BRIEVEN VAN DEN DRÉ ÉÉi!»3 20 ULVENHOUT, 12 December 1940. Amico, Veur den Kerst kan 'k nog net even dt-vertellen 't eerste chapiter van de worst-affaire, 't Volgende, na Nuuwejaar, zou ik kunnen noemen: „De Recht zaak W orstkoning contra „De Samenwerking" Maar laat ik m'n eigen nou nie veuruit loopen! Als den Joost dan binnenkwam in de schuur, waar de propclub stond te „nachtploegen", dan was ie 'n bietje bleek van de kou, van vermoeienis en van emotie. Hij had op den erf 't nommer herkend van z nen ouwen patroon z'n auto,toorlogsschip", ge wit. Maar ook de hitte van mijn vuur viel den Joost wat raauw op z'n dak! „Veul orders opgevischt, Joosteke?" vroeg den Blaauwe. Maar den Joost gaf gin antwoord, 't Was alles efkes teveul veur 'm. Hij zette zijnen bril af, die dof beslagen was, dee jas en vest los, schoof z'n bol- hoeike naar achteren en veegde mee zijnen zakdoek over den bleeken kop en tusschen den boord, mompe lend: „nou-nou, da's 'n werme thuiskomst." „Kan iedereen oe nie nazeggen," vond den Blauwe, „nou mee dieën kou! Maar vertel 's, Joostnie goed verkocht vandaag?" „Zeuvenentwintig bestellings, driehon derden - veftig gulden omtrent," zee den Joost toen, vreugde loos. Hij was doodop, den kearel. Den Blaauwe ver- uc ,,mj trok gin spier. En'ik? Ik vergat efkens te stoken.weer om3chupte. den bakker seerjeus: ,,'t leste kooksel kan van 't vuur, zal 'k nou mee den bloedworst laten. t" „Wacht 'ns," zee den Blaauwe, ,,'k zal oe efkes veurstellen aan.. Den Blaauwe trok z'n lange pooten, die dwars over 't schrijfmaehien lagen, in, stelde ,,Govert Bonkers" (den Fielp) veur, als z'n rechterhand! „Haangenaam," zee den Fielp, het wat werm vet van z'n roerspaan druipen op den worstkoning z'n vest, gaf 'm 'n hand zóó hartelijk, dat dieën kaerel wijers mee z'n linkerhand gong rooken. Den advocaat kreeg ook een handje. Dieën mensch trok toen'n gezicht of ie onder den tram gelegen had. „Zijn de eeren zoo deur de kou gekomen?" vroeg „Govert Bonkers" belangstellend„zoo hop den laten havond? Maar ier his 't lekker werm, ee? Eeren? Has 't liin 't vagevuur zoo is, dan oop 'k kin 'nen strengen winter dood te gaan. G-uilie?" Den advocaat gichelde 'ns. Den worstkoning keek strak veuruit. Snaauwde toen,,'t is hier om te stik- ke!" „Is 't nie erg stillekes in 't fambriek, Bonkers?" vroeg den Blaauwe toen: „werkt da tuig wel, as gjj er nie bij bent?" RinkeldekingDen Joep schupte rap wat teilen en emmers door malkaar. Den Jaan hakte mee 'nen knuppel op 'n werkbank of ie aan 't vechten was en ik trapte de emmers weer recht, die den Joep dan Sodemearel, dat gong hier goed „Honger, Joosje?" vroeg den Blaauwe vaderlijk. „As 'n pèèrd," kwijnde den Joost. „Dan motten die twee worstmagnaten nog maar efkes wachten," vond den Tiest. „Aantje!!" Daar kwam ze, 't nog altjj frissche en pittige wefke van den Tiest. „G-eroepen, vader?" vroeg ze. „Jonge, jonge, wa stoken julüe! Ik dacht daer in de kamer dat 't weer was omgeslagen, dat den dooi was ingevallen." „Och, Aantje, zet veur den Joost 's 'n feestmaal gereed mee 'n kruik bier, den kwiebus is óp van 't sléépen mee orders!" En als den Joost en