De watermolen van Opwetten in den greep van 't ijs m* .1 •*0*m Vergroote vormen Het koogey fiere rad van Opwettenwatermolen in den ijsgreep. Herinnering aan een ongewoon schouwspel In 't zuiden vindt men nog de oude watermolens, waarbij een romanschrijver boeiende verhalen zou kunnen fantaseeren. Ze zijn daar interessant om te zien. in de landelijke omgeving van een rustig dorp. Men waant zich in een tijd, die reeds lang voorbij is, toen alles zooveel stiller, vrediger, zonniger was! Tusschen Eindhoven en Helmond kan men nog zoo'n schilder achtigen molen bewonderen, in 't aardige Brabantsche dorp Opwetten. De scheppen ran het rad waren niet meer te herkennen ze zagen er fantastisch uit! Heerscher Winter vond hem daar óók en' vatte hem in zijn machtigen ijs- greep. Nu werd de molen, be halve romantisch, óók nog indrukwekkend De scheppen van het groote rad waren dik met ijs bezet en maakten thans den hoogen cirkelgang nóg imposanter. De spaken van het wiel zag men ééns zoo dik en groote ijskegels hingen omlaag, als zware draperieën in een onwezen lijk ijspaleis. Onze fotograaf kwam blijkbaar onder den indruk van dit bijzondere en merk waardige aspect en legde den bevroren watermolen, met de groteske vormen en het vreemde aanzien, vast op de gevoelige plaat. We zien nu die vormen sterk sprekend en we vin den dit zeker interessant. De man echter, die den molen bedient, denkt er iets anders over, want hij heeft niet alleen de lusten van 't mooie en frappante gezicht, maar oók de las ten van het dikke ijs, dat telkens moet worden open gehakt, wil de molen Telkens moest het ijs worden stukgehakt. De lange ijskegels wekten herinnerin - qen aan 'n bevroren waterval. Elften opnamen behoorlijk werken. Wij brengen hier de foto's van den molen van Opwet ten in den greep van 't jjs, met zijn gigantisch en on gewoon voorkomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10