3 Een brigadier-leeraar voor zijn klas. De rijksveldwaeht heeft altijd haar eischen zeer hoog gesteld; de toekomstige veldwachters werden met zorg uitgezocht en met nog meer zorg opgeleid aan de opleidings school van het korps te Amsterdam. Regel was, dat de candidaten reeds in 't bezit waren van 't politiediploma, politiedienst hadden gedaan of een Mulo-diploma konden toonen. De opleiding te Amsterdam duurde dan zes maanden en werd na aanstelling gevolgd door wekelijksche exercitie en theorie. De z.g. spoedcursus te Hilversum duurt slechts twee maanden en ieder zal inzien dat in dozen korten tijd slechts de basis van een goede opleiding kan worden gelegd en alléén dan, als de leerlingen voor 100 geschikt zijn voor 't politievak en ook voor de volle honderd procent meewerken. De rijksveldwaeht was altijd een keurkorps en moet dat ook blijven. De rijksveldwachter heeft heusch geen gemakkelijk „baantje". Hij is practisch nooit vrij van dienst en heeft een groote verantwoordelijkheid. Als politie man z'n ambt uitoefenend in meestal kleine gemeenten moet hij zich alléén redden hij alle voorkomende zaken. De brigadecommandant is ver weg en de man moet zelf z'n beslissingen nemen en hij moet ze snel nemen, anders schiet hij te kort in z'n taak. Hij moet niet alleen karakter bezitten en moed en ijver, maar hij moet ook een massa weten, hij moet de wetten kennen. Om de wet te doen naleven moet men eerst de wet kennen in al haar finesses. Van deze kennis wordt Hechts richten! den aspiranten op de school te Hilver sum het allereerst noodige bijgebracht. Zij ontvangen o.a. onderricht over het wetboek van strafrecht, het wetboek van strafvordering, motor- en rijwiel- wet, jachtwet, visscherijwet, vogel- wet, wapen- en vuurwapenwet, verder komen de dienstvoorschriften en de organisatie van politie en justitie aan de orde. De Nederlandsche taal wordt ook niet vergeten, evenmin als 't opmaken van processen-verbaal. Een dokter geeft les in eerste hulp, daarbij komen ook nog gymnastiek, zwemmen en exercitie. De nieuwe voorschriften, voortvloeiend uit de bezetting, zoo als 't verduisteringsvoorschrift e.a., besluiten dan de opsomming. Men ziet, dat er moet worden ge studeerd en dat twee maanden, zoo als reeds gezegd, eigenlijk te weinig zijn. Elke groepsopleiding bestaat uit tien klassen, iedere klas heeft een klasse commandant, een brigadier-majoor, en een leeraar met den rang van brigadier- majoor of brigadier. Er zijn ook burgerleeraren, zooals twee dokters, twee gymnastiek- en twee taalleeraren. Na 't beëindigen van den cursus gaan de leerlingen, zooals gezegd, naar de brigaden, waar zij practisch en theoretisch verder worden bekwaamd. Regelmatig iedere week wordt nog theorie gegeven en de geslaagden van den spoedcursus vooral zullen hun vakkennis nog jarenlang moeten uit breiden en afronden. De lessen van den tweeden cursus zijn reeds begonnen, er zullen nog wel eenige groepen volgen en 't resultaat zal naar we hopen zijn, dat eenige honderden flinke politiemannen kun nen worden opgenomen in 't keur korps der rijksveldwaeht. W. v, d. R. De dokter geeft les in eerste hulp bij ongelukken. (Eigen opnamen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 3