7 KONSTANTÏijOPfL [{PALESTINA \K*JERUZALEM MIDDELL.ZEE ÏArllATE ARABIE MEDINA Veel succes in Mekka had hij niet. Geen profeet wordt in zijn eigen land geëerd, zegt het spreek woord terecht. Spoedig schudde Mohammed het Mekkaansche stof van zijn sandalen en op den zestienden Juli 622 trok hij naar de naburige stad, Jathrib, dat sinds dien tijd El Medina, de stad van den profeet, werd genoemd. Dit vertrek werd het jaar 1 van de Mohammedaansche jaartelling. Volgens het Arabische recht beteekende de verhuizing van Mohammed een oorlogsverklaring aan zijn vroegere stadgenooten. In Jathrib kreeg hij spoedig 'n groo- ten aanhang. Dan begint de oorlog met Mekka. Eerst wordt 'n Mekkaan sche karavaan ge plunderd, dan volgt in 630 de verove ring van Mekka. De eerste heilige oorlog is een suc ces de politieke ont wikkeling va n de n Islam is begonnen. De uitbreiding van Jen Islam Als Mohammed in 632 sterft, is de heele bevolking van Arabië onderwor pen aan het gezag van „Allah en zijn profeet". De familieleden kiezen een opvolger een kalief, en deze kaliefen hebben kans gezien om in een eeuw tijd een rijk te stich ten van den Atlantischen Oceaan tot den Indus. Voor-Azië, waar Palestina ligt, het noorden van Afrika en een groot deel van Spanje werden veroverd. Hoe is die groote uitbreiding van den Islam te verklaren? Mohammed en zijn opvolgers hebben gebruik gemaakt van de hartstochten van den Arabier, van Het land waar de geschiedenis der kruistochten zich afspeelt. In Arabië de steden Mekka en Medina, waar de politieke ontwikkeling van den Islam begon. Gestip peld is aangegeven de route, die de eerste kruisvaar ders na hun vertrek uit Konstantinopel volgden. Aan den Nijlmond de stad Damiate, die in 1219 door Willem 1 van Holland werd ingenomen. de onrust, die zijn zwerversbloed feller doet kloppen, van de zucht naar buit, die leeft in den roofridder van de groote woestijn. De Islam bracht de noodzakelijke politie ke eenheid, hij recht vaardigde roof en plun dering door de idee van den heiligen oor log te propageeren. De Islam hief den Ara bier op uit zijn veel godendom en bracht hem tot het geloof aan den eenen Allah hij maakte hem den gelijke, neen, den meerdere van Jood en christen, door hem te geven den grootsten der profeten, Mohammed, en het boek der boeken, den Koran. „God wil het!" Paus ürbanus II roept de scharen te Clermont op voor den tocht naar het Heilige Txind. Dit groote Mohammedaansche rijk werd een gevaar voor de christelijke wereld. De Islam deed aanvallen op alle landen van Zuid-Europa. De kusten van Frankrijk en Italië werden geplunderd, de Middellandsche Zee dreigde een Mohammedaan sche binnenzee te worden. Noodzakelijk werd, dat de westersche christenheid den strijd tegen den Islam begon. Dit is de hoofd oorzaak van de kruistoch ten. Een bijoorzaak was het verlangen om Palestina aan de Turken te ontrukken en de bedevaarten naar de heilige plaatsen sinds eeuwen hadden pelgrims tochten plaats gehad weer mogelijk te maken. Dat deze laatste gedachte bij vele kruisvaarders een voorname plaats inneemt, vindt zijn verklaring hier in, dat de „bevrijding van het H. Graf" een leus was, die meer tot de verbeelding van den christelijken mid deleeuwer sprak dan de min of meer kleurlooze uitdruk king: „strijd tegen den Is lam". De kruistochten In het jaar 1096 zette de eerste kruistocht zich in beweging. Eangs Rijn en Donau trok men naar Konstantinopel. Hier werd het leger overgezet naar Klein-Azië. Spoedig kreeg inen, behalve met den vijand, te strijden tegen hitte, dorst en ziekten. Enkele aanvoerders scheid den zich van het kruis leger af en stichtten hier en daar eigen staatjes. Ten slotte kreeg het uit geputte leger in Juni 1099 Jeruzalem in 't zicht. Een hevige ontroering maakte zich van allen meester, toen zij de „on sterfelijke stad" voor zich zagen liggen. Maar zij had een flinke bezetting en werd stevig verdedigd. De kruisvaarders bereiken Jeruzalem. Ontroerd zinken de krijgslieden op de knieën als zij de „onsterfe lijke stad" in de verte zien liggen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 7