In de ateliers worden de ruwe „steenen" bewerkt. De blauwe aarde ligt ongeveer veertig meter diep en groote baggermachines en hijschkranen moeten den boven grond verwijderen voor men aan het barnsteen toekomt. lieele barnsteenkamer inrichten, mandarijnen droegen groen geverf de stukken barnsteen, Soedanne- gers hingen kettingen ervan om hun hals en bij de gladiatoren van het oude Rome was het barnsteen, dat insluitsels van kevers bevatte, zeer gezocht, omdat het hun geluk aanbracht, naar ze meenden. Zulke insluitsels zijn later van groot belang voor de wetenschap geweest, omdat men aan de hand daarvan heeft kunnen nagaan, wel ke dieren in de geweldige naaldwouden huisdenzoo heeft men haren van zoogdieren, veeren van vogels, hagedissen, kreeften, dui- zendpooten en honderden insectensoorten in het barnsteen ontdekt. Een tijdlang is dit „klassieke" materiaal voor de vervaardiging van sieraden uit de mode geweestmen vergenoegde zich met ot gaf de voorkeui aan synthetische of imitatie- steenen. Doch nu in de laatste jaren uit barnsteen zeer moderne armbanden en ket tingen worden vervaardigd, dringt ook bij de dames de waarheid door, dat echt barn steen mooier is dan een valsche robijn. bewerking van het barnsteen volgt het slijpen een glanzende kraal in de maak. Na de eerste schreef. Zoo vertelt de geschiedschrijver Plinius dat de Romeinsche vrouwen de voorkeur gaven aan barnsteen, dat de kleur had van Falerner, den be roemden wijn, die onmiddellijk ten noorden van Napels in de Campagna groeide. Poppaea moet zelfs, naar het verhaal gaat, haar echtgenoot, keizer Nero, tot den veldtocht tegen de Germanen aangezet hebben om het kostbare, doorschijnende „zeegoud" te bemachtigen. Maar niet alleen vrouwen, ook mannen schatten het barnsteen zeer hoog. Al is het op het oogenblik gedegradeerd tot mondstuk van een sigaren- of sigarettenpijpje, in vroeger eeuwen dacht men er an- ders over. Frederik Groote liet in mF' HIkl Charlottenburg een Kettingen van barnsteen, vervaardigd in de Staatliche Bernstein-Manufaktur te Konings berg. (Foto's Ass. Corr.) Barnsteen is een mate riaal dat zich voortref felijk laat verwerken. Behalve de gebruikelij ke sieraden zooals col liers, armbanden enz., vervaardigt men van barnsteen ook allerlei kunstvoorwerpen zooals het hiernaast af geheelde rooktafelgarnituur. I

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 29