BARNSTEEN EEN EEUWENOUD SIERAAD: Barnsteen wordt niet alleen uit zee gewonnen, doch ook nit de zg. blauwe aarde, een laag, waarin het barn steen afgezet werd, toen ten gevolge van de daling van den bodem de zee het land overstroomde en de bos- sehen verdwenen. Het was dus kennelijk geen „echte" steen, maar wat was liet dan wel? Aristoteles meende, dat het van hoornen afkomstig was en als men bedenkt, dat eerst in 1811 aangetoond werd, dat het uit fossiele hars van naaldboomen uit het tertiaire tijdvak bestaat, dan was onze oude philosoof van 340 v. Chr. er al dicht bij. Maar de weg naar de waarheid vertoont in de wetenschap rare kronkelingenDemosthenes meende, dat barnsteen een dierlijk uitscheidingsproduct was, een ander hield het voor verdicht zonne-aether, zeer poëtisch, maar nogal vaag. In 1789 hield iemand het voor was van de groo- te bosehmier en Buf- fon liet het uit wilden honing ontstaan. Intusschen bekom merden de vrouwen zich weinig om de her komst. maar trachtten zooveel mogelijk van dezen gelen amber, of Baltiscli goud, of goud der oude Germanen te pakken te krij gen om zich er mee op Ken groot stuk barn steen wordt stv kgezaagd arnsteen is in vroeger eeuwen altijd als hoogst geheimzinnig goedje beschouwd: het zag er uit als steen, maar het kon drijvenhet brandde als je het in de vlam hield (vandaar de naam barnsteen, d.i. brandende steen); het werd electrisch geladen als je het wreef en daar om werd het in het Grieksch elektron genoemd, waar nog ons woord electriciteit van afgeleid is. Sieraden van „Bal- tiseh goud": arm banden en armrin gen naar keuze. ie sieren. Phoenicische. i irieksche en Romein - >clie dames kenden het doorzichtige materiaal al. dat schakeeringen van zuiver wit tot donker roodbruin vertoont, en één der oudste handelswegen van Europa is de beroemde „barnsteenweg" van 2ö(MJ v. Ghr. van de Priesche kust langs Elbe, Saaie, Donau, Inn, Brenner, Adige, Po. AdriatischeZee. waarbij later nog een andere -cllier belangrijker wegkwam na de stichting van de Grieksehe kolonie te Massilia in i»00 v. ('lir. (Marseille): Priesche kust. Rijn. Moezel, Saêne, Rhone, Marseille. Eerst Phoe nicische. later Grieksehe en teil slotte Efrus- kisclie en Roiiteinsclie handelaars brachten de kostbare liars van het liooge, onbekende noorden naar de bloeiende steden langs de Middel- landsche Zee. Barnsteen was een gewild mode-artikel en ook in de oudheid deden de dames al wat de mode voor-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 28