Mijnheer Grashuis, we hebben gehoord, dal w nog soo'n klein beervarkentje te Kippen op rantsoen. Er komt leven in de „batterij", waar nauwkeurig met koop had. De boeren uit den omtrek weten reeds, waar Abrahamden mosterd haalt. het voedsel geëxperimenteerd wordt, wanneer de man met den bak nadert. De toeroer van het zwavel- gas voor de zieke koeien dient precies geregeld te worden. ingelegd, hier wordt ge werkt met gras- en lu- eernemeel, vitaminen „uit geplozen" waar in den lande worden de belangen van den Nederlandschen boer beter gediend Bij de twee boerderijen, die reeds van oude op „De Schot horst" staan, is een splinter nieuwe gekomen. Hier staat het blakende melkvee rustig in de wetenschap van een goede verzorging. (Eigen opnamen» men onderneemt zooveel: varkens worden na een bepaalde voerperiode elders geslacht en het vleeseh in al zijn onderdeelen nauwkeurig gecontroleerd. l)an worden op „De Schothorst" ook nog bieten ver bouwd, aardappelen, rogge, erwten, boonen, gerst, maïs en haver. In het geheel zijn hier dagelijks eenendertig men sehen in de weer; het proefbedrijf en de t'.L.O.-meng voeder-controle dan samen gerekend. Het is hier een heel aparte wereld; we zouden van een „koninkrijk der experimenten" willen spreken. De boeren uit Amersfoort, Bunschoten en Spakenburg laten zich de kans niet nemen en klauteren dikwijls op het fietsje oin hier hun licht op te steken. Hier geneest men ook van schurft en wordt ook Finsch kuilgras hoe harder doorheen, want ze krijgen voer. En wat voor voer! Het is allemaal preeies berekend en uitgemeten in speciale bakjes: iedere kip krijgt mondjesmaat. „Zoo gaan we na, wat het beste voedsel is. Nu we geen eiwithoudende stoffen meer kunnen geven, nemen wij proeven met ureum en aminoniuinlactaat ter vervanging. De leg wordt precies geregistreerd en de constitutie van de dieren steeds nagegaan. De eieren en de mest worden onderzocht en wanneer een kip sterft, wordt in het laboratorium de bloed baan eens nader bekeken. En ten slotte hebben wij ook nog het vitaminen- onderzoek." Men ziet dat men op „De Schothorst" niet van half werk houdt. Maar het hoofdstuk der kippen is hiermede nog niet afge sloten. Want hiernaast staan nog de speciale broed- kastproeven, de problemen rond de bevruchting der eieren in verband met het voedsel. Ook een terrein van zoeken, tasten en moeilijk experimenteerenOverigens koinen alle door de regeering voorgeschreven voedermengsels van „De Schothorst"men is dus ook wel in hoogere regionen overtuigd van de degelijkheid, waar mede men hier de zaken ter hand neemt. Terwijl dr. Grashuis van vele, in de toekomst te verwachten excursies vertelt welke landbouw- vereeniging zou hier niet eens een kijkje willen komen nemen? en van zijn plannen voor speciale film voorstellingen, baggeren wij naar de onlangs gebouwde boerderij, Waar een cngewoon schouwspel wacht. De directeur heeft er een strijd voor moeten voeren, want men wilde er niet aan. Maar ten slotte is het hem toch geluktin dezen stal staan de koeien precies andersom. De koppen zijn dus naar den muurkant gericht naar de frissche lucht. „Over dertig jaar doen ze het allemaal zoo," mompelt dr. Grashuis. Ook met de koeien wordt eenigszins analoog geëxperimenteerd als met de kip pen en is het parool: goed veevoer, ook in oorlogstijd! Melk, boter, urine, alles wordt geanalyseerd in het laboratorium. Nieuw ge bied wordt moeizaam door ploegd, onbekende gehei men doorgrond. Het is oyerstelpend, zooveel indrukken men opdoet op „De Schothorst." Onwillige varkens en nieti ge, sneeuwwitte biggetjes, die den wellust om zich door de modder te rollen nog niet geproefd hebben, kalveren, varkens, schapen, stierende eene stal volgt, op den anderen en overal vertelt dr. Grashuis weer van nieuwe mengsels, van nieuwe experimenten. „Ons streven is," zegt hij, „om voorden boer zoo veel mogelijk de producten van het eigen bedrijf waardevol te maken. En daarom krijgen de varkens bijvoorbeeld thans een mengsel van aardappelen, bieten en meel Of er belangstelling bij de boeren voor bestaat Nou, in den Achterhoek had de lieer Grashuis des tijds ook een proefmesterij en dat ging er heel vlot in. Als de tijden thans normaal waren, zou hij persoonlijk een bezoek van tweehonderd menschen per dag heelemaal niet abnormaal vinden. Er is hier immers zooveel te zien en zooveel te beleven; meer dan zich in het korte bestek van dit artikel vertellen laat. En De kampioenzeug van het bedrijf, öóO pond zwaar, met haar kroost, dat voorloopig nog smetteloos blank is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15