Warm, solide, maar boven alles flatteus Breitschwanz is prachtig soepel materiaal, dat zich gemakkelijk laat verwerken. rob verwart met het geverfde velletje van den bisam, dat veel min der sterk is. Nog een kwaliteit minder dan seal-bisam is het zwart ge verfde konijn, dat onder den naam van seal electric in den handel gebracht wordt. Een nadeel van seal is, dat 't over het algemeen vrij ouwelijk staat en, voor zoover het seal electric betreft, ook niet solide is. Blijft persianer toch altijd een kostbare dracht, het veel goedkoopere afval, dat onder den naam van persianer patte in den handel wordt gebracht, doet het ook goed. Mooi en sterk is ook Indisch lam, dat vooral veel in naturel grijs gebracht wordt. De langharige bontsoorten, Amerikaansche op- possnm, skunks en arctische zeehond, zijn zeer doelmatig, maar ocelot en anderetijgerachtigen en de gevlekte zeehond zijn ook behoorlijk sterk. Breitschwanz, het fraai geteekende, kortharige bont, dat zich tot de meest flatteuze modellen laat verwerken, is helaas niet zoo -sterk als de hooge prijs zou doen verwachten. Ook het goedkoopere bisam en nog billijker mol zijn niet solide. Veulen en kalf kunnen daartegenover weer beter een stootje verdragen. Wat betreft petit gris, dat tegenwoordig veelal bruin geverfd wordt en dan onder den naam van zobel- feh in den handel gebracht, dit dient onder de dure bontsoorten ge rekend te worden. En dan is het voor den prijs niet eens bijzonder solide. Het afval, de buikjes, noemt men zobelfeh-wammen. Er bestaan nog ettelijke andere bontsoorten, zooals bijvoorbeeld het zeer goedkoope, nog leelijker en daarenboven zeer onsterke buenolam en de dure mantels en capes van zilver- en blauwvossen, maar die gaan we voorbij, om dit praatje te besluiten met een enkel woord over de coupe. Zoowel de swagger als de meer getailleerde modellen doen opgeld, terwijl het sportieve ocelot en de gevlekte zeerob nog al eens tot een jekker verwerkt worden. Ook inzake het model dient men zich te laten raden door een betrouwbaren bont werker, die echter bovendien een man van smaak moet zijn. Bont kan op zichzelf kostbaar zijn, zonder dat men echter te duur uit is, daar een goede bontmantel zooal geen stuk voor het leven dan toch in elk geval een bezit voor jaren is. (Foto's Panorama) Deze combinatie met laken is uitste kend geschikt om een ouden persianer mantel mee te vermaken. Een doodgewone geit, maar ijzersterk. Zelfs al zou bont slechts de twee eerste eigenschappen van de hierboven ge noemde bezitten, dan zou het dezen herfst toch een glorietijdperk be leven. En dat, omdat de factoren warm en solide zwaarder wegen dan ooit. Bont is lang niet altijd sterk, maar daar staat tegenover, dat we zelfs onder de goedkoopste bontsoorten vellen vinden, die om zoo te zeggenoveral tegen be stand zijn. Het koopen van bont is boven alles een vertrouwenszaak, maar daar naast blijft eenige kennis van het materiaal toch een vereischte. Wie zelf geen kijk heeft op de soliditeit van de verschillende variëteiten, doet er goed aan, een des kundige mee te nemen. Er bestaat bont voor elke beurs; er zijn namelijk heel appetijtelijke bontjasjes, die vrij solide zijn en niet duurder dan een gewone wintermantel. En dan heb je bij een bontjas altijd nog het groote voordeel, dat zij niet alleen ge makkelijk te repareeren en te vermaken is, maar ook dat de overgeschoten goede stukken ten slotte nog gebruikt kunnen worden als garneering van ma itel, pakje, hoed of muts. Om te beginnen met de meest solide bont soorten noemen we persianer voorop. Niet omdat neiz beter en seal minder sterk zou zijn, maar wel omdat deze laatste soorten in een prijsklasse vallen, die voor het meerendeel der menschheid onbereikbaar is. Seal geeft vaak aanleiding tot misverstand, daar er altijd nog een groote cate gorie bestaat die het ijzersterke vel van den zee- Zobelfeh is geverfd petit gris, het huidje van het Russische eekhoorntje.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 30