BRIEVEN VAN DEN DRÉ 20 ULVENHOUT, 15 Januari, 1941. Amico, Dat die muis 'nen stéèrt zou krijgen, was te veur- zien. Want toen ik op dieën bewüsten, kouwen avond machinist spuide in de „fabriek" van den Blaauwe, dat de vette dampen van de wanden dropen in 't „kantoor", waar den worstkoning mee zijnen advo caat te wachten zat op „onzen" directeur, den Blaau we - toen de „nachtploeg" was opgekomen, ons propclub, om 'nen goeien indruk van „De Samen werking" te demonstreeren toen op 'nen gegeven oogenblik, midden in de conferentie, 't licht ineens uitgong op 't kantoorke, zoodat we later 'n kunst gebit in de toetsen van 't schrijfmachien vonden, nou, toen docht ik wel, dat we nog meer zouwen hooren van dat gevalleke! Want als den worst- magnaat, veur ie in zijnen auto klom, dreigde: „Tosj fe-fe-foor zde rechtsjbank, banzieten!" en ik dieën mensch 'ns goed bekeek, dan wist ik wel, dat den Blaauwe 'n teugenpartij had gekozen, die. 'm wèèrdig was! Hebt ge wel 'ns 'nen zeeleeuw gezien, amico? Vaneigens! Nou, daar trekt dieën ouwen patroon van den Joost wel 'n bietje op. Sjuist zo'nen veuruitgestoken snoet als zo'nen zeeglibbert. En langs dieën uit-stekenden toet is 'nen grijzenden hangsnor gedrapeerd, „gemaakt" van roestvrij ijzerdraad of zoo iets, die mee elke beweging van den snoet mee op-en-neer wipt. Ook 't veurhoofd is in den zeeleeuwstijl, want boven den neusknoest, die veurnamelijk uit twee winderige neusgaten bestaat, buigt ineens alles weg. Zoodat ge sterk den indruk krijgt, dat deuzen mensch zijn veurhoofd eigenlijk den aanvang is van zijnen rug. Kleine, ronde oogskes mee rooie randjes dingen als gerafelde knoopsgaten staan mee neus, snoet en hangsnor op één hoopkc dicht bij malkaar, temidden in veul rozigs. En als ge nou nog wit, dat ie achter, tusschen de ooren, drie nekken onder malkaar bezit, dat daar ieverans boven op den Worstkoning drie lange haren naar rechts en twee naar links 'n kaarscheiding simuleeren. dan hebt ge, als ge beseft, dat ie verpakt zit in 'n strak, blinkend rozig vel, zoo'n bietje 'n idee van deuzen heer der schepping. Neeë mooi is ie nie, maar wél, op zijn manier, indrukwekkend! Ja, den Blaauwe had z'n postuurke wél gevonden! Dat kwam dan ook al rap uit. „De Samenwerking" lag zóó in proces veur den strafrechter, veur den civielen rechter en ook de arbeidsinspectie had 'n vette kluif aan den Blaauwe zijn worstfabriek. Of lijk hij 't liever noemt: aan z'n verkensschavot. Vaneigens liep alles over en via onze „Nuuwe", den Jaan zijnen op volger, die nog altij gin letter Ulvenhoutsch sprikt en dus „gloednuuw" blijft! Dus ook onze gemeente lijke overheid zat tot de nekharen in de worstmakerij. D'n Blaauwe zee dan ook: „Heb ik 't oe nie veur- speld, Dré, damme van da verkensschavot veul leut zouwen beleven!" Ge wit: den Zeeleeuw heeft eerst geprobeerd den Joost uit „De Samenwerking" te troggelen, deur 'm 'n prachtaanbieding veur te spiegelen als hoofd vertegenwoordiger Toen dieën vlieger nie opgong, heeft den Worst koning 'n bod gedaan van tienduuzend gulden op „De Samenwerking", maar daar wilden den Blaauwe en den Joost nie aan, weugens den „spekpertief", die er in „De Samenwerking" moest zitten! Toen gooide den Zeeleeuw 't over 'nen anderen boeg. Hij kwam. mee zijnen advocaat, den Blaauwe dreigen mee 'n opgepoetste advo- catensmoes: den Joost zou, vijfen twintig jaren ge leden, z'n eigen mondelings verbonden hebben, om nooit in de worstbranche veur z'n eigen te begin nen! Nou. eh. toen gong de lamp (zo letterlijk meu- gelijk!) uit, daar op den Blaauwe zijn eiges-getim- merde kantoorke. Toen beeft de teu genpartij 't. heele gezag teugen „De Samenwerking" opgehitst, als 'nen zwerm kwaje hon den. En als er die dagen 'n vrimd heerschap op zijnen erf kwam, dan was den Blaauwe er al van t.e voreu van overtuigd, dat ze 'm weer de hoef ijzers wilden af doen. De mannen van de arbeidsinspectie kosten er mee huilie bolhoeikes nie bij, hoe den Blaauwe, zonder vergunning, 'n nachtploeg in dienst had. De G-roote Kerk te Breda in wintertooi. Prachtig kranen de sierlijke bouwjrag- menten uit. (Eigen opname) Want den Zeeleeuw