DIEPENDAAL Op bezoek in *t werkkamp Waar flinke Nederlanders ivorden gevormd: '1 Onderwijn rolpens het Dalton-systeem in het dagverblijf Keukeneorvée Als zilver blinken nu de blaadjes van den berk en daartusschen vlamt, jjeel en rood, het eikenloof. Een herfstnevel liaiipt onder de denne- stanimen en tusschen het mos staan de wonderlijkste paddenstoelen, rood met witte spikkels, zonals «1e stadsmenseh ze alleen maar uit de sprookjesboeken kent. Stil en verlaten is 't hier, slechts heel in de verte trapt 'n eenzame fietser over 'n kronkelend paadje door de hei. A an het station van Rijssen heeft men ons den weg omstandig uitgeduid. We I moeten de hei op, we moeten 'n bosch door, we moeten links, we moeten M M rechts.... 't Zal, alles bij elkaar, een wandeling van 'n klein uurtje zijn. Bij een steenbakkerij zijn deze aanwijzin gen, met enkele variaties, nog eens herhaald en nu loopen we al minstens zes kwartier. Tja, wat doet de meergenoemde stadsmenseh in zoo'n geval? Hij zet zich aan den kant en wacht. En als u nu weet dat het in de bosohpaadjes rond Markelo soms uren duurt eer er '11 voorbijganger passeert. nieke boer, die van de fiets stapt en hij trekt eens aan z'n pijp. We moeten terug, opnieuw het boseh in, het eikenhakhout door en dezen keer kloppen de aanwij zingen werkelijk: achter 'n bosehje verrijst het gebouw van de volkshoogeschool Diependaal. Juist mar cheert een groepje jongens in blauwe overalls af, schoppen en bijlen dragen ze over den schouder. Het werk van onze volkshoogescholen begint zoo lang zamerhand in ons land algemeen bekend te worden. Het was de Deen Grundtvig, dichter, geschiedschrijver en kerkhervormer, die het denkbeeld ontwikkelde, een school te stichten van en voor het gansche volk. waar omtrent alle levensvragen in hun hoogste beteekenis een bezielende voorlichting gegeven werd. Wij kennen thans twee van deze volkshoogescholen, een bij Bakke- veen en het later gebouwde „filiaal" nabij Markelo. Niet slechts de studenten van de werkelijke universi teiten zijn hier welkom. Alle jeugdige volwassenen Een oud boerderijtje wordt iloor de jongens van 't werkkamp opgeknapt. van de volkshoogeschool is het doen verdwjjnen van de kloof, die onnoodig in ons volk ontstaan is door de vorming van een afzon derlijke klasse van „welopgevoe- den" en de verwaarloozing van anderen, de „onontwikkelden". De cursussen van deze volks hoogescholen worden in den regel 's zomers gehouden, in den vacan- tietijd. Dat wil echter niet zeggen, oefeningen Natuurlijk ontbreken de lichamelijke niet op het dagprogram van het werkkamp Diependaal.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 2