Aantje naar binnen gongen dan zee den Blaauwe nog: „Maar kom 'n bietje rap verom, Joost, 't dessert krijgde op 't kantoor. Dan kwam den Joost 'n paske verom. „Zeg Blaauwe, wie is dieën anderen kearel?" „Advocaat Zuurbier," zee den Tiest. „Ge kletst! Da mot meester Pilsen zijn," zee den Joost mee ontzag: „de president-commissaris, wel 'nen pampieren, maar tóch!" „Ga nou rap eten, Joosje. En zij nie benaauwd, ge wit, ik ben hier den slachter! Luste soms bij wijze van voorgerecht 'n versch oor van Baas van Worstem? Dan zal 'k 't efkes halen!" Meteen dee den Blaauwe 'nen stap naar 't kan toor, maar den Joost gong rap Aantje achterna, naar z'n late middagpotje. „Hij knept 'm nóu nog veur z'nen ouwen baas, Blaauwe," zee ik. Den Tiest knikte, starend in m'n vuur. „Dieën kwiedam zit den Joost in z'n bloed," zee den Blaauwe dan: „vrimd't is zoo'n steuvig- keareltje, den Joost!" Toen gong den Blaauwe naar 't kantoor. „Fielp, kom dalijk bij me, mee 'n smoes over den bloedworst. Ik mot die lui aan den praat houwen, zooiank den Joost nog nie gereed is." Vijf minuten later gong den Fielp naar kantoor. In z'n witte bakkerspak, 'n bloedveeg over zijnen zweetenden kop, 'n slagersmes lijk 'n slagzwaard aan z'n uitbundige heupen, in z'n hand 'n roerspaan, die gekluiterd zat mee stollend, zweetend vet. Wij er achter, om te loeren deur 'n spleet van 't eiges ge timmerde kantoorke. „Menéér Bastiaansen," zee Dan kwam den Joost. Opgeknapt en opgewekt na z n stevig maal met bier. Hij stapte rechtstreeks naar t kantoor, ge kost zien: hjj was bekomen! Mee drie koppen stonden wij weer veur 't splitje van 't kantoor. „En daar hebben we dan onzen compagnon," dee den Blaauwe opgetogen. „Al gedineerd, Joost?" „Jawel BI. eh. Tiest, 'n goei maal kost er af, vandaag. Hier zijn de orders!" En hij gaf 'n dik pak briefkes over, die den Blaauwe nonchalant bekeek, oprolde en in z'nen broekzak stak, mee de woorden: „Wa-d-'n drukte, wa-d-'n drukte! Mag ik de heeren veurstellen? Oneeë, dat hoeft nie. Guilie kent m'nen Co, geloof ik!" Den worstkoning z'n bui zakte zienderoogen. Hij bezag den Joost 'ns efkes van z'n schoenen tot z'nen bril. Den advocaat knikte. „Ik zal maar ineens ter zake komen," zee Van Worstem gewichtig, „de affaires schijnen hier beter te gaan dan bij ons. Ik. eh. ik werk niet met overwerkvergunningen. Jij. dat tot den Joost: „jij zit wederrechtelijk onder mijn klanten te wroe ten en. Den Blaauwe slingerde elegant z'n lange beenen over de schrijftafel, stond op, gong vlak veur den worstkoning staan. En zee: „as gij zóó sprikt tcft mij- Op h$t aardige Marktplein, te üiiweken. De zonnige kerktoren nen compagnon, dan is dó ar 't vierkante gat, broer!" Dat zat den kearel nie glad! „Nouja. eh. ik was even geprikkelddie warmte eneh „En die orders," zee den Blaauwe, kloppende op z'nen broekzak. „Zoo komen we 'r niet," zee den advocaat. „Hee ren, we moeten zaekelijk blijven. De kwestie is deze „de Samenwerking" is ten slotte opgericht met de cliënteele van ons. Eh.en uw compagnon, mijn heer Bastiaansen, wéét dat." „Jii, zoo is 't, en. zee den ander. „Ge zou ook kunnen zeggen," zoo sprak den Blaau we