Henk van Diggele (acht jaarvan de Groen van Prinstererschool te Den Haag gaf de hierboven afgebeelde impressie van een schooluitstapje. Hij kreeg hiervoor den eersten prijs in klasse A 1 (lagere school). het idee vacantie verbonden is, geconcentreerd weer een rit met de tram, een reisje per spoor, een tochtje achevé waaraan vaak rij per kunstenaars een voor beeld zouden kunnen nemen. Neem een ta fereel als het bekroon de werk in deze af dee ling Dorpskermis, waarvan onze lezers 'n kleurenreproductie vinden over een heele pagina in dit nummer, en dat door de orga nisatoren der tentoon stelling den eeretitel van den „Brueghel" der expositie verkreeg. Neem een don Qui- chotte, vechtend tegen windmolens, welkezeer sterk Anton Pieck's invloed verraadt, een inname van Troje, of een eenvoudig bloem- Als de jongste leerling der Vrije Kunstscholen (Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag) verkreeg P. Pijn veertien jaar) den eersten prijs in klasse C 2c. Dit portret verwierf om' de jeugd van den maker zoowel als om de gaafheid van uitbeelding en de bijzonder knappe techniek de algemeene be wondering van hen die deze tentoonstelling bezochten. Als bloemenschilderes met Odilon-Redon-allures ontpopte, zich mej. D. J. Busé uit Hillegom (zeventien jaar), die als leerlinge van het Kennemer Lyceum te Haarlem de hier boven afgebeelde lente-fan- tasie inzond. met de stoomboot, en dit alles gezien met de oogen des geestes, zooals we reeds opmerkten: van boven af. Men bekijke onze repro ductie van het spoorweg viaduct met tram en spoor boot maar eens aandachtig. „Feestvreugde" en „Ver huizen", dan wel „Bloe men en planten in hun verwerking", zietdaar de onderwerpen, waaruit de oudere leerlingen van H.B.S., gymnasium en kweekscholen, van lyceum en Mulo een keus kon den maken. Het is vaak ongeloofe- lijk wat hier natuurlijk vooral door de besten onder de deelnemers en onder leiding van hun leer meesters werd gepres teerd. Hier spreken vaak een opmerkelijke verbeel dingskracht, een rijke jeugdige fantasie, en een technisch kunnen, welke afdwingen, een stukje, met de pen gedaan, ragfijn alsof het een ets ware! Wel moeten de leerlingen, die zichzelf deze opgaven stelden, met liefde heb ben gearbeid om zulke bijzondere resultaten te bereiken. Van de deelnemers der Vrije Kunstscholen mocht men natuurlijk het allerbeste verhopen, al had de jury meer inzendingen van deze scholen verwacht. Tot het inderdaad bijzonder treffend werk, duidend op groote begaafdheid. behoorde een bekroond portret door een leerling van veertien jaar waarvan men op deze blad zijde een reproductie aantreft. De illustratieve opgave „Markttafereel", waarvoor de inzender Hans van Ingen uit Bussum de zilveren medaille ontving, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Amster dam, getuigt wel van 'n zeer bijzonder talent. Raak zijn de figuren getroffen, frappant is de uiterst geraffineerde techniek, typeerend de mise-en-scène. Een illustrator die zijn vak uitnemend blijkt te ver staan en die den beschou wer wat te kijken geeft. Gaarne zouden wij deze zeer uitvoerig, met oneindig geduld gedane teekening, met toch vlot gebleven details, een plaatsje hebben gegeven op deze bladzijden, maar zelfs bij reproduc tie over een heele pagina zouden tal van geestige details van deze groote prent verloren zijn gegaan. De overige kleurteeke- ningen, welke de lezer op deze bladzijden vindt, en die slechts een door de reproductie-mogelijkheid en de techniek gerecht- vaardigden greep uit de enorme collectie vertegen woordigen, geven overi gens zooveel mogelijk een globaal overzicht van de diversiteit der inzendingen der leerlingen van het mid delbaar onderwijs. Naast een imaginatieve teekening WLem, een l'.L.O.-leerling uit Amsterdam zeventien jaar), maakte deze geestig geënsceneerde aubade.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 7