ontmoet een be Een sensatie die niets kost: de 5# Een trancetoestand ondef het alziend oog der blikkende konden bederven. Toch konden zij in bun geestdrift niet nalaten van bun bewondering voor de eeuwenoude kunst van dit land getuigenis af te leggen op ben volgden de foto grafen en cineasten, die bet kleurige leven, de bizarre gebrui ken, de statige tempels vastlegden en hun platen en filmen over de gebeele wereld verspreidden met bet gevolg, dat Bali een toeristenland werd, omdat velen al dat schoons met eigen oogen wilden aanschouwen. Terwijl nu het Nederlandsch- Indische gouvernement juist zoo weinig mogelijk in het eultureele en maatschappelijke leven van het eiland heeft ingegrepen en ook van de groote cultuuronder nemingen, zooals men die op Java vindt, geen spoor te be kennen is, hebben de toeristen, de één- of twee-dagstoeristen, zonder het te willen wellicht, in pure achteloosheid en domheid, zonder te weten wat zij deden dus, alle pogingen in het werk gesteld de schoonheid van Bali, de zeden van het volk zoo aan Een begrafenisDie had ik nog j' noodig bij mijn andere opname denkt deze plaatjesjaagster. Een met bamboehekken afgezette ruimte, waar voor de toeristen ge danst wordt. Entree een gulden. te tasten, dat som mige pessimisten zelfs het einde van al dit moois binnen niet al te langen tijd voorspellen. Niet alleen zullen sommige Balinee- zen „westersch" worden en in de eerste plaats de westersche toeristengewoonten aan nemen, die nu niet altijd even waardig zijn, maar anderen zullen deze vreedzame vandalen in het diepst van hun hart verachten en weer anderen zullen trachten met leelijke doeken, blikachtig zilver werk en hooge prijzen de goegemeente op te lichten. En dan is Bali een toeristenland geworden als zoovele andere, ongenietbaar voor don waren kunste kenner, en, wat minstens even erg is, voorgoed ver loren voor het nageslacht. De mrouwelijke toeristen houden geen rekening met de zeden en gewoonten op het eiland. De Balineesche vrouwen immers dragen altijd rokken tot op de en kels en in de buurt van den tempel bedekken zij eveneens het bovenlichaam. Doch deze Europeesche of Amerikaansche wandelt in „shorts" het tempel- gebied binnen. (Foto's Kecla)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3