BRIEVEN VAN DEN DRÉ 20 en goeien trouw. Den weg van goeien wil en Vrede! Dat we geraken meugen nit. 't onheilspellende bosch, waar de sturmen der tijen woeien. Waar we weerloos ronddolen, in 'n zwarte vijandigheid rond om. Zóó'n nuuwjaar wil ik wensehen: Vrede! Vrede mee God! Vrede mee onzen evennaaste. Dan komt den vrede over de waereld vaneigens. „De kinders zijn er mee den Kerst al veur over gekomen," zee Trui teugen me„duseh dus, we doen toch wel. toch wel 'n bietje aan...." „We doen aan Ouwejaar, wefke!" riep ik. „Veertig hee z'n eigen zóó gedragen, dat we 'm 'n groot kruis nageven. Mee muziek kan ie opsallemanderen En Trui, die goeie, ze lachte mee 'nen bevenden mond, 'n traan in d'oogen. Ze knikte en zweeg. Zweeg. 't Is 'n goei ding, deus tijen te kunnen en te meugen zwijgen. En Trui nam deus goeie ding. En zweeg. Maar ze trok aan den arbeid. Aan den zurg. Om keur bloeien goed te doen, den lesten avond van 't jaar. En ze verversclite nog 'ns de kèèrskes van 't stalleke en den spar. Want 't is zóó: de kinders en 't mansvolk beginnen dikkels iets, bou wen 't stalleke, versieren den huis, maar de vrouw volbrengt de zaken. Trui stikt, tot 't ende, steeds nuuve kèèrskes aan, als d'anderen Kerstmis alweer gaan vergeten Zoo vierden we weer, allen te saam, ge kfyit 't van me Ouwejaar. Zoo gongen we weer, mee malkaar, 't Nauwe in. Mee wat leut, mee 'n hartig brokske en slokske, mee 'n spelleke in huiselijk, in goei geluk. Maar 'k heb veul „standjes" g'had van Dré III, m'nen maat bij 't kaartspel, want ik was er slecht bij mee m'n gedachten, 'k Had 't oog op ons stalleke, daar gunder in den hoek. 'k Had 't gedacht bij de dingen die 'k hierboven uit m'nen moeien kop ge schreven heb. Maar 't wierd 1941. De tijd staat nie stil. Veur niks, bij niks, om niks. De stèèrtklok tikt, tikt; tikt eiken dag 't nommer van dieën kalenderblok in bijna lionderdduuzend kruimels van seconden En zoo, amico. te midden van m'n allernaasten, daar bij Trui en ons kinders, kleinkinders en den Eeker, vol van gedachten die m'nen kop zwaar maken; zóó bij den lesten gloei van 't Kerstelicht, wensch ik jou en oew lezers en lezereskes, ook namens Trui en de gansch bezette, ronde tafel, van harte 'n Zalig Nuuwjaar! DRfi (Eigen opname) ülvenhout, Nuuwjaar 1941 Amico, Nen blok van ruim 360 vraagteekens stikt brutaal zijnen buik veuruit uit 't. kalenderschild 1941, daar naast m'n stèèrtklok. Elk pampierke mee 'n zwart werkdagennommer, mee 'n rooi feestdagennommer, is vandaag nog 'n geheimzinnig teeken, waarnaar we peizen mee onzekere oogen, zooals we dat ook wel doen midden in de bosschen, aks den donker ons overviel. Want daar in 't zwarte bosch, mee de onzichtbare wegel tjes en dreveltjes, de diepe greppels, den ongelijken bojem mee z'n wortelknoesten, de fel-uitstekende, polsdikke takken, want daar in 't zwarte bosch, waar den donker wemelt lijk stuivend roet, daar staren we mee bolle, onzekere oogen in 't Niks van gevaarlijke dreiging, die rond ons is. En struikelend, tastend, starend mee blinde oogen, vechten we ons, mee den moed van den angst, deur die zwarte onzekerheid, waar eiken pas gewangd inot worden. GewaagdMee de stille hoop, éénen