uiiWL - Het slot te Koblenz. (Foto stapf) bezit, vervallen, gerestaureerd of ook door de eeuwen heen den tijd trotseerend, nadat het geslacht, dat het bewoonde, reeds lang geleden uitgestorven is. Vele getuigen van goeden smaak, andere weer van beseheiden eenvoud, doch alle te zamen geven een weerspiegeling van de geschie denis des lands, de veelbewogen historie van een rijk, dat, eens uit vele staten en staatjes bestaande, langzaam aan een eenheid werd. De Wartburg, een Homaansch kasteel, is gebouwd in de elfde eeuw. Dit slot heeft een bijsonder rijke historie: de heilige Elizabeth, vrouw van land graaf Lodewijk van Thüringen, heeft hier gewoond, doch ook Luther hield hier verblijf onder den naam van ridder George.In 1207 hiel den minnezangers hier een muziek- en poëzieconcours in de zaal der zangers. - Zoo geven dus deze gebouwen, in hun verscheidenheid, tevens inzicht in de staatkundige ontwikkeling, een stalen - boek der geschiedenis als het ware, en wel van een geschiedenis, die zich niet herhaalt, doch volgens bepaalde richt lijnen voert tot een volgenden mijl paal in het leven der menschheid. Het vermaarde Zwinger te Dresden is de voorhof van een residentie, ontworpen door August II van Saksen, doch niet afgemaakt. Het is omgeven door zes paviljoens; één er van, het WaUpavitton. ziet men op deze foto afgebeeld. Het beroemde slot Neusehwanstein, waar voor Lodewijk 11 van Heieren den eersten steen legde. Het ligt op een rots, 200 meter boven de hoogvlakte en 1000 meter boven den- zeespiegel. (Archieffoto-^

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 9