en zijnen advocaat hadden bij hoog en bij laag verasjereerd, dat op dieën avond de fabriek onder vollen stoom stond! Nou. iets was daar wel van aan....! Ik had gestookt, dat 't, onder vijftien graden vorst, op den erf dooide. „Govert Bonkers" den Fielp vermomd als fabrieksbaas - had mee zijn „borders" fabriek en kantoor plat geloopenden Zeeleeuw de hand ge schud, dat den kaerel wijers had motten rooken mee z'n linkerhand. Als hij er dus op zweren kost. den fabriekschef gezien te hebben, dan was dit ginnen valschen eed; alleen. waar was Govert Bonkers!' Nog eens: de mannen van de arbeidsinspectie die trouwens veul meer inspecteerden of er nie dan wél gearbeid wierd die mannen zaten mee „De Samenwerking" smerig in den knoop. Pront zes uur 's avonds kwamen ze achter 'n heg of 'nen boom vandaan. En hekanst altij keken ze dan recht in den feilen stralenbussei van 'nen zaklanteern. Den oogst aan onzen kant was dan ook al rap: één hol- hoeike en éénen oorwermer, want 't was 'n lust zooals die kaerels „duiken" kosten. Den Nuuwe dee ook prontjes zijnen plicht. Niks van te zeggen. Huiszoeking deed ie ook al bij den Blaauwe en z'n Aantje. Naar vuurwapens! Ge zult zeggen: „Vuurwapens!? Worst wordt toch niet geschoten? 'n Worstmakerij is toch ook gin fabricage van Antiek?" Allemaal waar, amico. maar 't was hier altij zóó gelegen: als ze hier iets meer van oe wilden weten, dan dejen ze nog al grif huiszoeking op geweren en kogels en.... wie wit? misschien ook wel op kannonnen en zoo. 't Was hier nooit anders! En ge verstaat, bij 'nen kaerel als den Blaauwe, die geren zoo nou en dan 'ns stroopt, was nóóit 'n geweer te vindenAls den Nuuwe dan ook bij den Blaauwe kwam mee z'n pampier tot huiszoeking, dan zee den Blaauwe: „Kek 'ns, manneke, da kan! Maar eerst oew broekspijpen opstroopen en al oew zakken leeg halen!" „Waerom, Bastiaensen?" „Omdat 'k dén pas zeker weet, da gij hier gin geweer en gin patronen vindt, Sjerlock Holmes!" Den Sjerlock moest toen eerst aan den „Ouwe" gaan vragen of ie daartoe verplicht was....! En als ie verom kwam en beweerde, dat er gin enkel bezwaar bestond om z'n broek óp en z'n zakken uit te halen, dan zee den Blaauwe. dat er nou bij hum gin enkele aanleiding meer bestond om den sheriff te fouilleeren Den Nuuwe zocht. Tot onder 't beddeke van den kleine; den Blaauwe ruurde in den vetketel en over den weg tufte langzaam den groenen auto van den Zeeleeuw. Zoo gong den arbied ongezien zijnen rustigen gang op 't stille durp, daar onder den bevrozen sneeuw Neeë - 'n worstfabriekske oprichten, ook al hadt ge de verkens aan oew eigen en 'nen compagnon mee 'n klantenlijst comme (ja, viel nie mee in die dagen Wc wierden allemaal als getuigen gedagvèèrd deur den rechter van instructie, in de strafzaak teu gen N.N. Want den Zeeleeuw scheen te vinden, dat ie mishandeld was, al wist, ie nie deur wie, omdat, de lamp uitgong op 't moment suprème! Heel de „nachtploeg" moest dus naar 't trim- menaal. Voor 't „stil verhoor". Den Jaan, onzen ouwen veldwachter, vond, dat we 'n degelijk afsprokske moesten maken, zoodat alles kloppen zou. Maar den politieken Fielp was daar vierkant teugen. „Daar valt niks haf te spreken," zee-t-ie. „Honze honschuld is zoo blank has die van pasgeboren bloeikes. Hieder verklèèrt z'n heigen waareid. 'k Ben 'r dik van hovertuigd, dat dieën rechter dan veur 'u stelletje verbalen komt te zitten, dat mee gin tang is vast te pakken. En da motten wij nou sjuust ebben!" Zo gongen wij op weg. In den Joost z'n gevuurlakt Fordje hobbelden wij naar juffrouw Justitia, om veur haar 'n bedrijf op te gaan voeren van 't stuk dat „De Samenwerking" getiteld wierd. Den Zeeleeuw en zijnen advocaat waren er ook. Ook 't gebit! Want dat had den Blaauwe als gevon den veurwerp op 't dorpshuis gebrocht. En langs ondoorgrondelijke wegels was 't dink terecht gekomen bij den rechter, waar 't lag te grijnzen op de groene tafel. Maar allee, daarover 'nen volgenden brief. Nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, Dré 111 en als altij gin horke minder van oewen t.A.v. DRÉ

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20