keer, al is 't per ongeluk, in de veilige dreef te geraken. Zoo staren we naar den Nuuwjaarsblok en hopen, dat een van die pampierkes den datum van den I rede beteekenen zal. Waarmee we weer geraken op den veiligen weg, dien we kennen en vertrouwen. Nen weg, waarop nie eiken stap dien we zetten, eenen van geriskeerde onzekerheid is, die ons kan laten stappen in dieperen rampspoed. Nen blok van ruim 360 vraagteekens stikt brutaal zijnen buik veuruit, uit 't kalenderschild 1941, daar naast m'n stèèrtklok, die elk kalender- blaaike verkrumelt in de ruim acht keer tienduizend' gruzeltjes der seconden. En ik staar naar dieën heimelijken blok Wat verbergt ie veur me? Veur m'n huis» M'n durp? M'n land? Veur m'n waereld? En de klok tikt de seconden deur de stilte van m'n huizeke. Den noordenwind spookt deur 't donkere winterbosch hierachter ons. En, onzeker op m'nen ouwen dag, staar 'k 't nuuwe jaar in, waar de dagen om me henen staan als de boomen in 't zwarte spookbosch, mee z'n gevaarlijke dreigingen in 't donker Niks. Ik heb veul hooren spreken en preeken de leste tijen. Veul gelezen ook. En ik heb hooren beweren, dat 't deus Menschdom aan de Naastenliefde ont- brikt. Ik geloofde 't. En ik heb hooren beweren, dat er zooveul Naas tenliefde beoefend wordt. En men gaf veurbeelden. Ik geloofde 't. En ik heb hooren beweren, dat deus Menschdom gebukt gaat onder zijnen lioovaardij. Ik geloofde 't. Maar teugenover dieën goedkoopen hoovaardij, zoo kinderachtig in z'n wezen, staat toch den duuzend- jarigen Eenvoud van wézenlijk grooten en volwas senen. die in vergetelheid de waereld torsen, lijk de onzichtbare, ijzeren balken kathedralen schragen Ik gelóóf dat. Want deus „Samenleving" is zoo miserabel kleinzielig, dat de wezenlijk grooten onder ons den toegezwaaiden roem deur die klein zieligheid uit den weg gaan! Maar ik heb ook hooren beweren, al van m'n vierde jaar af, aan den schoot van m'n moeder, dat God almachtig is en onendig goed. Eu ik heb dat nou zéstig jaren geloofd. Zóó staai ik in 't Nuuwe Jaar. Zoo tast ik deur 't donkere spookbosch 1941, waar elk mijnen stap 'nen pas is in de zwarte onzekerheid. Zoo tast ik blindelings vort, mee bevende handen van boom tot boom, van val na val, van stap na stap. En in den donkeren sturm slaat 't zwiepende hout striemend over m'n zielement, dat weerloos is in deus zwarte vijandigheid rondom- me. Boloogend staar ik teugen den wemelenden don ker van deus endelooze woud, dat deur den donker zoo onendig lijkt. Boloogend staar ik teugen den blok van de ruim 360 vraagteekens en de blok stikt brutaal zijnen buik naar voren uit 't kalenderschild 1941, daar naast m'n stèèrtklok, die ieder kalender- pampierke vergruzelt in ruim tachtig duizend secon den....! 't Bosch lijkt endeloos in den donker, ja.... Zalig Nuuwjaar gaai ik wensehen, want deus is mijnen eersten brief in 1941. Wat kan ik anders en beters toewenschen, amico, dan wa'k m'n eigen toewensch? Dat is: dat we deus komende jaar weer den weg meugen vinden, waarvan we allemaal zoo hopeloos versukkeld zijn. Den weg van de waarheid IFitte winter in Eindh&vens park.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20