mm BRIEVEN VAN DEN DRÉ ALLERZIELEN Allerzielen 20 'Nen killen mist van dansende waterstofkes wemelt deur den duisteren buiten, die stillekes befloerst wordt mee 'nen matten druivendaauw. Vette druppen ziggelen van 't gewas, vallen stil in den zwarten èèrdebrij. Triestig tij, deus van Allerzielen. Laag hangen de lochten over de waereld. Haken vast aan 't kaal geboomt, aan 't dichte takkenrag van heesters, dat zwart en dik wordt van 't wemelend nevelnat. Hier en daar plekt nog 'n spat geel van 'n vergeten herfstblad op den duisteren dag. 'Nen natten tule veegt telkens in oew gezicht. En op den akker bespeur ik vaag, als achter 'n beslagen ruit, hier en daar den schim van 'nen gebogen mensch, daar wijerop, in de drijvende velden, 'k Veeg dan telkens m'n oogen uit, maar den grijzen nevel gaat daarmee nie weg. Den mensch daargunder blijft 'nen gebogen schim. Mijnen grond kan 'k nie wijers afkijken dan tot 't Kanadeezenwegelke, da'k daar weet deur 't geboomt, dat vagelijk oprijst teugen den mist van den winter- schen middag. Dichter en dichter weeft den natten tule tot 'n dikke stilte, die donker over den buiten sliert. Lijk spinrag hangt 't lage hout van struikgewas aan den flierenden nevel. Zóó stil is 't onder die versmorende, lage lochten, dat 'nen haas z'n eigen vergist en dicht bij z'n ooren opstikt, daar tusschen den winterkool. 'n Kraai wiekt naar de bosschen. En mee 'nen schel len krijsch scheurt dieën veugel 'nen reep uit de stilte. Maar ze trekt meteen weer dicht, die scheur. En zwaarder nog leunt den stillen wemel, den weemoed op oew zielement. Weemoed, ja. Plechtig klonk van den mergen den klokkenroep over ons durpke. De klokken klepelden den dubbelen echoklank veur rouwmissen bestemd. En onder '11 gewulft van klokkenklank trok ik mee Trui den vroegen mergen deur, naar ons rouwend kerkske, dat riep, dat riep, dat riep over de velden, over de bosschen, naar alle huizekens in landwegels en diep in 't bosch. Dat riep om gebed veur de zieltjes van ons afgestorvenen, maar die vandaag toch tusschen ons in leven. Och 't is alle jaren zoo, maar altij weer van verschen weemoed. Als ik van den mergen, in de vroegte van den grijzen dag, m'n eerste passen op den erf zette, dan botste-n-ik teugen 'n klamme stilte, zoo dik, da'k 'm voelde klemmen om m'n keel. De lochten waren troebel. Den groenen turfsmoor sloeg uit de schouw plat naar d'èèrde. Maar onderweuge mee Trui, begost den dag traag te komen. Gloorde achter in de boschdreef 'n rossig floers aan de dichte locht. En langzaam gloeide purper mergenrood in de bosschen. D'n dag bloeide open. De zon puilde deur 'n wolkspleet de waereld binnen. Gouwen licht flakkerde als van duuzend- voudig kèèrsengevlam deur den buiten. Moeizaam gaat zoo'nen Allerzielendag open zoo'nen dag van rouw, als ieder huizeke 'n sterfhuis is, waar den dag maar schriele binnenvalt langs 'n spleet van de toeë gordijnen Allerleste blaren, nat en zwaar, smakten uit de locht. Vielen plat, lijk dooie veugels, mee gespreide wieken. Ik raapte zoo'nen lesten bladveugel 'ns op peisde er naar, om 'm dan weer zachtekes los te laten. Waarom. Ja, waarom? D'n mensch pakt wel 'ns meer iets vast, terwijl ie op veurhand wit, dat er niks vast te houwen Nog altij beierden de klokskes. 't Bronzen gelui dwerlde 't durpke vol. Zong in oewen kop. En eerst als we de zware kerkdeuren achter ons hadden, dan kwam 't in onze hersens tot rust verstierf 't gelui, dat tot aan de kerk steeds zwaarder op onzen nek was gevallen. 