KUIPEN Een o ambacht De kuiper plaatst het vat voor de deur van zijn werkplaats (daar moet hij extra-belasting voor betalenen maakt binnenin een vuurtje van spaanders. Dikke ijzeren drijfhonden worden om het vat geslagen, zoodat de deelen verband krijgen terwijl het hout krimpt. In een van Alkmaars oude steegjes zijn tal van eeuwenoude ambachten nog thans in eere. Men vindt er een zadelmakerij van anderhalve eeuw en ook de kuiperijen van Stikvoort. Zeven generaties lang, ofwel honderdvijftig jaren oefent de familie Stikvoort het kuipersambacht uit en de vaten, die thans uit de kuiperij komen, zijn nog van dezelfde kwaliteit als die, welke door den betovergrootvader van den heer Stikvoort werden vervaardigd. Het vat bestaat uit deelen, die op de strijkbank in model worden geschaafd. De deelen worden dan samengevoegd en zware ijzeren drijfbanden worden er met den hamer omheen geslagen. Daarna wor den de deelen boven en onder gelijk afgezaagd. De te gebruiken ijzeren banden worden op het Boven- en onderkant van de kuip wordt gelijk afgezaagd. Van bandijzer wordt op het aambeeld een ring gesla gen die later den drijfband om het vat zal vervangen. aambeeld rondgeslagen, waarna de kuip vóór het huis over een vuurtje van spaanders wordt geplaatst. Door de hitte wordt het hout zoodanig krom getrokken, dat de ijzeren drijf banden omlaag geslagen kunnen worden. In een groot blok hout wordt dan een dikke ijzeren pen geslagen, waarop de kuiprand komt te rusten als de kui per het vat gaat schaven. Eerst komt de binnenkant aan de beurt, dan wordt het vat gekroosd, dat wil zeggener komt aan den bin- nenonderkant rondom een gleuf. Nu worden de drijfbanden er af geslagen en de ijzeren banden er omheen gelegd, waarna de buiten kant met de schaaf wordt afge werkt. Het allerlaatst komt de bo dem in den kroosrand en de kuip is na het afwerken van den buiten kant voor aflevering gereed. De machinale kuiperij heeft het handwerk nog niet geheel kunnen verdringen. Wilt gij een onver woestbaar vat of kuip, waaraan uw kindskinderen nog pleizier zul- lenbeleven, dan zult gij moeten ver trouwen op het handwerk van den ambachtsman. Gereed voor den verkoop: Prima inmaakkuipen in alle maten en voor billijken prijs (Foto's Panorama) In een van Alkmaars oude steegjes vindt men onder een groot uithangbord de honderdvijftig jaar oude kuiperij van Stikvoort.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 11