Veulen door Willi Miincle-Klie. Kaarsenluchter in den vorm van een olifant, door prof. Max Esser. Eerenfiguur door prof. Aug. Gaul. sterk aan. Rustige lijnen beheerschen den grond vorm, détails zijn zonder overdrijving in de totaal compositie opgenomen. Doelmatigheid is vooral voor de gebruiksvormen hoofdzaak, en toch is alles met liefde en kennis van het materiaal ontworpen Een vergelijking tusschen oudere en nieuwe plastiek doet het verschil onmiddellijk naar voren springen. De scherpe afbakening van het gelouterd vormgevoel van onzen tijd geeft aan het materiaal slechts die ge stalte, die het bij het vervaardigingsproces kan aannemen zonder moeite en zonder gecompliceerdheid van bewerking. Alles is ingesteld op de zacht transparante oppervlakte van het porseleinglazuur en tracht voor alles het spel der glim lichten op deze spiegelende, gladde oppervlakte, artistiek verantwoord en optisch juist, te bereiken. Wat geldt voor de luxe-voorwerpen, die uitsluitend als sieraad bedoeld zijn, geldt ook voor het gebruiksporse- lein. Reeds tal van onze dage- lijksche gebruiksvoorwerpen be zitten in liooge mate zoowel stijl als doelmatigheid. We kunnen wel niet beter wenschen dan dat zulks ook in de toekomst het ernstige en doelbewuste streven der porseleinfabrikanten moge blij ven. Onze zoo vermaterialiseerde tijd heeft aan waarlijk schoone dingen meer dan ooit behoefte. (Archieffoto's) Leeuwin, een merk van prof. L. Aug. Gaul. Mantelbaviaan door prof. Max Esser (1926).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27