OUDEJAARSAVOND EEN SMAKELIJK HAPJE VOOR Vischscheipjes laten we in een warmen oven gratinetrenen dienen we daarna warm op. Ook een heerlijk e haringsla kan op Oudejaarsavond gegeven worden Juist omdat het leven daarbuiten ons moeilijk tot vreugde kan stemmen, moeten we het binnens huis dubbel gezellig trachten te maken. Der traditie getrouw zullen we daarom ook op den laatsten dag van dit jaar eenige eenvoudige, doch smakelijke lekkernijen opdienen, waarvoor wij op deze bladzijde enkele recepten geven van pikante hapjes, terwijl op de volgende bladzijde de recepten van wafels, beignets en dergelijke worden verstrekt. PIKANTE VISCHSCHELPEN (4 PERSONEN) 750 gram snoekbaars of een andere soort kook- visch, 2% dl vischbouillon, een stukje foelie, een stukje wortel, een paar takjes peterselie en selderij, 20 gram boter, 25 gram bloem, 2 eetlepels fijn gehakte Garneer de aspic van mosselen met bloodies sin en irat mayonnaise. BOB peterselie, 2 eetlepels tomatenpuree, boter, paneermeel. Maak de visch schoon, snijd haar in mooten en kook deze in water met zout gaar. Laat in 2% dl van het kookvocht de groenten en de foelie zachtjes trekken. Smelt de boter, voeg er de bloem roerende bij en giet er dan, bij kleine scheutjes tegelijk, het warme, gezeefde kookvocht bij. Laat het sausje even doorkoken en roer er van het vuur de tomatenpuree en de peterselie doorheen. Leg de visch, die van de graten en vel letjes ontdaan is, in schelpen, giet er een gedeelte van het sausje op, strooi er wat paneermeel overheen, leg hier en daar een klein stukje boter en plaats de schelpen in een matig warmen oven. Laat er in plm. 20 minuten een mooi bruin korstje op komen en dien het gerecht in de schelpjes op. (leef er eventueel brood bij. HARINGSLA (4'PERSONEN) 1 pond gekookte aardappelen, 2 zoute of gemarineerde haringen, 1 kleine gekookte biet, 1 zure appel, wat peper en zout, wat suiker, wat uitjes en augurkjes, mayonnaise. Maak de aardappelen fijn, voeg er de in stukjes gesneden haringen, de in dobbelsteentjes gesneden biet en geschilde appel, wat peper, zout en suiker en zooveel mayon naise bij tot een smeuïge massa verkregen is. Vorm van deze massa een hoefijzer, bedek dit met mayon naise en garneer het slaatje met waaiervormige augurkjes, uitjes en reepjes biet. MOULES EN GELÉE (4 PERSONEN) 400 gram gekookte mosselen, l/t liter azijn, 1/4 liter water, 1 laurier blad, 1 peperkorrel, een schijfje citroen, 25 gram gelatine. Breng den azijn met het water en de kruiden aan de kook en laat de vloeistof ongeveer 10 minuten zachtjes doorkoken. Voeg er dan van het vuur de geweekte en goed Wanneer we mosselen in gelei willen serveerenmoeten we deze het liefst een ige dagen te voren bereiden. uitgeknepen gelatine bij. Leg de mosselen in een fleschje, giet de gelei er op en laat deze afkoe len. Sluit de potjes met vochtig perkamentpapier af. Bewaar de mosselen op een koele plaats. Neem ze voor het gebruik uit de fleschjes. leg ze op een schoteltje, steek er, wanneer ze als hartig hapje bij den borrel worden gebruikt, een stokje in. MOULES EN ASPIC (4 PERSONEN) 400 gram gekookte mosselen, y2 liter gezeefde mosselbouillon waarin verschillende kruiden gekookt hebben als: foelie, peperkorrels, een stukje wortel, eenige takjes selderijgroen en peterselie enz.; 10 blaadjes witte gelatine, 1 eierschaal. Voor de garnee- ring: eenige plakjes gaar gekookte wortel, takjes peterselie, 1 kropje sla, mayonnaise. Maak aspic door de gelatine met de eierschaal onder voortdurend kloppen met een garde aan de kook te brengen. Neem de pan dan onmiddellijk van het vuur en laat het schuim even opkomen. Schep er het schuim af, doe dit in een zeef, waarin een dubbel gevouwen dunne doek is gelegd en giet er het vocht doorheen. Giet dan een bodempje aspic in een ronden vorm met gladde wanden, laat dit bijna geheel stijf wor den, leg er figuurtjes van plakjes wortel en takjes peterselie op en vul deze aan met de gekookte mos selen. Giet er dan weer een bodempje aspic op, laat dit bijna weer geheel stijf worden, vul dit geheel op met de rest van de mosselen, giet ei' de rest van de aspic op en laat de aspic geheel stijf worden. Stort haar danop een schotel, die met blaadjes sla is.bedekt, en garneer haar met wat mavonnaise. Gebruik voor deze broodjes als hoofdbestanddeel gefileerde sardines of sprot.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 28