er 200 gauw mogelijk gangen en tunnels gegraven worden om het verkeer in stand te houden. Op kleine karretjes, maar vooral met behulp van manden, brengt men de sneeuw naar een rivier in de nabijheid, doch op plaatsen, waar ze erg hoog ligt, graaft men overdekte gangen in de harde, dikwijls bevroren massa. Vroeger was er in Takada 's winters niet veel te beleven, maar sedert de wintersport ook in Japan mode geworden is, vindt men hier enthousiaste skiërs, die beweren, dat men, na hier eenmaal geoefend te hebben, overal terecht kan, omdat in Takada alle soorten sneeuw te vinden zijn. Ook de vrouwen helpen in hun schilderachtige kleedij ijverig mee om het witte goedje, dat koud en nat is, op te ruimen. Overzicht van een straat in Takada na een sneeuwval: van de huizen is vrijwel niets meer te ontdekken. sneeuwstad van Japan. Afgezien van het feit, dat het hier in de buurt dikwijls sneeuwt, krijgt Takada nog een extra-portie, omdat het tegen een hoog gebergte aanligt, dat de wolken tegen houdt. Van oudsher voeren de bewoners van Takada een verbit terden strijd tegen de geweldige hoeveelheden sneeuw, die straten en huizen bedekken met een laag van gemiddeld 2 meter dikte, die echter soms wel eens een dikte van 4 meter bereikt. Onmiddellijk na den eersten sneeuwval beginnen de menschen hier met „Yukioroshi", een term, die alles omvat wat met sneeuw ruimen te maken heeft. In het bijzonder bedoelt men daarmee echter het reinigen van de daken, die meteen van hun last bevrijd moeten worden, anders zouden ze instorten. Ook moeten De schootkinderen loo- pen door de lange gangen en moeten de „nieuwe" muren van de stad goed kennen, want van de Kuisen zien ze zoo goed als niets. Het eenzame leven in de door de sneeuw geïsoleerde huizen van lakaria heeft Japansche kunstenaars aanleiding gegeven hiervan een aantal prenten te vervaardigen. Een teekening van Kimi Koscki, 'n scène in zulk 'n huis voorstellend. De menschen zitten hier om een kotatsu, een ouderwetschen vuurpot, F die in geen enkel sneeuwhuis -ontbreekt(Foto's •S* i/ Weltbild)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9