BRIEVEN VAN DEN DRÉ t 20 ULVENHOUT, 31 Januari 1941. Amico, Van eenen kant is 't 'n bietje spijtig da'k de „rechtszaak" der worstaffaire nie in éénen brief kan verwerken. 'Nen brief is ginnen worst, dien ge vol kunt stoppen mee van-alles-en-nog-wat! Maar van den anderen kant meugde van die rechtszaak niks missen, amico, ze is wezenlijk veul te intersant. Kunde 'r gin juridischen munt uitslaan, 'n stuk leut zooveul te beter. En da's deus tijen meer wèèrd, dan wélken munt ook Dus: we maken er dan maar twee brieven van! Den avond tevoren zei den Joost: „Daar kan ge beuren wat 'r wil, maar ik gaai mergenvroeg eerst naar Zundert, den ouwen Snepvangers begraven en impersant in Rijsbergen, waar ik dan toch lankst kom, 'nen halven wagel balkenbrij, zult en bloed worst afleveren bij Tjeu Vermunt." (Ge ziet, 't was nog gin oorlog, amico!) „Den ouwen Snep," zoo gong den Joost wijer, „is achttien jaren lank 'nen vasten cliënt van me gewist, dien laat ik nie zóó maar weg- poten in den bevroren èèrde!" „Zóómaar. vroeg den Jaan, „wat bedoelde daarmee, Joosje?" „Ja. Zoomaar! Zonder 'n welgekozen woord van ondergeteekende," zee den Joost zelfbewust. „Bui- tendatte, 'k ben uitgeïnviteerd ook. Asteinblieft!" Toen brocht ie 'nen zwartgeranden rouwbrief veur den dag uit zijnen „portefulli", da's den harden kaft van 'n ouw notitieboekske, waar omhenen 'nen illastieken kousen band. „Zaken gaan veur 'tmeske," zee-t-ie gedecideerd, mee 'nen klap van den illastiek. „Hamaal goed en wel, Jozef," mork den Fielp bezurgd op, „maar wij meugen nie hovertijd hop 't trimmenaal zijn. 'k Zeg jouw: ge kunt ooggeplotste mannen, net has zukke rechters, nie veur pietsnot laten zitten; 'k ben héi- gens raadslid....!" „Houwes!" viel den Blaauwe tussenbeien, „we zijn op tijd op 't gerechtshof, horre!" „Off. ...t!" spotte den Fielp. „Off. 't Is gin of. 't Of zit in Den Bosch. Ier his 't. 'n dood gewone harredissementsrechtbank, Blauwe." Waarop den Blaauwe zijn „He- delóachtbare verassereerde, dat ie nie zoo'nen hom-aal van woorden moest gebruiken, want dat den Fielp ten trimmenale nie alf zoo bekend was has den Blaauwe hei- gens, die daar nog al 'ns 'nen „prijs" getrokken ad!" (Als stroo- per, ge verstaat, amico!) Wat den bakker weer nie wou teugenspreken, maar. „hij moest er toch heven hop wijzen, dat hondanks den Blaauwe zijnen klandizie, de bedrijfsleiding van 't gerecht de zaak nog haltij niet ad kunnen huitbreien tot 'n Of!" „Da's den kif," zee den Blaauwe. „Nou staai 'k toch finaal com plex," constateerde den Fielp. Omtrent op die manier wierl ons toerke naar 't trimmenaal geregfeld, amico. En den anderen mergen startte den Joost zijn „kameel" ('t wageltje staat nogal hoog op de pooten) volgelajen mee blinkende worsten, bibberende zul ten en zijnen hoogen hoed. Veur den Joost was, mee den opgank van 'n ros vrieszonneke, den bonten werkdag van 'n plechtige uitvaart, worst- en rechtszaken begonnen. In Zundert stortte-n-ie „de" grafrede uit die er in z'n lange loopbaan steeds schoonder op wierd onder 't geregeld gebruik in Rijs bergen gong er den worst en aan verwanten uit en op 't nipperke was den Joost veroin mee o.a. 'n dikke order van de weduwe Snepvangers, waarvan den „Zeeleeuw" 't water in z'nen kunstgebit zou hebben gekregen. Den Joost had zóó z'n best gedaan om op tijd te zijn, dat ie, na in 't sterfhuis te Zundert afscheid te hebben genomen, er niemeer aan gedocht had zijnen hoogen hoed te verwisselen mee z'n bollioeike, zoodat ie liooggehoeid ten kameele in Ulvenhout verom kwam. Den Blaauwe stond al, mee ons allen, gespoord en geleersd aan den ingang van „de Samenwerking" om zijnen compagnon op te vangen, om zoo rap ineugelijk weg te rijen. „Nog verkocht, Jozef?" ,,'n Dotje van 'n bestellingske! Van de weduwe Snepvangers," zee den Joost er zegevierend ach ter. Want ge wit, amico: den Joost heeft z'n zaken- systeem gebouwd op 'nen soortement van Burger lijken Stand onder zijn cliënteele, waarvan ie ge boorten en doopplechtigheden, verlovings-, jonge-, zilveren- en gouwen bruiloften, begrafenissen, enz. enz. allegaar