Be „hal" van een dubbele krotwoning te Bargercompaseumlinks en rechts van de gang is een woningingericht. of een loodsje in elkaar geflanst, dat op geen stukken na voldeed aan de eischen der Woningwet en Bouwverordening, maar dat niettemin bleef staan, omdat de overheid terecht redeneerde, dat iets heter was dan niets, en omdat het vraagstuk eenvoudig niet opgelost kón worden, althans niet in enkele weken en maanden. Zoo kwamen in Emmen de vele primitieve woon- scheepjes en armelijke keetjes, welke aan dit Drent- sche gebied met zijn rijk natuurschoon den naam van „krottenge- meente" gaven. In 1924 waren er meer dan 1400 krotten! Zoo gauw de om standigheden het toelieten, nam het gemeentebestuur de verbetering ech ter ter hand. Krachtdadig. De befaamde „keten dorpen" werden Het interieur van een krotwoning te Bargercompaseum, gemeente Emmen. opgeruimd, nieuwe huizen" mochten niet worden gebouwd, en waar het toch ge beurde, werden ze onmiddellijk neergehaald Er zijn nog krotten, doch sinds 1924 zijn er reeds 1100 verdwenen: geregeld werden blok ken huurwoningen gebouwd, die de krotten- bewoners konden betrekken tegen ©en huur van f j .50 a f 2.per week, terwijl aan 56 arbeidersgezinnen een huis met een flink stuk grond ter beschikking werd gesteld. De gemeente bouwt deze woningen en draagt ze in eigen dom aan de bewo ners over een proef, die uit stekend is geslaagd. De eigenaars ko men hun financi- eele verplichtingen uitstekend na. Aldus werd in Emmen een buitengewoon zwaar en lastig vraagstuk opgelost. De woningtoestanden daar waren slechter dan menig een zich kan voorstellen, Een oude houten school aan den Limietweg te Bargercompas eum biedt huisvesting aan vier gezinnen. Het gebou w is te hoog om 's winters behoorlijk verwarmd te worden, en onge dierte heeft er ook onderdak gezocht! maar het gemeentebestuur heeft de moeilijke kwestie energiek aangepakt. Ofschoon de oude toestand nog niet geheel kon worden opgeheven, zoo ver dwijnen stuk voor stuk de armelijke keetjes, en kan men allerwegen in de gemeente zien, hoe Emmen een oplossing vond voor het vraagstuk der volkshuis vesting, dat nergens moeilijker was dan daar. Bet moderne arbeiderswoningcomplex van de Centrale fl o ningbouw stichting te Bargercompaseum. (Eigen opnamen) Een vervallen boerenhuis aan den Kloostsrweg te Emmercompascum doet dienst als krotwoning zooals men ziet is het verre van ongevaarlijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3