BISMARCK Koningin Augusta, koning Wilhelm 1 en Bismarck te Baden, alwaar Bis marck plotseling verscheen om den koning van een ondoordachten stap, waartoe hij door zijn huisgenooten werd aangezet terug te houden. Maria Koppenhöfer, Friedrich Kayssler en Paul Hartmann.) Ben praehtmoment uit deze film, waarin Bismarck, die zich gekleed en wet teen te bed gelegd heeft om een weinig rust te nemen, plotseling wordt opgeschrikt dooi de komst van een gezant, die onaangediend in zijn kamer verschijnt en hem wil overhalen een behaald standpunt te laten varen. De wijze waarop deze historische figuur in deze Tobis- film werd behandeld, maakt haar zeer zeker interessant voor ieder die een serieuze film weet te waardeeren. at deze film met groote toe- wijding en bijzondere zorg is M gemaakt, kan de toeschouwer W zich volkomen indenken. Bis- C marck immers behoort tot. de grootste figuren van het Duitsche rijk. Hij is de man, die in de vorige eeuw het vertrouwen van den Pruisischen koning Wilhelm I dermate wist te winnen, dat, deze hem, ondanks enorme tegenwerking van alle kanten, alle vol machten gaf welke noodig waren om niet alleen het prestige en het aanzien van Duitsch- land te verhoogen, maar tevens om alle vor stendommen van Duitschland met ijzeren hand aaneen te smeden. Dit alles was een bijna bovenmenschelijke taak. gezien de tegenstrijdige belan getjes van andere staten en de minder vergaande blikken der Duitsche politieke machthebbers. Bismarck was echter een schaker, die zijn zetten met groote nauwkeurigheid vooruit berekende. Hij wist precies wat hij wilde en ook tot hoe ver. En toen koning Wilhelm I na de eerste onverwachte groote overwinningen, met voor bijzien van Bismarck's plan - nen. de successen wilde uit buiten, was het weer Bis marck, die den moed had hem erop te wijzen, dat hij zich in een „overwinningsrauscli" bevond en dat hij zich daardoor niet mocht laten verleiden, 't heil van Duitschland op het spel te zetten. En daarmede won de ijzeren kanselier tevens het hart van den kroonprins, die aanvankelijk fel tegen Bismarck gekant was. Dit alles toont deze film met scherpe en vaak dramatische accen- ten. In Paul Hartmann vond Bismarck een jLa, prachtigen vertolker. Beheerscht jPÜ.. en zuiver, zonder naar goedkoope effecten te streven, sterk van wil en met kennelijke toewijding speelde hij zijn rol en toonde ons Bismarck zooals hij geweest kon zijn, terwijl Friedrich Kayssler ons koning Wilhelm I als een goe- digen, eerlijken vorst voor oogen stelde, die. *1 Xapoleon 111 (Walter branck), keizerin Eugenie Lil Dagover) en vorst van Metternich (Franz Sehafheitlintijdens een politieke causerie, waaraan keizerin Eugenie al schertsend deelnam. ondanks zijn twijfels, toch het welbegrepen belang van Duitschland voor oogen heeft. Een reeks uit stekende artisten. w.o. Lil Dagover als keizerin Eugenie, Walter Franck als Xapoleon III, Günther Hadank als Moltke en Karl Schönböck als keizer Franz Joseph, assisteeren om deze geheele film, die, zooals gezegd, met groote nauwkeu righeid werd samengesteld, tot een politiek drama van de eerste orde te maken. De regie was in handen van Wolfgang Liebeneiner. die met Rolf Lauckner tevens ook het draaiboek samenstelde. Bismarck en von Moltke op het slagveld, waar de beslissende strijd werd geleverd, die ten gunste van Pruisen uitviel. Paul Hartman n en Günther Hadank.) (Foto's Tobis)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 23