i (if kammen. Keer op keer wordt er een nnengebrachtde eigenaresse gaat dan onkelen en over twee uur wordt de hond reinigd, kwispelstaartend afgeleverd. Men t idee of men in een garage staat, waar de i hun wagen even laten afspuiten en na een eer haastig aan komen hollen om in hun il schoongewasschen wagen weg te rijden, tover de „hondenwinkels". Mevrouw Duy- «ag dus dag in dag uit de bergen haar en één van de weinigen, die dachten: „Haar? is wol." Hiermee was haar gedachtengang erder dan die van menige mopperende w, die klaagde dat de stofzuiger dat vieze aar niet opnam. il werd toen eens naar een kennis meege- lie een spinnewiel bezat, de wol werd gespon- :en prachtige wollen draad was het resul- u begrijpt met welk een voldoening toen de bruiksvoorwerpen van die wok vervaardigd Maar pas door deze tijden krijgt deze uit- ke huisvlijt een geheel andere beteekenis, ig ah het eerst was, zoo nuttig en doel- is *et nu. rootls industrie zal het nooit worden, men lenk udden moeten gaan houden, om over een groot kwantum wol te kunnen beschikken. Is daarhij de hond niet nuttig te gebruiken, dan zullen deze kudden niet rendabel zijn. Maar als huisvlijt is het een alleraardigst idee en zeker niet het slecht ste dat in dezen tjjd is uitgedacht. Alleen het leuke feit, dat het kind of mevrouw zelf de hond uitlaat met wanten aan van de wol van het dier! Pantoffel tjes, mutsjes, kleedjes, alle prettige gebruiksvoor werpen zijn er van te maken. We zagen kleedjes van herders, mutsjes van witte keezen, ja een heel gebreid vest van een dog! Menigeen zal verwachten, dat het resultaat na het breien, een stugge harde plak zal zijn, in tegendeel: het is 'n zachte, warme honderd procent wollen lap. In het groot zag mevrouw Duyvendak het als volgt: Zij wil dan de „Hondenhaarcentrale" op richten, waar dus het getrimde haar naar opgestuurd wordt. Uiteraard kan dan alleen haar aangenomen worden van strikt betrouwbare zaken, welke zelf geheel en al in kunnen staan voor de zuiverheid van het dier. Dit met het oog op infectiemogelijkheden. Deze wol zal met de hand gesponnen worden en dan gewasschen. Zoo zal men tot een hoeveelheid komen, die werkelijk iets te heteekenen heeft en waarvan het resultaat niet bij een enkel klein voor werp zal blijven. Voor den hondenliefhebber zal dus het plezier zijn: producten van eigen hond te bezitten. De getrimde wol moet zelf thuis, of door een spinster, gesponnen worden, en men vervaardigt zelf het gewenschte voorwerp. Nog heden zijn er in de steden dames, welke om den broode spinnennu de schapenwol niet meer te krijgen is, zou dat voor haar dus ook een uit komst zijn. Stelt u zich eens voor dat de oude tijd weer terugkomt, dat men zich een spinnewiel aanschaft en dit tijdens liet theeuurtje laat snorren. Zoo zullen we 't misschien meemaken, dat de jonge dochter des huizes tussehen een fietstocht en een uitgaansavondje met haar vriendinnen, thuis even het haar van lieur lievelingshond spint! Een kleedje, vervaardigd uit de wol van een herdershond. Het lijkt min of meer op angora-wol. Aan het spinnewiel, dat dus weer in eere komt, wordt het haar tot draad gespon nen -A Het meest frappante van onder staand plaatje is, dat de dame op deze foto wanten draagt, waarvoor haar kleine zwarte hond de wol leverde. (Foto's I. P. on K. wórdt jstoel. Zelfs een kleine hond geeft een massa wol (links.) Ueehts ligt gesponnen wol, die eerst gewasschen wordt, voordat zij een verdere bewerking ondergaat. De zolen van deze aardige, uit hondenwol gemaakte muiltjes zijn met gehaakt touw versterkt om de slijtage tegen te houden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 17