UIT HET LAND DER Gezicht op het kleine eiland Pontikonissiin een der inhammen van grootere en strategisch belangrijke eiland Kor ju gelegen. Gezicht op de hoofdstad van Griekenland, Athene, vanaf den Acropolis. In het mtdden de heuvel van Lykabettos, bekroond met een kleine kapel ter eere van <Ien H. Georgis. Op den achter grond dè berg Pentelikon, waar men marmer haaidi Hoor de gebouwen van den Acropolis. Het Isthmus-kanaal, dat de smalle verbinding vormt tusschen de golf van Gorinthe en de golf van Saroni. Het is zes en een halve kilometer lang, tweeëntwintig en een halve meter breed en heeft een diepte van zeven en een halven meter. Het bekort de route van Piraeus naar de Adriatische Zee met ruim driehonderd kilometer, doch kan slechts gebruikt worden door betrekkelijk kleine handelsschepen. Er staan nog slechts weinige zuilen overeind van den tempel ter eere van den Olympischen Zeus, welke onder keizer Hadrianus werd vol tooid. Een detail van het iraaie klassieke bouw- wer]c (Foto's archief) Wie, die de geschiedenis der oudheid heeft bestudeerd, zou gedacht hebben, dat de strijd tusschen Grieken en Romeinen zich in de twintigste eeuw, zij het in anderen vorm, onder andere omstan digheden en met andere motieven, zou herhalen? Toch is, wat niet mo gelijk werd geacht, geschied en bevindt het Hellas van heden zich sedert enkele dagen in oorlog met het machtige Italiaansche rijk. Griekenland, he't land met zijn meer dan vijfentwintig eeuwen oude beschaving, zijn klassieke cultuur op ieder gebied van kunsten en weten schappen, zijn tallooze herinneringen aan de bloeitijdperken zijner on vergelijkelijke bouwkunst, is een schilderachtig land. Behalve aan de noordzijde, waar het grenst aan Albanië, Joego-Slavië, Bulgarije en het Europeesch gebied van Turkije, wordt het aan alle zijden door de zee om spoeld. Het terrein is er bergachtig en blijkens de vele aardbevingen, welke er nog geregeld plaatsvinden, zijn de tec- tonische bewegingen, de verzakkingen en opheffingen van den jong-tertiai- ren en quaternairen tijd nog niet uit gewoed. De bevolking, hoofdzakelijk uit Grieksch-orthodoxen bestaande, is bijna even talrijk als die van ons eigen land. Door de eigenaardige terrein- gesteldheid vindt het handelsverkeer in Griekenland meer over zee dan over land plaats. Vóór den oorlog was Athene een belangrijke luchthaven voor de verbinding van Nederland, Engeland en Frankrijk naar het Verre Oosten. Op deze bladzijde geven wij enkele karakteristieke foto's uit het land, waar thans de oorlogsfakkel opnieuw is ontbrand. Generaal J. Metaxas (1871), sinds October van het vorige jaar eerste minister van Griekenland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7