DE BRAVE HENDRIK Kinderboeken en boekenkinderen van honderd jaar geleden Mijn spelen is leeren is een principe, dat een eeuw geleden in kinderboeken geregeld werd toegepast. Hierboven een illustratie uit Museum voor de Jeugd Het bijschrift luidt: Thans zullen wij ook het water in de gedaante van ijs be schouwen. Naarmate het water warmer is, naarmate is het ook vloeibaarderen meer uitgezet, vermats de hitte alle ligehaam doet uitzetten de koude in tegendeel trekt hetzelve altoos digter ineen, tot zoo verre dat het eindelijk geheel onvloeibaar en een glasachtig ligehaam wordt, "Verder wordt 't te St. Petersburg nu Lenin grad) van ijs gebouwde huis beschreven (fig. 4), ijskristallen (fig. 5)de arrestee (fig. 6) en de lawine (fig. 7). Uit „Museum voor de Jeugd." Een artikel over schapen. Het bijschrift luidt: Het laken, waarvan de dame (fig. 34) een gedeelte laat afsnijden, om zich een winterkleed te. laten maken, wordt van schapenwol vervaardigd. Behalve het laken worden nog verscheidene andere soorten van stoffen van schapenwol geweven, zoo ook tapijten (fig. 33). De dame (fig. 36) welke op eene harp met darm snaren bespannen, speelt, en hare stem aan het snaartuig schijnt te paren, ver schaft ons eenigszins een denkbeeld van het genoegen t welk de darmsnaren ons verschaffen, De draaikunstenaars maken uit de dunne beenpijpjes der schapen naaldekokers (fig. 37) en dergelijke kleinigheden meer. Kent gij Hendrik niet, die altijd zoo beleefd zijnen hoed afneemt als hij voorbijgaat Velemenschen noemen hem den braoen Hendrik, omdat hij zoo gehoorzaam is, en omdat hij zich zoo vriendelijk jegens ieder gedraagt. Hij doet nooit iemand kmaad. Er zijn roei kinderen, die hem niet liefhebben. Ja, maar dat zijn ook ondeugende kinderen. Alle brave kinderen zijn gaarne bij Hendrik. Kinderen, die met Hendrik omgaan, morden nog bra ver, mant zij leeren van hem. hoe zij handelen moeten. Als Hendrik zoo braaf is, dan zal hij ook zijne ouders liefhebben. Alle brave kinderen hebben hunne ouders lief. Ja, hij heeft zijne ouders zeer lief, daarom is hij ook altijd zoo vroolijk en vergenoegd. Hij krijgt toch geen lekker eten en drinken, en hij heeft geene mooije kleederenhoe kan hij dan zoo vergenoegd zijn Gelooft gij dan, dat men lekker eten en drinken en mooije kleede ren moet liehhen om vergenoegd te mezen? Ik niet. Maar, daar komt Hendrik aan, mij zullen het hem zeioen vragen. En dan komt de brave Hendrik op de proppen en deelt een serie zedenlessen mt aan Jan en Willem, maakt liedjes en doet verhalen, alles tot leering en stich ting van de jeugd, die dezen wel wat al te zoet- sappigen jongeman dus als voorbeeld moest nemen voor een deugdzaam leven, zoo deugdzaam, dat de naam Brave Hendrik zelfs nu nog, na honderd jaar, 'n niet erg gunstigen klank heeft. Als men op het oogen- blik dit boekje van Anslijn en zijn tegenhanger, de Brave Maria, doorbladert, dafi staat men verwon derd over de merkwaar dige lectuur, die men een eeuw geleden den kinderen voorzette. Van Alphen was heusch de kwaadste nog niet, al vinden wij hem nu verouderd. Eindelijk verscheen de gelukkige dag, kinderen slaat nu het oog op het plaatje. Ziet, hoe hier de man de duistere gevangenis verlaat en als verpletterd daar staat. Ziet, hoe teeder zijne vrouw hem aan haar hart drukt; hoe zijn dochtertje zijne hand met kusjes over dekt; hoe de goedhartige knecht, die zijn goed helpt dragen, trouwhartig zijn hand op zijnen schouder legt en zegt: „ook ik wensch u geluk, mijnheer!" Ziet dat alles, kinderen! en verheugt u in het geluk van den verbeterden gevangene. (Uit: Schetsen uit. het kinder lijk leven.) E/Irt/tfustr /rt/tyZZ x/rZ.Arsf Z' r ytZtrtsttZ ZZ De brave kinderen van dezen (lichter hebben al van een overmaat aan zoetsappigheid te lijden, doch in vergelijking met wat in dien tijd als ideaal van kinderdeugd gold, zijn Van Alphen's kleintjes bijna deugnieten. Wat zegt u bijvoorbeeld van een jeugdige spruit, die zijn ouders aan het ontbijt met het volgende vers begroet: Zoo zagen de illustraties der oude kinderboeken er uit: staalgravures, die meestal met de hand gekleurd werden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 6