als *n dag en hij nacht! 'cor^Ieni Beschreven bamboe-kokers, zoo als de Bataks die bezigden. Briefwisseling tusschen Indische vorsten geschiedde vroeger op lanlarbladeren, op deze wijze gebundeld. Zooals op de Buitengewesten thans nog post wordt bezorgd, per looper, die aan bijzondere kenteekenen bepaalde instruc ties kan lezen. Het witte veertje geeft aan dat de looper snel als een vogel moet reizen. Een brief uit den tijd van het Engelsch tusscheitbestuur gemerkt postpaid, door den afzender betaald, In een uitgestrekt gebied met een hoofdzakelijk primitieve bevolking als ons Indië is het bezorgen van een brief een moeilijker en ingewik kelder zaak dan bij ons. En al gaat het op Java nu al bijna naar „Euro- peeschen" trant, in de Buitengewes ten plakt men nog plaatjes op de brie ven om aan te geven, dat men een spoedbestelling wenscht, waarbij de looper snel als een vogel moet wezen. Op Java ging het al sedert den aanleg van den Grooten Postweg tamelijk snel: de bestelling werd echter aanzienlijk vertraagd doordat de kosten door de geadresseerden moesten worden betaald. Na de invoering van den postzegel in 1862 trad een groote verbetering in, doch het postmuseum te Bandoeng bewaart nog steeds de stukken uit dezen „goeden, ouden" tijd.... Draagmand voor de post in het Palembangsche. Het gevorkte stokje is een talisman, doch dient ookom slangen onschadelijk te maken. Een zwart en een wit veertje beteekent uiterste spoed, ook 's nachts. jfe®To, De eerste luchtpost uit Nederland, in Indië, ontvangen, (Foto's 1.1'. en li. Brief uit den laten Gompagniestijd (1790).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 6