Klassikaal anderwijs. Tientallen keeren worden bepaalde aanvallen of afwe ringen herhaald, tot de jongelui alles zóó goed onder de knie hebben, dat er tijdens een bokspartijtje niets meer aan mankeert. en de tanden stijf op elkaar te klemmen. Als men aan deze voorwaarden voldoet, en men heeft iets geleerd van veilig dekken en ontwijken, dan is boksen de sport, waar de minste ongelukken bij gebeuren. Wij zagen, bij driehonderd boksuren in den laatsten winter, misschien drie maal een wondje in het gezicht en één verstuikten duim. Hoeveel ongelukken zouden er gebeuren bij driehonderd uren hockey, voetbal of welke sport u maar wilt? Al heel gauw zullen boksers merken, dat ze het rooken moeten vermin deren of liever nog, er mee ophouden. Er wordt zoo enorm veel van het uithoudingsvermogen gevergd, dat men zich niet de luxe kan veroorloven maar stevig door te rooken; daar verzet de ademhaling zich onherroepelijk tegen. Ook dat is een voornaam punt; het komt uw gezondheid ten goede, uw portemonnaie ook, en het spaart u ergernis, als u op alle winkels ziet staan „Sigaretten en shag uitverkocht." Boksen geeft zelfvertrouwen. Noem eens een sport op, die het zelfver trouwen meer ontwikkelt dan boksen! Het lijkt me moeilijk! En juist wat meer zelfvertrouwen kunnen we in deze tijden, meer nog dan anders, zoo ontzaglijk goed gebruiken. Als u weet, dat u in voorko mende gevallen uw mannetje kunt staan, dan kan dat uw geheele levens houding helpen bepalen, 't Is vreemd, maar ook op conferenties, in zaken- gesprekken, zult u den steun ondervinden van het zelfvertrouwen, verworven in de boksschool. Bovenal heeft boksen practische waarde. „The noble art of self defense" stelt u in staat 'n veel sterkeren vijand te weerstaan. Iemand, die zijn boks- lessen goed in practijk kan brengen, zal altijd kunnen voorkomen dat hij beetgepakt wordt, en zoo dus veilig zijn voor de gemeenste trucs van den straatvechter. Hij zal ook steeds den regel van den eersten slag en den daalder in toepassing brengen. De niet-bokser zal met veel omhaal eerst een arm optillen en naar achteren brengen, maar vér voor de slag komt, heeft de „linksche-direete", die geen enkelen omweg kent, zijn werk gedaan. De waarde als ontspanning! Na drukke werkdagen, moeilijkheden in zaken of urenlang stilzitten achter een bureau geeft boksen de schitterendste recreatie. Geen beter middel tegen tobben! U moet eens probee- ren te blijven piekeren tijdens een frisch bokspartijtje. Vóór u 't weet hebt u een tik beet, en wilt u er nog iets van terecht brengen, dan moet u uw tobberijen ver geten. Boksen is trouwens zóó boeiend, het pakt je zóó volkomen, dat het wel haast onmogelijk is ondertusschen je aandacht bij andere dingen te hebben. Het is dan ook geen toeval dat bij de heerenboksclubs het grootste deel der leden bestaat uit medici en zakenmensehen, die druk, verantwoordelijk werk hebben. Mocht boksen echter om een of andere belangrijke reden Tot slot een of ander balspel. De jongens hebben 'n heerlijk uurtje gehad (Eigen opnamen) 3 Elke boksles begint met een kwartiertje gymnastiek. Met oudere leerlingen worden dik wijls moeilijke sprongen geoefend. niets voor u zijn, laat dan toch in ieder geval uw jongens boksen leeren. Het be hoort een onderdeel van iedere jongens opvoeding te zijn, zooals het in vele landen inderdaad is. Tusschen haakjes, het zal u opgevallen zijn, dat wij het steeds over mannen of jongens hebben. Toch hoor je, zij het gelukkig slechts sporadisch, wel van boksende meisjes. Deze misselijke uiting van wansmaak kan niet fel genoeg bestreden worden. Boksen is een uitsluitend mannelijke sport bij uitnemendheid. 't Is mij al zoo vaak opgevallen, ook bij „moeilijke" jongens: ze worden minder lastig, de grootste praatjesmaker wordt minder opschepperig, 't geeft kalmte en zelfvertrouwen. Een moe dig karakter en vooral geen minderwaardigheidsgevoel, dat is wat uw jongens noodig hebben. Karaktervorming en lichaamsontwikkeling, twee zeer belangrijke doelstellingen van de opvoeding, daarvoor moet u in de boksschool zijn. We hopen, dat u het met ons eens bent, dat er in bok sen héél wat meer zit. dan u eerst dacht. Uw definitie, dat- het een ruw, barbaarsch werkje is van een paar beestmen- schen, komt dus niet heelemaal uit, en geldt absoluut niet voor het amateurboksen, zooals dit tegenwoordig onderwezen wordt. Uit den aard van de zaak hebben we heel wat sporten beoefend; boksen behoudt echter, in vergelijking met alle andere, zijn heel aparte plaats. JULES KAMMEIJER

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 25