DE OPGRAVING VAN CORIOVALLEM 1 a HET ROMEINSCHE HEERLEN w ar v-' 6 A omeuteel worden in het centrum I van Heerlen opgravingen verricht, f 1/ I die én om hun aard én om hun uitgestrektheid ongetwijfeld tot de meest interessante en belang rijke oudheidkundige gebeurtenissen in ons land behooren. Onder de deskundige leiding van den bekenden Limburgsehen archeoloog, dr. H. J. Beckers, wordt n.l. een Romeinsch badhuis blootgelegd. Hoe ver ook het krijgsgeweld den Romein van zijn geboortegrond wegvoerde, zijn levens wijze en cultuur droeg hij met zich mede als een geestelijk bezit, dat hij evenzeer in de overwonnen streken gestalte trachtte te geven. Zelfs behoeften van hygiënischen aard, die in In het centrum van Heerlen worden momenteel Homeinsche opgravingen verricht. Op den achter grond het in aanbouw zijnde moderne raadhuis naar de plannen van ir. Peutz. Een gedeelte van den op pijlertjes rustenden kamervloer. Dr. 11. J. Beckers, de leider der op- het zonnige zuiden bij hem aangekweekt waren, zocht hij te voldoen. In de meeste versterkte plaatsen bestemde hij dan ook een gebouw voor het nemen van baden, die, daar zij veelsoortig waren, in een bepaalde volgorde konden plaats hebben. Het was inderdaad een vrij ingewikkelde en langdurige bezigheid, wanneer de Romein een volledig bad wilde nemen! Hij kende niet minder dan vier soorten baden: het zweetbad, het warmwaterbad, het lauw bad en het koudwaterbad. Dr. Beckers is thans in de gelukkige omstandigheid een bouw te hebben blootgelegd, die beantwoordt aan de Romeinsche wijze van baden. Over een oppervlakte van ongeveer 1/i hectare heeft hij de sinds eeuwen verborgen vertrekken en zalen uit het puin doen verrijzen, die, zooals zij in hun aaneen gesloten complex te voorschijn zijn De typische rondbouwconstructie ontbrak niet aan het badgebouw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 6