1 L V' ,y.-v>.: Hoe vast de nieuwe zeep samenhangt en hoe elastisch zij is blijkt duidelijk uit onze foto. Een groot blok zeepuit steenkool gewonnen. kleine hoeveelheden ziet men hier de verschillende phasen aangegeven. Van rechts naar links: steenkoolkoolwaterstof, vetzuurzeep. Zooals men wellicht weet is zeep een verbinding van kalium of natrium met één der hoogere vetzuren. Tot nu toe werd zeep dan ook ge wonnen door splitsing of ver- zeepen van natuurlijke, dier lijke of plantaardige vetten, die na inwerking van kalium- of natriumloog als eindproduct zeep en glycerine opleverden. Aangezien zeep behalve uit ka lium of natrium, dat in pot- asch en soda te vinden is, uit koolstof, waterstof en zuurstof bestaat wist men reeds lang geleden, dat men zeep uit steen kool zou kunnen maken, zij het ook, dat het procédé zoo lang en duur was, dat men zich liever aan de natuurlijke vetten als grondstof hield. In Duitschlands streven zich economisch onafhankelijk te maken is men er toe gekomen de mogelijkheden tot zeépberei- ding met steenkool als grond stof. als uitgangspunt om zoo te zeggen, nader te bestudeeren en de resultaten waren zoo be vredigend, dat men groote fa brieken heeft opgericht, die de zeep uit steenkool bereiden. Iedereen, die ook maar eenigs- zins met scheikunde op de hoog te is, zal weten, dat aldus ver vaardigde zeep in geen enkel opzicht behoeft achter te staan bij het product, dat uit natuur lijke vetten gemaakt is, zoodat men de vereenvoudiging en 't goedkooper maken der „steen- koolzeep"-bereiding als een wel licht blijvende verbetering in de techniek kan beschouwen. Zeep uit steenkool maakt het wasschen tot een genoegen. In geweldige ketels en buizen voltrekt zich het pro ces, waarin van steenkool zeep wordt gemaakt. (Foto's I. P. en R. S.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7