zijn reeds merkbaar. uitgaf. Ieder, die de oorlogsdagen te velde beleefde, weet, dat het den Nederlandsehen soldaat niet aan moed ontbrak. In die spannende dagen toonde hij wat hij waard was. Doch niet ontkend kan worden, dat die zelfde soldaat, onder andere omstandig heden, vaak geen bijster militairen indruk maakte. En die houding heeft hij eigenlijk met een groot deel van ons volk gemeen, tucht „ligt" nu eenmaal den Nederlander niet. De leiding van den Opbouwdienst heeft echter begrepen, dat het slagen van dezen dienst staat of valt met het handhaven van een tucht, die gebaseerd moet zijn op vertrouwen. Dit vertrouwen, gekweekt door het dagelijksch contact tusschen meerdere en mindere, biedt den besten waarborg voor de hand having der bij den dienst nu eenmaal onmisbare discipline. Het spreekt vanzelf, dat heel wat reorganisaties noodig waren eer bij den Opbouwdienst „de boel marcheerde". Het vroegere leger kende den sergeant- majoor met het distinctief van de twee gekruiste sabeltjes, die, als er even tijd voor was, in een lokaal wat Zweedsche gymnastiek liet maken. Met dit sys teem is volledig gebroken, lichaamsoefeningen en sport nemen een zeer belangrijke plaats in op het dagelijk- sche programma van den Opbouwdienst. Onder uiterst bekwame leiding werden honderden sportinstructeurs voor hun taak geschikt gemaakt, zij zijn inmiddels hun werk bij de afdeelingen en korp sen begonnen. Sport en spel Aan het einde van de Sportlaan te Den Haag is een groot terreincomplex in wording. Daar graven en kruien de mannen van den dienst, zij bouwen het nieuwe sportcentrum, dat hier komen zal. Voorloopig behelpt men zich met 'n paar kleinere terreinen. We hebben de cursisten aan den gang gezien, er wordt stevig aangepakt. Naast jiu-jitsu beoefent men ook andere weersporten, zooals boksen en schermen. Verder staan alle takken van atkletiek op het pro gramma, allerlei „theorie" wisselt de practische beoefening af. Dat het ernst is met de orde en netheid bewijst de slaapzaal, keurig model zijn de wolletjes opge maakt, de vloer blinkt. En voor het oog van den verbaasden bezoeker verrijst het beeld van de oude chambrée. Niet alleen de lichamelijke ontwikkeling wordt met kracht ter hand genomen, de Opbouwdienst doet De iverkobjecten Vaak zag u de mannen van den Opbouwdienst marcheeren met schoppen en spaden. Hoewel het werk van den dienst niet geheel uit graafarbeid bestaat is het duidelijk, dat speciaal dit soort objecten allereerst in aanmerking komt voor ploegen, die nu eenmaal grootendeels uit ongeschoolde arbei ders bestaan. Trouwens, op dit gebied is in ons land veel te doen. Den aanleg van sportvelden menio- parool, dat majoor lireunese uitgaf voor de mannen (Eigen foto) reerden wij reeds, bovendien is er het werk aan onze dijken en het ontginnen van woeste gronden. Zoo wordt er tusschen Papendrecht en Sliedrecht tachtig hectare moerasgebied door den Opbouwdienst her schapen in akkerland. Ook elders worden dergelijke werken uitgevoerd. En menige stadsjongen ont wikkelt zich hier tot een forschen, pootigen kerel met een sterk gevoel voor saamhoorigheid. Saamhoorigheid en gemeenschapszin staan bij den Opbouwdienst vooraan. Het is dus duidelijk, dat in den dienst dan ook voor geen enkelen vorm van politieke propaganda plaats is. Zoo werkt de Opbouwdienst. Moge de verwachting van majoor Breunese, dat de arbeid van den dienst het Nederlandsche volk ten goede zal koinen, ten volle worden vervuld. L.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7