De Zeenwiche Zilvervloot U ziet, hoe de Vlissingsche jeugd te, hoop loopt om de eerste schardijn in te halen. De schardijn is erhet eerste schip van de Zeeuwsche zilver vloot vaart binnen in de Vlissingsche haven. I n het ruim van de schepen ligt de rijke vangst voor het opscheppen. A Is de winter inzet, dan zwemmen de scholen schardijn op hun trek de Zeeuwsche stroomen binnen: de kleine zilverwitte vischjes, die, omdat ze in niet al te groote hoeveelheid gevangen werden, voornamelijk hun weg vonden naar de Zeeuwsche keukens. En dat maakte weer, dat de prijzen maar matig bleven, en dat er dus geen al te groote belangstelling bestond voor de vangst. Maar in oorlogstijd is nu eenmaal alles anders en zoo ging het ook met de schardijn. Het bericht, dat de scholen in aantocht waren, dreef dezen keer, trots de niet geringe gevaren, de Zeeuwsche visschers in massa de zeegaten uit. En bij de heerschende Soar grootte wordt de vangst gesorteerd. voedselschaarschte vond nu de simpele schardijn zoo'n gretigen aftrek, dat de prij zen, bij vorige seizoenen vergeleken, wel het tien voudige beliepen en dat vele Zeeuwen zich zoo het jaarlijksche December- gerecht zagen ontgaan I Wie er profiteerden, dat waren onze visschers. Maar misgun hun dat maar eens bij de slechte jaren, die ze achter den rug hebben en bij den zwaren tijd, waarin zij nu zijn terechtgekomen I (Eigen opnamen) Voor de venters worden de noodige kilo's afgewogen. De schardijn is kostbaar van 't jaar en ze gaat den meeuwen nu voorbij, die er anders voor de aardigheid mee gevoerd werden. Mand na mand wordt er gevuld met de zilveren waar. wmmmm

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10