BRIEVEN VAN DEN DRÉ 2U ULVENHOTJT, 14 November 1940 Amico, Mee den Allerzielen heb ik de nuuwe w orsffabi'iek van den Blaauwe en den Joost efkes deur laten draai en, zonder er van te gewagen. Ge wit al jaren trouwens 'n hoogtij als Allerzielen laat ik zonder briefke nie passeeren. Maar nou vertel ik oe dan toch wijers de weder- weerdigheden van de worstfabriek „De Samenwer king", lijk 't reilde en zeilde in den gank van zaken. Eén ding mot ik oe op veurhand nog zeggen: „De Samenwerking" wierd opgericht kort veur den oorlog. Ge verstaat, die nuuwe omstandighedens kwamen den Blaauwe en Co nie ongelegen. De zaken floreerden, den worst vlóóg! Ook daarin is weer ver andering gekomen. Den Joost, zit zonder benzine, den Blaauwe. zonder verkens, de klanten dus zonder worst en de rest mee vleeschbonnen. Maar lijk gezeed den Blaauwe Co zijn nie ontevrejen -daar is veul worst verkwanseld en den Tiest, mee z'n onver woestbaar optimisme, hee me gezeed: daar zullen best andere tijen komen en anders verzinnen we weer wel 'n nuuw dingske! En't is mee hum zóó: hij leeft 't gelukkigste, als ie 'n „nuuw dingske" aan kan vatten! Dat witte! Maar nou de oprichting eigens. Den dag kwam, dat den Joost uitree in zijnen „auto", 'n Mooi woord veur 't lillijk ding. Ge wit, daar zijn peerden en ezels. Maar in den mekaniek zijn er alleen maar „auto's". En den Joost zijnen auto hoorde eigenlijk thuis onder de mekanieke ezels. Maar 't ding réé en hoogere eischen wierden veurloopig deur de directie nie gesteld. Den dag kwam alzoo, dat den Joost wegezelde. Gladgeschoren, in 't Zondagsch pak, kisten mee monsters van bloedworsten, leverworsten, boeren- worsten, zulten afijn, 'n half kot verwerkte verkens in den wagel, die amper droog was van den vuurlak, deur den Blaauwe royaal en mee beleid over den wagel gekwast. 'n Deftig cijfer „70" wierd op den voorruit geplakt (bewijs dat den automobilist 'nen veurzichtigen rijer was! Maar ,,'t wageltje kost tóch maar 40 km loopen met den wind méé," zee den Blaauwe). Zoo had den feestelijken uittocht plots van den Joost, die nog plazieriger blonk dan z'n kolenbak- zwarte Fordje. En. wat wel 'n bietje te veurzien was, amico, wat den Blaauwe zoo stom nie bekeken had: den Joost kwam 's avonds veromgehobbeld mee 'nen boek vol orders! Den eenen klant veur den anderen had nie aeliterweuge willen blijven om den Joost den klandizie geren te gunnen! Daorbij: de klanten kosten den worst krijgen percies van smaak, zout en gewicht, als ieder geren wensclite. De zaak was klein genogt om aan al die wensclikes te voldoen. Toen kwam er op 'nen dag 'nen brief van den Joost zijnen vroegeren worstpatroon, die den Joost op zijnen zilveren jubileumdag zoo koud de straat had opgepoetstOf „de beste Joost Zaterdagmorgen, op het gewone uur zou willen komen op kantoor, ten einde te spreken de zaken gingen weer wat beter! over een nieuwe verbintenis, doch nu als hoofd vertegenwoordiger, op geheel herziene dienstvoor- waarden, enz." „Wa mot ik daarmee doen, Blaauwe?" „Gaan!" zee den Tiest. „En dan?" „En? Dan?? Motte dó nog vragen. Ge kunt van alles doen, man! Ge kunt de betrekking aan nemen op 'n tractement van 'n slorzige vijfduuzend guldens per jaar, tien guldens verteer per dag, 'nen nuuwen auto en tien percenten van den verkoop. Contract van tien jaar." „En dan?" „En dan?? Dan kruipte in dieën echten auto en ge verkwanselt ónzen worst, natuurlijk „Da's. da's.da's oneerlijk, Blaauwe." N „Ge kunt 't doen, zee ik, maar ge kunt 't ook laten." „Oem. Ja. Tja." „Ge kunt óók ons fabriek aanbiejen mee auto en re laties en medailles veur. laat ik zeggen, veur vijfentwintigduuzend gul den." r „Jazekers! Dieën kaerel is kiedewiet," spotte den Joost. „Neeë," zee den Blaauwe seerjeus, „gek is ie nou percies nie. Maar gij zou 't 'm kunnen maken, as ge goed zakenman bent." „Kek 's, Blaauwe, ik ben ginnen onhandigen zakenman. Maar 'n ouwe schuur mee 'n paar ketels en 'n fornuis verkoopen Hoog water in 't zuiden. De sterke stijging van de Maas veroorzaakte vele overstroomingen. Een prachtige zonsondergang boven de onstuimige rivier, te Meers. veur 'n kwart ton, da's me toch te geleerd." „Zoo. En de relaties dan??" „Ja! Die!" „En de automobiel?" ,,'n Goeie fiets is méér weerd!" „En den naam „DeSamenwerking"? En de leut, die wij hebben in ons vetsmelterij Wil ik oe 's iets zeggen. Nou 'k er goed over nadenk, nou kan ie deus verkensschavot nog nie krijgen veur 'n halve ton!" „Wa dan?" „Schrijf 'm maar 'n briefke, dat ie den rambam kan krijgen, dieën salamander, dat ie naar den bier en-gunderwijd kan loopen op schoenen mee binnen zolen van gestampt glas; en schrijf 'm da heel netjes en beleefd op ons eigen briefpampier mee al die me dailles!" Dót heeft den Joost dan gedaan, amico. Personeel wierd ook aangenomen. Den Blaauwe timmerde er nog drie verkenskotten bij; 'n paar van z'n jongens waren nou meteen ook aan den slag en hadden, vol gens vader Tiest, 't veuruitzicht ooit directeur te worden van 't grootste worstcircus van Neder land. Den Blaauwe docht alleen nog in 't groot, 't Ver- kensbloed zat aan 'm gekoekt van z'nen rollenden adamsappel tot onder z'n klompen, maar hij was zoo gelukkig mee z'n nuuwe spullegoed, als 'n kind op Sinterklaas. En den Joost? 't Kaereltje leefde heele- gaar op! 's Mergens veur zeuvenen hoorde-n-ik 'm al weg titsen over den kei weg. En dikkels om elf uur in den avond, als ik al 'n uur in de bedstee .-.-v.-;-- lag> hoorde-n-ik 't ver momde lijkwageltje weer veromkomen over den weg. 'k Lag dan stillekes te lachen in den donker, viel in slaap en droomde 's nachts van den Blaauwe z'n „kasteel", maar dan 'n echt Veul groeten van Trui, Dré III en als al tij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÉ. Hoog water in 't zuiden. Een veelzeggende foto van de overbodige pomp in de watervlakte bij Meers-Elsloo.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20