MEN MOET HET IJZER GIETEN ALS HET HEET 1ST In den rossen schijn van het vloeibare ijzer I Een kijkje in de modelmakerij der ijzergieterij. /.oo ziet een luchtdruk-vormmachine er uil. Een bezoek aan een Limburgsclie IJzergieVery liet ifieten van het- gloeiende ijzer in de groote vormen. (Eigen foto's) Wij hebben bij het opnemen van neven staande foto's eens niet het ijzer zien smeden als 't heet Ls, zooals ons een oud, geliefd spreekwoord dit vertelt, maar we zagen het gieten als het heet is. Het is bekend, dat velen zich geen idee kunnen vormen, hoe het eigenlijke gietproces en de daaraan voorafgaande werkzaamheden plaatsvinden. Voordat een of ander voorwerp van ijzer gegoten wordt, maakt men hiervan een houten model, hetwelk in een speciaal soort zand gevormd wordt. Dezen vorm giet men vol gesmolten ijzer en dan heeft men het gietstuk. Zoo eenvoudig als dit hier verteld wordt, is het gieten echter niet. Integendeel, het gieterij-vak mag wel als een moeilijk vak beschouwd worden, met zeer veel risico. De groote verscheidenheid van voorwerpen is oor zaak, dat in iedere gieterij duizenden modellen noodig zijn, om bestellers van gietwerk te kunnen bedienen. Moeten van een model vijftig, honderd of meer stuks vervaardigd worden, dan maakt men de te gebruiken modellen van gips, alluminium. koper of andere metalen. Men treft in een gieterij de hand- vormerij aan, waar de modellen uit de hand gevormd worden. Dit zijn meestal modellen waarvan een klein aantal gegoten moet worden en verder die, welke door hun vorm zeer in gewikkeld zijn. Daarnaast noemen we de machinale vormerij, waar vormmachines het werk van den handvormer hebben overgenomen. Deze vormmachines worden gebruikt in groote verscheidenheid al naar gelang den vorm van het te vervaardigen model. Bij de Ijzergieterij Thijssen te Tegelen, waar de foto's werden genomen, zagen wij ook in het bedrijf de zandslingermachine, welke het vormzand in de vormkasten slaat, waar door deze niet meer gestampt of geperst be hoeven te worden. Van deze machines zijn er slechts enkele in bedrijf in de Nederlandsche gieterijen. De gegoten artikelen gaan. nadat deze afgekoeld zijn, naar de poetserij. waar zandstraalmachines de gietstukken zuiver poetsen en pneumatische beitels en slijpsteenen de bramen en oneffenheden verwijderen. Wij zagen in het bedrijf 'n groote verscheidenheid van gietstukkên, welke in onze industrie noodig zijn. Een zandslingermachine wordt bediend. Hel werk van den handvormer is interessant.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 18