In hef rijk yan de steenkool Rondom Staatsmijn „Emma99 te Hoensbroek Een deel van het wijde emplacement, met torenhoogs schoorstee n pijpen. JL 1® we in deze koude dagen gezellig rond den haard zitten, die zoo heerlijk kan gloeien en knetteren, en we turen in den rooden en ver warmenden gloed, kan het zijn, dat we even denken Bij den ingang van de „Emma" te Hoensbroelc. Arbeiders begeven zich naar hun werk. Spelende jeugd bij de mijn. aan de herkomst van de nuttige brandstof, die ons het leven, in dit kille kli maat, mogelijk en aange naam maakt. In het zuiden van ons land wordt veel van het „zwarte goud" gewonnen, in stoeren, moeitevollen arbeid. Van dien arbeid, diep onder den grond, brachten we, in den loop der jaren, onze reportages. Thans heeft onze fotograaf een bovengrondsehe mijn voor zijn lens genomen. Allen, die Limburg bereisden, hebben wel eens, met zekere belangstelling en bewondering, de complexen in oogenschouw genomen van een bovengrondsehe mijn. Die complexen, op de uitgebreide emplacementen, vormen een grootsch en karakteristiek beeld. Daar zijn de kloeke kantoorgebouwen, de machinehallen, met hun zacht geronde lijnen, de hooge schoorsteenpijpen, die in den hemel reiken, de enorme koeltorens, als reuzen-op-wacht, de kolossale schachten. En voorts de bergen steenkool, in de directe nabijheid, de trans porttreinen, de warreling van rails. Zoo'n aanblik is wel in staat indruk te wekken. Van hier komen onze kolen, die wij, in den kouden winter, zoozeer van noode hebben! Wij meenden goed te doen nog eens enkele suggestieve foto's te plaatsen van een dar bekende Limburgsche mijnen. Hier zien we -an de bovengrondsehe mijn „Em- ïia", te Hoensbroek, met haar forsche vormen en krachtig uiter lijk beeld. Een nieuwe groote schacht toren in aanbouw. Als reuzen verheffen zich de koeltorens. (Eigen opnamen) Koeltorens en machinetua bijeen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10