sjeeuur bijhoudt. Dus als ie duide- lijk-aanwijsbare successen boekt op zijn methode, dan is ie dubbel fier op zulke orders als deuze van de kersversche weduwvrouw uit Zundert. „Hier is oewen twaalfuren," zee den Blaauwe: „Aantje hee-t-'m in deus koektrommeltje gepakt en ga nou maar opzij zitten, Josefus, dan pak ik zoolang wel 't roer vast. Allee, jongens, instappenMeteen graaide den Blaauwe 't vergeten bolhoeike van de achterzitting, gaf 't den Jaan, knipte 'n oogske en die brocht 't ding rap efkes in den huis, bij Aantje. Dat lukte best. want den Joost zat al gaauw te schransen uit 't trommeltje. Hij zee onderwijle: „Oemma boebei sjoem. A. Woe-ik heb daarveur, lioe-op, nie zo'nen boe-barren honger, hoe-op. Want ik heb al vijf soeskes mee kèès gebroekt. gebruik in 't sterfhuis.... vrek?! Wie van juilie zit daar op m'nen bolhoed, sloebers?! „Ikke nie," zoo ontkenden vier onschuldige bloeien in spreekkoor. ,,'t Is dik in orde, Jozèf," suste den Blaauwe: „oew hoeike is bij ons moeder." „Mot ik dan mee den hoogen hoed naar 't gerecht?" vroeg den Joost verontwèèrdigd. „Is ie daar nie mooi genogt veur?" vroeg den Blaauwe verwonderd. .Dan gaai 'k maar mee m'nen bloote kop!" „Gin gedacht van, Joosteke! Dan slaai 'k 'm liever eerst over oew oogen. 'k Zal de helft van onze Directie 'n kouw laten pakken't Vriest 'nen steen dik." Zoo, amico, kwamen we op 'nen hardkouWen middag mee z'n gezessen bij 't trimmenaal. Stonden we, op 'nen zwarten, keiharden sneeuwhoop te wachten op den hooggehoeiden Joost, die 't gevuur- lakte wageltje eerst moest afsluiten veur we naar binnen gongen, deur 't sierijzeren hekwerk. Daar wierd efkes gezwegen. Hoe is dat, niewaar, als ge 't voorgeborchte des Rechts binnenkomt? We wisten den weg. Den Jaan en den Blaauwe waren hier welbekend enne. nou, wij zijn daar meer gewist, mee de eigenste propclub ge wit. Boven, op den langen corridor, moesten we onze dagveerdings toonen aan 'n heerschap, dat zoo kras optrad, dat den Blaauwe 'm toesprak als „meneer den president". En den Blaauwe dee dat zoo gretig, dat dieën kearel maar gaauw zee: „ik.eli. ik ben wel nie den president hier, maar. eh. den portier toch!" „Ah! Sjuust," zee den Blaauwe opgetogen, nim meniekwal ij k edelachtbare; ik docht gij waart den president maar, ee!" ,,'t Is lekker werm, ier bij moeder Justitia," vond den Fielp. „En lias we lank motten wach ten. kek'8, jongens!" Toen brocht ie 'nen stok kaarten te veurscliijn uit zijnen broekzak. Zoo kwamen we in de getuigen- kamer, waar ons 'n verrassing wachtteMaar daarover den volgen den brief, amico. 'k Mot er nou afscheien, want mee dieën straffen dooi is er zoo iets te doen op de velden, om 't overdadig water afgevoerd te krij gen deur de sloojen. Daarom: Veul groeten van Trui, Dré III en als 'altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRÉ In het mooie Veere, in Zeeland, woont en werkt de jonge kunstschilder Karei van Veen, geboren te Rotterdam Wij plaatsen hier de reproductie van zijn schilderij, dat momenteel te zien is in het Boymans Museum te Rotter dam. De schilder noemde zijn doek „Portretstudie"De personen stellen voor: den schilder en zijn vrouw, met hond en vogel. De groep is geestig saamgcvat, zoodat men van een goede compositie mag spreken. Zeer levenswaar en natuurgetrouw zijn mensehen, dieren en dingen geschilderd. De houdingen en uit drukkingen mogen rustig en onge dwongen genoemd worden. Hier is sprake van een zeer talentvol schil der, die de techniek van het schil deren onder de knie heeft en die bovendien een groot vermogen bezit van levendig en verrassend zuiver beelden. Men lette vervolgens eens op de onderdeelen van het schilderij. Hoe prachtig is de hond weergegeven en de vogel in zijn kooi! Zelfs het honden-riempje op den voorgrond is een klein wonder van schilderkunst. Deze schilderwijze toont weerom een aanknoopingspunt met het werk der oude N ederlandsvhe meesters en dit is wel het beste compliment, dat wij aan Karei van Veen kunnen geven. (foto Panorama) H,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20