BRIEVEN VAN DEN DRÉ f, 20 ULVENHOUT, 17 October 1940 Amico, D'n Blaauwe, ge wit, is 'nen vrijgevochten tiep, die z'n eigen, van kindsbeen af, op eigen kracht deur de waereld moest slaan. En sloeg! Mee z'n negen jaren wees, toen al bezitter van z'n „kasteel", was ie al vroeg gedwongen zijnen eigen, dikkels moeilijken weg te gaan deur 't barre, veul hardvochtige leven. Zoo wierd ie vrijbuiter. Gerokte-n-ie gaandeweg vertrouwd mee 't gedacht, dat 't leven bestond uit losloopende hazen en strenge veldwachters, twee soorten schepsels, die hij verplicht was te ver schalken om eigens in 't leven te kunnen blijven. Mee deus sportieve inrichting van z'n bestaan nam den Blaauwe nogal geren genoegen. als ie schoot, was 't altijd raak. (Üm misverstand te veurkomen: dit betreft de hazen en konijnen!) En als ie handelde, handelde-n-ie altij 'n tikske rapper dan de kodde beiers. Ge wit ook. op ouweren leeftijd is d'n Blaauwe getrouwd, mee 't weduwvrouwke Antje Bogers. Zoo kost ie, op vijftig jaren, 'n bietje rust vinden in 'n geregelder leven. Maar veul van den vrijbuiter is 'm bijgebleven. Wiedes! D'n stempel, in 't prille zielement geperst, gerokt den menseh nooit kwijt. D'n moet blijft! (Afijn, daaraan verdient dan d'n zedenleeraar weer zijnen botram.) En al zou ik nie geren beweren, dat mijnen kameraad den Blaauwe nog altij leeft in louter wetsovertredings toch doet ie alles nog wel 'n bietje anders dan anders. Hij doet nog veul aan den verkensteelt.'n bietje aan landbouw, handelt 's zomers in limonades, 's win ters in brandstoffen. Heeft 'n eiges-gevonden recept teugen kletskoppen, waarmee ie „wonderdoktert" drijft altij nog 'nen beetje handel mee de poeliers prepareert en looit hazen- en konijnenvellen tot.„echten" vossenbont; en in z'n „vrijen" tijd is ie er dan ook nog kapelmeester bij. „Bandleader". Mee zijnen zoon en 'nen kameraad van dieën gast rinneweert ie, pardonarrangeert ie de schoonste walsen, ouvertures en opera's tot „modernen swing". Op bruiloften en partijen, ,,'t Ennigste truukske is," beweert den Blaauwe: „om op 't end van ieder nommer alle drie gelijktijdig te stoppen; veur de rest gaat ieder zijnen eigen gank!" Of ie dat allegaar doet om rijk te worden t Och, man, lot naar oe kijken! D'n Blaauwe aast naar gin geld. Alleen, hij mot z'n zware huishouwen in stand houwen. En dat doet ie! Op zijn manier. En als ie weer 'ns wat nieuws er bij kan aanpakken, dan is ie gelukkig. Mee evenveul plazier gaat ie uit slachten veur vijftien stuivers per verken, als dat ie 'nen kletskop cureert veur den- zelfden prijs. Conditie: nie goed, geld verom! Den Joost. Die is van 'n ander slag. Die mot 'nert baas hebben, 'nen patroon. Die mot. in 't gareel, den Joost, en hij mot de teugels zoo nou en dan 'ns voelen aanstren- gen. Ocherm, ja als ge vijftig van oew zestig jaren getoomd zijt, me dunkt, dan voelt g'oew eigen ziek als ge de tuigriemen om oew zielement ineens missen mot. De moeten staan er zóó diep in gegroeid, daar hóóren dikke riemen in! Ge wit: den Joost, kreeg op zijnen zuiveren feest dag z'n congé. Want onder de veranderde tijdsom standigheden» vlóóg d'n worst vaneigens weg. Ge wit ook: wij hebben raad geschaft. En hij kwam terecht bij den Blaauwe, in de „afdeeling brand stoffen". Zooveul als compagnon. En deuzen titel „compagnon in den brandst.offenhandel" was zooveul als 'n doekske veur 't bloeien. Eigenlijk was den Joost van reiziger-op-de-fiets „opgeklommen" tot kolen sjouwer. Zijnen „baas", den Blaauwe, trok weinig aan de teugels vanwege 't compagnonschap! en zoo voelde den Joost z'n eigen toch niet op z'n gemak. De verandering in „branche" van den worst, in den steenkool was nog al bar. Z'n ouwe klantjes, waar ie vijfentwintig jaren geregeld over den huis was gekomen, miste-n-ie veul. 