GEEN SPORT ZOO VEILIG ALS DEZE Gespannen luisteren de jongelui naar een uiteenzetting over de „hoek' Het begin van de opleiding. Een groepje van de allerjongste leerlingen tijdens hun eerste les: het aanleer en van de juiste bokshouding. Met groote vreugde grijp ik de gelegenheid aan, iets over boksen te schrijven. Over geen enkele sport bestaan zooveel foute vooroor- deelen, zooveel afwijzende onwetendheid. Boksen is niet een dom vertoon van brute kracht, een bloedneiizenfestijn, een steeds maar «eer mikken op een opengeslagen wenkbrauw. Bij boksen hoeven geen losgeslagen kiezen in «1e rondte te vliegen; boksen geeft geen misvormde neuzen, bloemkoolooren of gebroken banden. Om het maar direct en ronduit te zeggen: Boksen is de mooiste, snelste, eerlijkste sport die ik ken. Maar dan bedoel ik het sportieve, spelende boksen onder strenge en kundige leiding, waarhij de handen beschermd zijn met groote, zachte handschoenen. Wat wij bedoelen verschilt hemelsbreed van wat men meestal op film of krantenpagina's van beroepsboksen te zien krijgt, het heeft niets te maken met de vertooningen van 'n Camera, Schme- ling, Dempsey. Het amateurbok- sen kan zijn 'n fijn beheerscht spel van snelle, flitsende be wegingen, prachtig om te zien, heerlijk om te doen. Dit bok sen, waar 't er niet om gaat iemand be wusteloos of erger te slaan, waar het er slechts om te doen is door snel heid en handigheid punten te verzamelen, telt, voornamelijk onder de beter-gesitueerden, honderden beoefenaars. Spoe dig zullen het duizenden zijn, want het besef, wat eigenlijk boksen is, begint snel door te dringen. Men zou boksen kunnen noemen een schermen met twee armen, beweeglijker en sneller dan gewoon schermen, dat men trouwens slechts met één arm, dus eenzijdig, doet. Geen spiertje blijft ongebruikt, steeds moet men paraat zijn om van de kleinste opening in de dekking van de tegen partij gebruik te maken, of snel 'n aanval af te weren. Voortdurend is het geheele lichaam in beweging, hart en ademhaling worden geoe fend als bij geen andere sport. Men leert bij boksen zich vlug, zonder vallen te verplaatsen, iets wat voor alle andere sporten te pas komt. Geen wonder dat vooral tennissers zich op de bokssport geworpen heb ben het is ontegenzeglijk voor hen de meest doeltreffende manier om fit de wintermaanden door te rol len. Een voornaam voordeel is ook, dat de bokssport groote aandacht schenkt aan het voetenwerkiedere tennisser, die zijn spel door beter voetenwerk wil verbeteren, komt automatisch bij boksen terecht. Boksen is een schoone, nobele sport, waarvan het allerbelangrijkst is de groote karaktervormende waarde. Al gaat het in een bokspartijtje ook nóg zoo enthousiast, steeds moet men zich kunnen beheer- schen. Als men in een luien stoel zit is belieersching niet zoo moeilijk, maar in een bokspartij moet deze vaak met moeite verkregen worden. Wie een bokspartijtje begint met het idee: „Ik zal 'm eens even. deugt niet voor deze. sport. Die kan beter gaan hengelen Het kan, bij uitzondering, gebeuren dat tijdens een wedstrijd een stoot wat te hard aankomt, meestal per ongeluk, vaker door eigen schuld van het slachtoffer, die vergat om bij het naar voren komen zich te dek ken. Is dezen speler van den eersten dag af de juiste reactie gewezen, dan zal hij slechts kunnen zeggen „Dat had mij ook kunnen overkomen; laat ik spor tief blijven." Doorgaans echter valt 'n stoot, met een goed gevulden handschoen toegebracht, ontzaglijk mee, vooral als men van 't begin af aan geleerd heeft den buik gespannen te houden, de kin in te trekken Hij vrijwel iedere les worden stooten op den zak geoefend. Er is dan prachtig gelegenheid om op een juiste uitvoering te letten. Een spannend moment tijdens 'n wedstrijd. Ziet u hoe groot de handschoenen eijnï Bij gebruik van dergelijke groote, zacht opgevulde handschoenen zijn ongelukjes uitgesloten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 24