W 1 unit :e dii ir be ecte akt. V0| kr(jg e ree blijfj ft da it da( tisch debt 5n vv; ppen eken. lier weel H'dje L, ZOO :26 ..gri 3:1 en ienen sten is hm ren ei niddi laar ijk de 1 war ■veel ergd rrest 'wordt hij meteen de doos in gestopt, omdat m de XOOO gevallen het gratierekest werd Gelukkig alweer, dat de Bataviasche er gevoel voor humor heeft. let tooveruoord „grasje" en geduldtwee héél rijke, onschatbaar en voor den landrechter. ;aat hier in Indië een gratie-regeling, welke rutie van de meeste vonnissen onmogelijk anneer de veroordeelde na de uitspraak van is het tooverwoordje „grasie" mompelt, hij de vrijheid. Ook als hij een zéér gevaar- üvist is, die geen andere vaste woon- en ats heeft dan de nor van tijd tot tijd, her woord „grasie" hem onvoorwaardelijk voor A zijn vrijheid en die vrijheid wordt auto- serlengd, wanneer hij zijn rekest indient, iissing van den gouverneur-generaaf afkomt, meer hij zorgt, dat hij zich niet meer laat krijgen ze hem heelemaal niet meer te jn een paar dorre cijfers, die laten zien, ieven er ontsnappen, dank zij het toover- o-rasie", dat men hier in Indië kan gebrui- Jg eenmaal Ali Baba zijn „Sesam open u". :ven worden veroordeeld. Ze mompelen alle ie", wat beteekent, dat ze worden vrijge- linnen acht dagen hun gratie-rekest moeten 134 deden het niet en maakten zich uit de ['oen de acht dagen verstreken waren, die laat om het rekest „in vrijheid" op te stellen, van die 134 maar 30 te vinden. Die gingen lijk den bak in. De andere 104 moesten hier jgespoord worden. Van 37 hleek het onino- straf uit te voeren omdat ze totaal verdwe- 1, 66 kreeg men er later nog te pakken. Maar noeite en arbeid het van de politie heeft ni, nadat de knapen oorspronkelijk waren ird, veroordeeld, vrijgelaten, ze wéér op te ien en weer te arresteeren om ze vervolgens Is kosten onder dak te brengen, is niet te fcu. •r Vóór 's morgens acht uur begint het al aardig te loopet1. steeren er die 92 veroordeelden, die inder- 1 gratie-rekest indienden. De gouverneur- at vieseliikte op een van die 92 rekesten gunstig [ooveire. dat in plaats van onmiddellijke straf een irwia (lelijke straf werd gegeven. 91 der verzoeken •den afgewezen !n nu moesten die 91 dieven weer gepakt worden, bleken er weer finaal verdwenen. )ie zijn dus hun straf ontkomen, 51 bleken ver enen, maar werden later weer gepakt. In slechts gevallen kon men den veroordeelde eenvoudig Bsteeren. )m nu de zaak tot haar gewone afmetingen te ngen en wat overzichtelijker te krijgen, zij vast- teld, dat van 226 dieven, die in 1934 gratie vroe- er volle twee jaren later 64 op vrje voeten ren en niet te vinden. En er bestaat geen redelijke is, dat ze ooit zullen worden gegrepen, zoolang ze t weer opnieuw met den rechter in aanraking nen. In nu komt hier de groote inconsequentie. Wordt 1 tot boete veroordeeld, dan mag men een gratit- est indienen, maar moet toch betalen in afwach- van de restitutie, wanneer de G.G. gratie leent. Maar krijgt men gevangenisstraf, dan dan vraagt, men gratie en wordt onmiddellijk relaten. Het pijnlijke van liet geval is, dat de gelegenheidsdief, die voor den eer sten keer steelt en veroordeeld wordt, gaat brommen. Hij kent de werking van het woord gra tie nog niet en pro fiteert er dus niet van. De gerouti neerde boef, die al ettelijke veroordee lingen achter den rug heeft, kent het kunstje. Hij mom pelt gratie en wordt vrijgelaten. Dat be wijst wel het feit, dat van de 226 gratie-vragende dieven in 1934 er 172 al eerder ver oordeeld waren. Een voorbeeld Dat kleine schurk je, dat voor een waarde van anderhalven gulden heeft gestolen en dat staat te wachten op zijn berechting, terwijl zijn vrouw met twee kinderen voortdurend angstvallig dicht bij hem blijft in bange afwachting van het von nis, dat dadelijk zal vallen, verdient een straf. Wan neer hij die niet onmiddellijk krijgt, begint hij te gelooven, dat stelen niet zóó erg is, wanneer je maar net er tusschen door glipt. Maar hoe ziet hj het zelf? „Heb je gestolen, Abuoéllah?" „Tida (neen), toewan." „Maar je hebt dien rommel, die van jouw baas was, toch meegenomen om het te verkoopen?" „Ja, toewan." „Dan heb je toch gestolen?" „Tida, toewan. Mijn toewan stelde geen prijs meer op het bezit van die dingen en was van plan ze weg te gooien!" „Heeft hij dat tegen je gezegd?" „Tida, toewan." „Waarom heb je dan niet gevraagd of je ze méé mocht nemen?" „Omdat hij ze misschien zelf nog wilde bewaren." „Dan heb je dus zonder toestemming iets meege nomen, dat van hem is." „Ja, toewan." „Dan heb je toch gestolen?" „Neen, toewan." „Maar als je iets wegneemt zonder toestemming van dengene van wien het is, dan noemen we dat toch diefstal. Betoel apa tida? (Waar of niet?)" „Betoel, toewan." „Dan veroordeel ik je wegens diefstal tot veertien dagen gevangenisstraf, Abdoellah." „Ja, toewan, dank u wel, toewan." „Heb je nog iets te zeggen, Abdoellah?" „Ja, toewan, ik vraag gratie." „Goed, Abdoellah." En Abdoellah verdwijnt en lost zich op in de vier enveertig millioen Abdoellali's van dit vruchtbare land. Een praatje over recht, onrecht en andere gerecht- af ongerechtigheden Mr. Evers heeft een onuitputtelijk geduld, zelfs wanneer een ver hoor maar niet vlot. Soms glimlacht de landrechter liefderijk, omdat hij wel weet hoe zenuwachtig getuigen soms zijn. En ten slotte valt dan weerde stereo tiepe vraag: wat de fiscaal er van denkt. En de fiscaal weet precies, wat de land rechter er van denkt en het samenspel tus schen die twee is uit stekend en de sugges ties van den fiscaal, wat. de strafmaat be treft, dekken gewoon lijk pr< cies de opvat tingen van den land rechter en dan glim lacht mr. Evers weer eens en deelt de zorg vuldig overwogen gul dens boete of veertien dagen of twee maan den boei uit. Zou zij rechtzoekende of verdachte zijnt Op de voorgalerij gaat het gemoedelijk toe, in afwachting van de ko mende gebeurteniseen (Foto's T. p. po R fï.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 17