daar dwars overhenen, „dat jullie vroeger ge leverd hebt aan den klanten van den Joost. Dat jullie den Joost op z'nen zilveren feestdag buiten trapten en dat jullie nou spijt hebt van die rotstreek!" Toen gong ie weer zitten. „Laeten we toch zaekelijk blijven," begost den advocaat weer. „Me dunkt," zee den Blaauwe naar waarheid, „da k weinig onzakelijks heb gezeed en naar mijn idee zijn we eigenlijk al kant en klaar. Om in ons vak te blijven: den worst is gestopt, jonk!" „Mijn directeur staet op 't standpunt, dat hij indertijd met uw compagnon heeft afgesproken, dat hij nooit voor zichzelf zou beginnen, in deze. eh. branche. En ik moet zeggen, mijnheer Bas- tiaense, dat is, juridisch bekeken, 'n sterk standpuht." „Indertijd.. Wanneer?..vroeg don Blaauwe. ijfentwintig jaer gelede. Is niet, directeur?" „btaat dat op pampier?" vroeg den Blaauwe. „Jammer genoeg niet," antwoordde den advocaat. „En wat zegde gij daarvan, Joost?" „Vierkant gelogen," viel den Joost uit. Den Blaauwe stond weer op. „Heeren," sprak ie, „dan is de zaak zoo gezond as 'n vischke in 't water. Mijnen Co geloof ik op z'n woord, kort en zakelijk: wel te rusten samen!" Maar ze bleven zitten. Den Blaauwen dee de deur alvast open, nogal onverwachts, en heel de propclub viel 't kantoor binnen. Den Jaan zat op den worst koning zijnen schoot. Den Fielp tuimelde uit zijnen rol en sloeg, de roerspaan in d'handen, op zijnen buik van 't lachen. Gaf zoodoende den Joep 'n mep veur z'nen kop, wat ie nie onder 'm het en den bakker 'n ding veur z'n maag verkocht, dat ie kokte. De worst koning smeet den Jaan opzij, wat den Jaan weer nie „nam." En in korten tijd stond 't kantoorke te wiemeien op z'n slappe beenen. Dat wierd den Blaauwe te bar. „Allee, schobbe jakken, allemaal er uit! Daar bleft van m'n kantoor ginnen stoelpoot heel! Marsch!" Toen gong, tot overmaat, 't licht uit. 'n Streek van den Tiest?? Ik weet 't nie. Wél weet ik, dat er in den donker gerauscht is en geturfd, dat den Blaauwe den anderen dag 'n valsch ondergebit vond in de toeskes van 't schrijfmaehien.'t Gebit van de concurrentie! Na veel gerammenas en ge- smijt stonden we allemaal buiten in den sneeuw. De con ferentie was geëindigd. De con currentie klom in 't „oorlogs schip" en veur de worstkoning insteeg, zette-n-ie 'nen vuist en nam afscheid mee de woorden: „Tosj fe- fe- foor zde rechtsjbank, banzdieten." Hij was gaan lispelen; achteraf, na de vondst in 't schrijfmaehien, gin wonder. 't Duurde heel, heel erg lank, eer den wagel ree. Hij was steen koud gewordenMaar wij bleven allemaal staan; ge mot beleefd zijnEn als de concurrentie tot rijen kwam, dan hebben we allemaal diep ons petje gelicht, en beleefd gegroet. „En daar bouwde dan 'n kantoor veur," zuchtte de Blaauwe, als ie daar stond mee 't loketje „kloppen- frapper-to knock-klopfen" in z'n handen. Kapot heb ik me gelachen. En nou de rechtszaak. Dat kan iets schoons worden in de annalen van de Worsthistorie. Ge hoort er van. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t. v. DRÉ. ziel hoog over de huizen, heen. (Foto archief*

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 20