HOE JONG NEDERLAND TEEKENT EN SCHILDERT i® £en opmerkelijke expositie 0f aar geheel eigen ontwerp teekende Hans 13 art els uit Hen Haag (leerling U.L.O.zeventien jaar) deze verhuis-scène. Een tweetal weken geleden werd in de zalen van „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam een opmerkelijke tentoonstelling georganiseerd. Daar werden door de Ned. Vereeniging voor Teekenonderwijs namelijk de meest kenmerkende en de beste teekeningen en schilderingen te kijk gesteld, welke werden ingezonden naar aanleiding van den nationalen teekenwedstrijd, uitgeschreven ter gelegen heid van haar zes tigjarig bestaan. Bijna tweedui zend jeugdige Ne derlanders uit alle hoeken van ons land, leerlingen van lagere, middelbare en kweekscholen, van de kunstscho len en opleidings scholen voor de teekenakten, zon den hun beste werk in naar de hoofd stedelijke commis sie, welker leden den morgen dat wij aan de expositie een bezoek brachten, nog druk in de weer waren om alles een plaatsje te geven, en al deze honderden teekeningen te schikken in het verband waarin ze thuis- hooren. De kleinere kunstenaars van de lagere school hadden een keus mogèn maken uit de onderwerpenOp en om de boer derij, en: Mijn woning. En het was frappant te zien hoe hier verschillende jeugdige talenten met smaak voor vorm en kleur aan het reali- seeren van hun visie op het door hen gekozen onder werp hebben gearbeid. Vooral het bedrijf rond de boerderij is door de meesten goed geobserveerd de kleinen hebben zich blijk - baar volkomen ingeleefd in hun onderwerp en hoe simpel van conceptie vaak ook - alles wat er maar eenigszins rond de boerderij thuishoort uitge beeld. Dat een en ander door de jeugd bijna steeds in vogelvlucht-perspectief wordt weergegeven, is een typisch en, bij de leeraren in teekenen welbekend, jeugdverschijnsel, waar aan echter oók ouderen, als op gymnasium en H.B.S., nog hun cijns blijken te offeren. Hoe primitief vaak de kleur ook zij, toch is er in sommige der werkjes reeds gestreefd naar een heid en een bepaalden stijl, terwijl verschillende kleine exposanten er reeds een bijzondere techniek op na blijken te houden, die Ondanks alle argeloos heid, waarmee ze werd toegepast, toch reeds zeer effectief is. Natuurlijk is gekleurd teekenkrijt meestal het aangewezen middel om een met potlood of pen geschetst onderwerp te verlevendigen. Maar men treft ook jeugdige aquarel listen aan, en meer dan De achtjarige Benrw schilder in den dop In klasse A 3bis verwierf Klaas Bosch uit Den Daag (leeftijd pl.m. tien jaar een eersten prijs met dit goed geobser veerde keukeninterieur. Eerhart uit Amsterdam-Oost mag een la ndschap- heeten met dit aardig geteekend landelijk tafereeltje. eens, zelfs nog op de lagere school, vindt men heel handig en vlot gedane waterverfteekeningen. Men zou deze eigenlijk in kleur moeten kunnen zien, om er een juist oordeel over te kunnen vellen. Degenen die deze tentoonstelling bezochten, en dat waren er zeer, zeer velen, tot zelfs uit de provincie toog men naar de hoofdstad, hebben de trapsgewijze ontwik keling van den aanleg voor teekenen en kleuren bij de jeugd der lagere school kunnen aanschouwen, en kunnen zien hoe het aanvankelijk summiere beeld, met slechts een enkel typisch detail, uitgroeit bij de ouderen in een scherper geobserveerd weergeven, op een zekeren leeftijd zelfs met een overvloed van alle bijzonderheden, welke maar eenigszins in betrekking staan tot het uitgebeelde onderwerp. Als een jongen van acht jaar u zijn vacantie-visie geeft van een stadsbeeld, dan geeft hij alles, wat voor hem met

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 6