„DE SCHOTHORST" TE HOOGLAND Een wereld van experimenten Jarenlang heeft het deftige buiten leeg gestaan. Doch het heeft thans een nieuwe groote roeping gekregen. Ver van het dreunend leven der groote stad, in idle stilte, worden hoogst belangrijke experimenten verricht. zijn leven, want er zit muziek in. Vooral nu wachten er groote opgaven en is het werken op een der grootste en belangrijk ste proefbedrijven in den lande op te vatten als een roeping. „Nou beginnen we eigen lijk pas goed te draaien," verhaalt hij, terwijl wij bij de groote zoogenaamde kippenbatterijen staan, die voor een rusteloos en wat onharmonisch concert zor gen, „we hebben hier na melijk van alles gehad. Werkloozen, militaire be zetting, inundatie, eva cuatie - het heeft wel wat stagnatie gebracht. Overigens zijn wij het eenige bedrijf in den lande dat geheel uitgaat van het. particulier initiatief. Het zijn uiteindelijk de boeren zelf, die hier alle onder zoekingen betalen. Het rijk geeft dus geen sub sidie De Red Island-kippen kakelen er hoe langer bestaan geleefd werd, klopt thans het hart. dei- wetenschap. Daar is dr. J. Grashuis al, de directeur, die dage lijks over alles zijn wakend oog moet laten gaan. En dit „alles" is heel wat en omvat een gebied van 64 ha, waarop veel proefgedierte te vinden is: koeien, kal veren, varkens en kippen. Het woord „proefbedrijf" verraadt al veel. Hier staan wij op een boerderij, waar het experiment heerscht. Vooral de veevoedsel- voorzieuing 'n groote taak, juist in deze dagen-- vormt een onuitputtelijke bron van onderzoekingen. Maar men doet nog veel meer. Iedere dag brengt nieuwe opgaven en problemen. Midden in de „prac- tijk" staat het witte gebouw van het laboratorium en rondom liggen de loodsen met kakelende kippen en knorrende varkens. Dr. Grashuis, die dertien jaar veearts in den Achterhoek is geweest, kent de boeren op een prik en verstarde ook niet in theoretische bespiegelingen achter den lessenaar. Voor alles is hij de man van het practische, die zich niet doodstaart op het middel en het doel voorbijrent. Hij baggert door de dikste modder over het bedrijf en is in alle stallen thuis. Dit werk is zijn lust en De directeur van „De Schot harst", dr.J. Grashuis, ver went zijn lievelingsstier,dien hij den bijnaam gaf van l Espérence (de hoop), aan gezien dit het eenige dier is, geschikt voor hel stamboek. Prof. ltonnth achter zijn dagelijkscli werkinstrument, een zgn. fotostufenmeter. Door middel van verschil lende kleuren kunnen langs dezen weg verschillende vitaminen bepaald worden Hier moeten wij vast niet zijn." Inderdaad men aarzelt even bjj den belknop van het landelijke buiten, dat zich met zijn aristocratische muren in het wijde, droomende landschap te Hoogland onder den rook van Amersfoort verheft. Men verwacht een soort kasteelheer met strengen blik en afwijzend gebaar en het heeft er allen schijn van, dat „De Schot horst", het interessante proefbedrijf, dat voor de boeren zooveel waarde heeft, elders gezocht moet worden. Maar wanneer men prof. Sjollema in zijn witte jas gezien heeft en achter een openzwaaiende deur een „wereld van glas" ontdekt heeft kolven en buis jes, branders en flesschen kan er geen twijfel meer bestaan. In dit trotsche buiten, waar eens in groote heerenvertrekken een rustig voortkabbelend Proj. dr. li. Sjollema, die de leiding heeft op het laboratorium, in een wetenschappelijk debat met prof. dr. W. F. Donc th, die als vitaminenspecialistaan het instituut verbonden is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 14