X i?m 9mm IAT DEÏ RA A AAA HET TOERISME Het laatste „paradijs op aarde99 bedreigd Intocht van de toeristen- auto's, die soms bij 20 tot 30 tegelijk door het dichte bamboebosch razen. Tempel of geen tempel, de toeristen zien kans overal binnen te komen. Brutaal als musschen, vlug als ratten en nieuwsgierig als eksters. Maar hoe denkt de Balinees hier over Tiet toeristenleger is bin nengetrokken, de came ra's worden te voorschijn gehaald om de dansende meis jes te kieken. Doch na een tijdje hebben de heeren en dames er al ge noeg van. Een stuk of wat beginnen een praatje, anderen kijken verstrooid om zich heen. Wanneer een lam! ontdekt wordt door westersche kolonisten, dan kan er van alles mee gebeuren: het kan in economisch opzicht vooruit- of achteruitgaan, het kan uitgemergeld, doch ook tot bloei gebracht worden, de voor- en nadeelen wegen echter ge woonlijk tegen elkaar op en meestal is, vooral in ons Indië, het land niet slechter geworden door een in wezen uithcemscli bestuur. Bali werd eens ontdekt door de gebroeders de Houtman in 1597; zij bleven er slechts een paar dagen, doch sedert dien bleef de aandacht op het eiland gevestigd, zij het ook, dat eerst veel later 'n werkelijke kolonisatie volgde. De tweede ontdekking van Bali dateert echter uit het einde van de vorige en 't begin van deze eeuw. Teekenaars, kunstkenners ontdek ten zijn schoonheid, zij gingen er echter voorzichtig mee om als iets kostbaars, waarvoor zij dankbaar moesten zijn, doc.li dat zij maar al te gemakkelijk met ruwe hand L

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2