IN BROEK IN WATERLAND geen dag voorbij of de straatjes worden gewied van het onkruid en daarna geschrobd. Water is er in overvloed in de slooten en plassen. Het is maar voor het opscheppen. Ook leenen de straatjes zich prachtig voor dit dagelijksche schoonmaakwerk. Keurig liggen de kleine steentjes naast elkaar en 't is een lust om te zien, hoe ze na zoo'n schoonmaakbeurt liggen te glinsteren in het zonnetje. Er bestaat in Broek in Waterland zelfs nog een officieele stratenschouw. Vroeger meermalen, tegen woordig tweemaal per jaar. Op den laatsten Zaterdag in Mei en in November hou den burgemeester en wet houders inspectie over de straten. De schouw wordt officieel aan 't kleine raad huis aangekondigd, zoo dat iedereen er zich op kan voorbereiden. Er wordt voor die gelegen heid extra gewied en ge schrobd; Op den Zaterdag van de stratenschouw ko men burgemeester, twee wethouders en de veld wachter voor 't raad huis bijeen, allen op z'n Zondagsch. Geza menlijk loopen ze De burgemeester en een der wethouders van Broek in Wa terland op den laat sten Zaterdag in No vember tijdens de stratenschouw. Een overzicht van 't schilderachtige Noord-Hollandsche plaatsje Broek in Waterland. Water is in Broek altijd voldoende aanwezig; in de slooten en plassen is het maar voor het opscheppen HoUandsche zin delijkheid! Voor 't schrobben moet er eerst gewied ivorden. Het mos wordt tusschen de steenen weg - gekrabd. SCHOUW m Jaarlijksche Schouw roek in Waterland is van oudsher bekend om zijn properheid. Dat is weliswaar heel Nederland, maar Broek toch in het bij zonder. Tegenwoordig wordt aan die overdreven zindelijkheid niet meer zoo streng de hand gehouden, maar in vroe ger dagen was dat wel het geval. Zoo kan men in de oude archiefstukken van deze kleine gemeente nog handschriften vinden, waarin het aan voerlieden verboden wordt, na een bepaalden tijd met hun paarden over de straten te loo pen, enkel en alleen uit vrees, dat de paarden de schoon ge- Schrobde straten zouden be vuilen. Aan dat voorschrift wordt nu niet meer de hand ge houden, maar in 't plaats je is wel de traditie geble ven, dat de straten er glas helder uitzien. Je moet er van kunnen eten, zeggen de Broek-in-Waterlanders tegen elkaar. En niemand maakt op dien regel 'n uitzondering. Er gaat in deze waterrijke gemeente Het aanplakbiljet waarop vermeld staat dat de jaarlijkscheschouw „over het afsteken en ophalen van alle landerijen, benevens het kroo- zen en op diepte houden van alle wateringen zal worden gehouden."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 4