Als het sluitstuk los is, ziet het ding er onschuldig genoeg uit verlengstukken uit week ijzer, de zoogenaamde poolschoenen. Eerst door het gebruik van poolschoenen komt de draagkracht van het staal ten volle tot uiting. Daardoor kan men met minder magneetstaai toe. Bij het nieuwe, sterke magneet- staal is dit verschijnsel in het extreme waar te nemen. 5000 maal het eigen gewicht Men heeft een con structie gemaakt, waarin het mag neetstaai zoo economisch mogelijk werd gebruikt. Op deze wijze werd bereikt, dat een plaatje staal van 13 gram voldoende bleek -om er circa 65 kg mee op te tillen, d.i. precies 5000 maal het eigen gewicht van het staal. De oude hoefmagneet droeg hoogstens vijf maal het eigen gewicht. In de dwarsdoorsnede van het hefmagneetje, dat overigens klein is en in de holte van de hand past, valt het gedeelte, dat daarvan door het staal ingenomen wordt, nauwelijks meer op. Niettemin zou de geheele draagkracht verdwijnen, indien men het staal wegliet. Het nieuwe staal belooft een omwente ling teweeg te brengen op het gebied der electrotechnische industrie. Dr. J. L. SNOEK Dwarsdoorsnede van den nieuwen hefmagneet. Het staal is donker aan gegeven. De spleten tusschen de poolschoenen zijn konisch en met rood koper opgevuld. De krachtlijnen buigen in twee richtingen, linksom en rechtsom, om de magneetkern heen. Maar wat de magneet eenmaal vast heejt, laat hij niet zoo gemakkelijk weer los Bet magnetisme is een der won derlijkste krachtuitingen der natuur. Op de trekbank gemeten draagt deze magneet 6-5 kg. Niettemin zijn er slechts 13 gram staal in verwerkt. (Foto's Panorama)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1940 | | pagina 7