DRIE DAMES VAN RESPECTABELEN OUDERDOM Lak 1È aten vleesch en dronken op zijn tijd een glaasje Hygiënische toestanden waren van geen belang Hongaarsche nestors had den nog nooit een bad genomen '"Zeker is dus, dat honderd - jarigen geen speciale levenswijze voeren oih hun eeuwfeest te halen, ze heb ben er niets extra's voor gedaan en nauwelijks iets nagelaten; oud worden is dan ook geen kunst, maar een gave. Je kunt het of je kunt het niet en niemand kan het ooit leeren. Ook bepaalde landen of bepaal de tijden zijn niet zoo be voorrecht als men wel ge looft, want in die streken, waar honderdjarigen bij „bosjes" voorkomen, is meestal de burgerlijke stand niet al te best in orde, terwijl de ouden van dagen, zelfs de dames, zoodra ze een bepaalden leeftijd bereikt hebben, de neiging vertoonen er een paar jaartjes bij te smok kelen. Zoo bleek bij een onderzoek in Hongarije, dat van de achtentwintig personen, die zich als hon derd jaar en ouder hadden opgegeven, slechts tien wer kelijk zoo oud waren, en in Italië kwam men tot de conclusie, dat er van de tweehonderdzesenvijftig honderdjarigen Slechts een envijftig „echt" waren. Bulgarije maakte het nog erger: van de zeventienhon derdzesenvijftig bleken daar maar honderdacht envijftig de eeuw gehaald te hebben. We weten dus wat we er van moeten denken, als in vroeger eeuwen enkele heeren en dames fantastische leeftijden heb ben bereikthet kan waar zijn, maar het is niet zeker, dat we niet een paar jaar tjes op den goeden wil of het zwakke geheugen van de honderdjarigen moeten schuiven. 1 ntussclienhonderdjari- gen zijn er. daar valt niet aan te tornen, en het moet een groote voldoening voor hen zijn na een werkzaam leven hun kinderen en kindskinderen om zich ver zameld te zien, als hoof den van een rijk geslacht, rijk voor de menschheid, die hen niet alleen als „curiositeiten" beschouwt, doch tevens als gezonde kernen van ons geslacht, door wier bestaan de le venskracht der bevolking bewezen wordt. Hulde aan deze „eeuwigen" en nog vele jaren! Jan Kuiper, gemeenlijk ge naamd Jan Praktiseer, heet nevenstaande Hollander, die een zeer hoogen leeftijd be reikte. In het bijschrift van de oude gravure wordt ver meld dat hij geboren werd te Klein - Ammers bij Schoon hoven op 10 Maart 1638. In zijn eerste huwelijk werd hij vader van achttien zoons en in zijn tweede huwelijk kreeg hij er nog twee zoons en twee dochters bij. In het jaar 1745 leefde hij nog, hij was toen opgenomen in het Hiobs Gasthuis buiten Utrecht. Henry Jenkins haalde de 169, stierf in December 1670, terwijl hij in 1501 geboren was. In de laatste eeuw van zijn leven was hij visscher en zwom nog dikwijls de rivier over nadat hij de 100 gepasseerd was. Senora Martina de la Rosa was 128 jaar in 1933. Zij werd ge boren in Mexico en heeft dus een flink aantal revoluties in dit nogal roerige land meegemaakt. (Archief-foto Mevr. Slavka Mitava, die in 1931 doorging voor de oudste vrouw ter wereld: 152 jaar! Zij leefde in armoedige omstandigheden in de buurt van Varna (Bulgarije). Eiken avond ging zij naar bed met een aardappel in den zak van haar nachtjapon, die haar volgens haar zeggen behoedde tegen rheumatiek. (Archief-foto) (Archief-foto) Mrs. Grace Caird, die in 1937 den leeftijd van 106 jaar had bereikt. Wij zien deze krasse Schotsehe vrouw met. haar achterachterkleinzoon Ian Clarke.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3