FOLKLORE IN DE LIMBURGSCHE MIJNSTREEK Een kleurrijk Hongaarsch feest! De kleine Hongaarsche danst vol charme een csardds. De jonge Hongaren de- monstreeren enkele malen hun eigen nationale dan sen en de gasten genieten van deze geladenheid van rhythmiek en tempera ment. Aan het einde van den avond zingen de man nen de oude liederen van hun land. Als het feest is afgeloo- pen, zijn de Hongaren dank baar voor dit „even leven" geheel naar eigen karak ter. En de gasten, die in „De Heidehof" waren, zijn dankbaar, dit charmante nationale feest te hebben mogen meemaken. C. W. Verreweg het belangrijkste deel van de Hon gaarsche kolonie in het Limburgsclie kolen bekken is in de „Husken" en in de „Vrank" gegroepeerd, in de schaduw van de steenbergen der Oranje-Nassauinijnen I en III. Deze Hongaren zijn, evenals de buitenlanders van Slavisch en (fermaansch ras, mijnwerkers met een specifieke mijnwerkers- folklore. Ook als delvers van het zwarte goud ver geten de Hongaren niet dat zij dragers zijn eener eeuwenoude cultuur en in den vreemde houden zij de gebruiken van hun land in eere, laten zij geen gelegen heid voorbijgaan, zich in den geest te vereenigen met him broeders in de poesta of in de steden van hun ver verwijderd land. Een van de feesten, wel ke de Hongaren telkenjare vieren, is het feest van den wijn. Een avond van kleur en vreugd, van muziek en dans, zooals de Hongaren dien bij uitstek kunnen vieren. Een avond, echt van henzelf, het feest na het inhalen van den wijnoogst, 'n jaarlijksch hoogtepunt in het leven der Hongaren, waarbij men, nu men het in de Limburgsche mijnstreek moet vieren, 'n stukje Hongaren van morgen kijken u aan! van het onvergetelijk vaderland bijeenbrengt in een versierde zaal. Het kan niet anders of op een der- gelijken avond, waar de vreugde het heimwee op vangt, moet ook de niet-Hongaar genieten. Zoo'n feest met Hongaarsche muziek en Hongaarschen dans is, meer dan welk ander vroolijk gebeuren, een gaaf festijn. De zaal van „De Heide hof" in Heerlerheide is door het bestuur van de Hon gaarsche Sint Barbara- vereeniging in Nederland versierd met een dak van levend fruit. De druiven, appelen en peren, en daar- tusschen in flesschen Hon gaarsche wijn, hangen bo ven de hoofden der dan sende paren, en als de on stuimige csardds de dan senden in hun kleurige nationale dracht naar den gladden vloer lokt, sprin gen de feestenden naar de rijpe vruchten. Wanneer de actieve gelegenheids- veldwachter de fruitdieven achterhaalt, volgt een vonnis in uiterst kort geding, een spelletje van diefstal en snelle rechtspraak, dat zich heel den avond door telkens en telkens weer in amusante afwisseling herhaalt. Hongaarsche schoone uit Pécs. De hoofdtooi be staat uit een kapsel van veelkleurige bloempjes, met rood als overwegemie kleur. Een Hongaarsch broederpaar uit de „Husken" Hongaren op het druivenfeest poseeren voor den fotograaf. (Foto's archief)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 13