IMI Zl\l> DAOËW ËEM IIAG J jlNI. tiet landgevecht te Batavia is gevestigd in een oud huis aan Parapatan. Wonderlijk is soms de loop van het recht, maar het wonderlijkst is hij wellieht in IMederlandseh- Indië, waar de veroordeelde alle jjelejjenheid krijgt te verdwijnen, zoodra de rechter hem gevonnist heeft. Hoe hij dit kunststukje uit kan halen, kunnen wij lezen in «leze ïnter«'s- sante reportag«" over het laiidgrrecht te Itatavia. Het landgevecht is gevestigd in een oud huis aan Parapatan en een groote, roode lantaarn waarschuwt het volk, dat «laar politie woont. „Het huis met de roode lantaarn". In «le beneden- verilieping is namelijk het kantoor van «le zesde waar dit of «lat in beslag is genomen, zit maar met De rechercheur heeft rang en statie van politieagent, eerste, tweede of derde klasse. En ook het traetement aan dien rang en statie verbonden. Maar omdat hij vrijwel nooit in uniform loopt en het eenige politie-uitrustingsstuk, dat hij draagt, zijn revolver is met scherpe patronen, ziet men niet zoo gauw, dat het een inlandsche rechercheur is. Ze zijn onbetaalbaar, deze „kangs", die er in hun eentje op uittrekken om de kerels in den kraag te grijpen, die ze hebben moe ten. Gewoonlijk krijgen ze ze ook. Bij den landrechter komen ze nogal eens opdraven. Om te verklaren en te getuigen dat ze dit of dat of zus en zoo bij mijnheer die en die in beslag hebben genomen en het „erkennen". En mijnheer die en die sectie ondergebracht en boven bevinden zich de kantoren waar de landrechter zijn schepter zwaait. Op een ruime voorgalerij staan banken ten gerieve der gemoedelijk nevens elkander verblijf houdende arrestanten, rechercheurs, getuigen en verwanten van deze verschillende categorieën van recht en onrecht zoekenden. Het vangt aan 's morgens om acht uur. Al vóór dien tijd begint de parade der figuranten. Voor het meerendeel inlanders, maar toch ook een enkele Europeaan, die te hard of zonder licht heeft gereden of die zijn buurvrouw zonder blad voor den mond te nemen heeft verteld wat hij van haar dacht of van haar voor- en nageslacht. Voor een niet-deskundige is het moeilijk om hier schapen van bokken te schei den. Wanneer men hier bij vergissing een dief voor een rechercheur of een rechercheur voor een dief aan ziet, zal niemand dat euvel duiden. Er zijn slechts heel weinig leeken, die weten, welk een belangrijke rol de inlandsche rechercheur-inburger in Indië speelt. Een politieman in uniform kan niet geheim houden, dat hij een dienaar van de heilige Hermandad is. En'wanneer hij de uniform uittrekt, behoeft men nog geen Sherlock Holmes te zijn om vast te stellen, dat hij of soldaat of politieagent is. Het voortdurend loopen in de onwennige schoenen geeft den Indischen sbir een eigenaardigen gang, welken hij ook bewaart wanneer zijn teenen zich blijde strekken, ontdaan van de sigarenkistjes welke bij de modeluitrustiug behooren. een armetierig gezicht op het zondaarsbankje en kan weinig anders meer doen dan bevestigend en schuld- erkennend knikken, wanneer blijkt, «lat die „kang" een veritable wascheehte rechercheur is. Een wonderlijke taak. Landrechter zijn is een wonderlijke bezigheid. Er moeten dagen zijn, dat mr. Evers rustig-weg duizend dagen gevangenisstraf uitdeelt, alsof hij «lë koorden van den tijd in zijn handen houdt. Natuurlijk past hij hoor en wederhoor toe. Hij vraagt of Amat het getlaan heeft. En Amat heeft het natuurlijk nooit gedaan. Dan komt er een getuige en «lie zegt, dat Hijzelf heeft gezien, dat Amat het gedaan heeft. „Tja, als hij het heeft gezien, dan zal ik het wel gedaan hebben. Ik wist, niet, dat hij het had gezien. en dan tikt mr. Evers op zijn groene tafel en dan zegt de fiscaal: „Veertien dagen" en dan zegt de landrechter: „Veertien dagen" of „Een week" of „Drie weken" en dan vraagt hij of de be klaagde nog wat te zeggen heeft. En als de beklaagde al lang in het vak is, zegt hij onmiddellijk „Saja man passang rekes grasie. „Ik wil een gratieverzoek in«lienen." En dan gaat hij weg. En dan verdwijnt hij tussclien de vierenveertig inillioen kangs van dit land en wanneer het gratie- rekest te zijner tijd niet blijkt te werken, zoodat de kang zijn straf moet uitzitten, probeert men hem weer terug te vinden tusschen die vierenveertig mil- lioen kangs, «lie «lit vruchtbare eiland bevolken. Gelukkig is niets zoo hardnekkig als een neiging tot het zich vergrijpen aan andermans goed en daar door komt het, «lat vroeg of laat zoo'n kang, die gratie vroeg, wéér in aanraking komt met het gerecht. Rn d, in 999 afgewei i. landrecl i rw«a: lef Op een mime voorgalerij staan banken ten gerieve van de arrestanten en getuigen. Vuurwapeiiremtraiie IrtJH RAMUS lumiiini Februari

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 16