'Nen zwarten gloei stroomde ons teugen aan den ingang. Want niks zal ons pastoorke ooit sparen veur onze overledenen, veur wien ie op deuzen, huilie ge- wijden dag, z'n kerkske drapeert in zwaren rouw en siert mee wel duu- zendkèèrsen. Den zwar ten katafalk, veur de brandende Godslamp, lijkt dan ook gedragen op 'n gouwen zweem van kèèrsenlickt. Zwar ter nog mag de Novem ber wemelen in de verre hoeken achter pilèèren, m bogen en kruisgan gen, maar stralender (Foto Joh. van Bneren, Rotterdam) gloeien dan de aureolen op de slanke këérsen. Pel ler blinkt t licht dan teugen den rouwsier van den altaar. btillekes was 't in de volle kerk. Stiller dan gewoon lijk. Want veur iederen biddenden mensch, hier op deuzen killen mergen, was dieën zwartstralenden doodentroon, dieën katafalk, de weemoedige her innering aan hun, die daar, soms nog zoo kort gelejen, hadden onder gestaan. Ge kost de kèèrsen hóóren branden. Buiten schoof 'nen wolk veur de zonnespleet en dieper viel de waereld in rouw. Maar straffer gloor den de lichtekes op, in den kleffen duister, die deur de kerk dreef. Toen, als na 'nen diepen zucht, zoemden de eerste urgeltonen over de geknielde kerkgangers. Plechtig schreed ons pastoorke naar den altaar, gebogen in den blanken kazuifel mee 't. machtig, zwarte kruis. Z n witte handjes, lijk porselein, devoot gevouwen. Machtiger dreunde den urgel langs de gewulften „Heer, geef hun de eeuwige rust, en 't eeuwige licht verlichte hen." Allerzielen Tij van rouw over onz' afgestorvenen, waarveur we vandaag onze kèèrskens branden, in de rouw- gesierde kerken. Allerzielenwordt, steeds van grooter betee- kenis over de rampzalige waereld, waarin 't mensch- dom gebukt gaat onder den altij machtiger Dood, die lieerscht in de lochten, die heerscht op de eerde; die lieerscht op en onder de zeeën, die heerscht in de zwarte mijngangen, kilometers diep in den grond; die heerscht overal waar 't menschdom binnen drong, om erte bukken veur den Dood! 'Nen Dood. die raast over de wegels, die tiert uit de lochten, die spookt onder de volken. Ja Allerzielen wordt ieder jaar 'nen algenieener gedenkdag. Allee oew gedachten gaan deus dagen wat dieper. En da's goed. Als den Allerzielen al zoo dikkels om oewen kop cirkelde, in steeds korter kringen, als ge 'm zoo goed hebt leeren kennen aan zijnen tranenden buiten Taan de dichte nevelsluiers, aan den rouwsier van oew kerkske als op 't kerkhoveke, daar onder de druppende treurboomen, al zooveul uit oewen kring ten grave liggen, dan dan prakizeert ge deuze dagen wel 'ns 'n bietje seerjeuzer. En da's goed. 't Is noodig dat den herfst ook 'ns rukt aan jouwen stam. Dat de blaaikes van oew gedachten zoo vrij om oewen kop wentelen. Dat ge komt tot nadenken over de wezenlijke wèèrden van oew leven, waarin zoo'nen grooten balast is van wèèrdeloozen prullenboel als boozen nijd, als klein- zieligen afgunst, als de ziel bedervende eerzucht, als allerhanden angst om niks. Hoe nietig, hoe niks! zijn ineens den rijkdom, of de zurgen, of den roem van den mensch, dien ge daar liggen ziet in zijn doodskleed. Hoe wèèrdeloos is alles ineens tot asch vervallen, wat gisteren veur hum zoo belangrijk scheen, dat ieonrecht, zielsverkoop over had veur al die wèèrdelooze wèèrden. Wat is 't vreemd te staan bij de baar van 'nen mensch, die heel z'n leven zoo.„fortuinlijk" was en benijd wierd in bijvoorbeeld zijn geldzaken! Of die heel z'n leven zoo benaauwd was veur den dag van mergen. Ja, da's vreemde gewaarwording bij die baar van zoo nen kortzichtige te staan, die z'n eigen zestig, zeventig, tachtig jaren zorgen mokte omniks! ■'a da's vreemde gewaarwording veur ons, omdat. wij allemaal zoo zijn! Zoo. afgunstig, zoo onrechtvaardig, zooklein, zoo hoovèèr- dig. Zoo stom egoïstisch, dat er de samenleving aan kapot gong. Ja, daarom staan wij verslagen bij de baar van zoo'nen medemensch, veur wien niks anders over bleef, dan'n wijs of 'n goei woord, ooit deur hum gesproken. Dan 'n kleine daad van nosteliefde, ooit deur hum beoefend. Dan.... die dingen, die hij eigens nie telde! Vergat! ik® bleef m over, dan de vrucht van één bijzonder goei gebedeke, deur hum 'nen keer gedaan! •'a 't is goed, als 't Allerzielentij zoo 'ns om oewen kruin sturrnt en er de blaaikes van oew gedachten vrijelijk rondflieren. Ln ge dan, deur de naaktheid van den kalen kruin, n beter deurziclit krijgt naar de wije- schepping, "waarin zelfs deuzen mergen nog 'n bloedrooie zon sierde en verlichtte deuzen stemmigen Rouwdag. DRÉ.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20