't, Ennigste waar ie wel overheen komen kost was 't wekelijkscli gemis op Zaterdagmorgen van de kwaaie bui en dito sigaar van zijnen vroegeren patroon, den worststopper. Neeë den Joost was nie heelegaar gelukkig. Zondags fietste-n-ie nog wel 'ns naar ouwe klantjes. Op verjaardagen, trouwdagen en zoo, dan stuurde-n-ie z'n ouwe clientele 'n .sehoone kaart, waarop mee dikke, gouwen krulletters stond ge drukt: „Hartelijk Gefeliciteerd". Hij schreef brieven informeerde naar de operatie, de geboorte, het exa-' men, de rimmeltiek en naar alles wat er zoo bij de ouwe klantjes aan de hand was. Kortom: den Joost blééf worstreiziger, al was 't. dan zonder worst- monsters. Den Blaauwe had dat wel in de kieren. En, on willekeurig begost zijn rappe hersenpan te werken! Hij kwam 'ns mee mij praten. Slachten, pekelen, rooken, worstmaken en al zulken ambras, allee, daarin zit weinig geheims veur den boerenman. Hij doet 't alle jaren November; die maand dankt 'r zelfs heuren bijnaam „Slachtmaand" aan! Den Blauwe lee z'n plannen bloot. En onder veul leut. en gelach kwamen wij tot de slotsom dat: als ge eigens oew verkens fokt; ge mee de knepen van den slacht goed op de hoog te zijt; en ge beschikt, over 'nen worstreiziger mee 'n kwaje fiets en 'nen prima klantenboek 't toch oew-eigen bestelen zou zijn, als ge gin worstfabriek op pooten gong zetten! Fabrikant worden is nie zoo ingewikkeld als win kelier worden. Fabrikanten hoeven heelegaar gin verstajum te hebben van waren- of vakkennis. De vestigingswet geldt wel veur den schoenpikker, maar nie veur den schoenfabrikant dus, zee den Blaauwe: „Wat let me, Dré, om er naast den steen kool en lammenade, muziek en kletskoppenzalf den worst bij te pikken? Wat me nog teugenhoudt, Dré, da zijn de fienes- jeelen! 'k Mot 'n paar groote ketels en vuren aan schaffen en Afijn, da's wijers privé. D'n Blaauwe zag ook nog kans om veur den Joost 'n ouw vrekt fordje op te tuigen, een zonder banden, zonder lak en zonder voering 't heel machien kostte een krats. En mee de sportieve relaties van den Joost, zijn zuiveren bekers en gouwen medailles, kwam 't „lijkwageltje" tot. rijen. Den Joost knapte van dag tot dag meer op, gelijk mee z'nen „Lincoln". Hij liet drukwerk maken en kondigde dl z'n ouwe klan ten aan de oprichting van de worstfabriek „de Samenwerking." Directie bekroond met. en dan volgden de afbeeldings van de schoonste sport.- medailles, dertig jaren gelejen deur den Joost be haald. Den Blaauwe had daar erg op gestaan! ,,'n Brief hoofd mee 'nen sliert medaillies," vond ie, „zoo prontjes geslingerd om de fabrieksgebouwen, dat „Fa. fa. fabrieks-gebou WEN?. had den Joost gehakkeld. „Tuurlijk," zee den Blaauwe. „Zal dieeën drukker 'nen zurg zijn, of ie twéé of vijf fabrieken afdrukt,! 't Kost één geld „Maar, man," schrok den kinderlijken Joost, „we hébben toch gin fabriek Lot staan fabrieken „Als ge non oewen kop niet houdt," had den Blaauwe geantwoord, „dan laat ik ook nog 'nen zwerm vliegma- cliienen boven die fabrieken drukken en ik zet er onder: Export Naar Alle Waerolddeele n Toen werd 't efkes stil tusschen die twee. Ieder had zoo z'n eigen gedach ten, lijk dat mee compagnons wel meer veurkomt. En den Blaauwe, weer 't eerst bij spraak, riep toen zegevierend „Maar waaróm ook nie.Kunst stuk, om den Keizer van Siam 'nen worst, thuis te sturen en op 't briefpampier te zetten: Hofleveranciers van.... Neeë, da's nog ginecns noodig, Joost! Wittewa, zet er nog maar bij...." Maar zoowijd kwam 't nie. Den Joost begost de portefeuillekwestie te stellen Ge hoort er nog wel meer van, amico. M'n pampier is nou vol Dus ik schei er af, mee veul groe ten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRÉ. Stilte en schoonheid langs den Dommel. (Eigen foto)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20